Chociaż czasu jest dużo, bo zakończenie zaplanowane jest na koniec grudnia br., to zwlekać albo odkładać szanse na duchowe owoce nie można, nie należy, nie trzeba. Czas nawrócenia możemy wykorzystać na różne sposoby. Jednym z nich jest pielgrzymowanie do kościołów jubileuszowych, w których możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny dla siebie lub zmarłych. To wielka szansa i dar.
17 kościołów jubileuszowych
W naszej diecezji jest 17 takich kościołów. Ustanowił je bp Artur Ważny we wszystkich rejonach diecezji. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć kościół jubileuszowy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jest to przede wszystkim bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu – matka kościołów naszej diecezji i chyba najłatwiej do niej dotrzeć. Kolejne świątynie to: bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej, bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Na liście kościołów jubileuszowych są też sanktuaria: Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu; Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie; Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin w Pilicy; Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu; Matki Bożej Dobrej Drogi w Wojkowicach Kościelnych; Najświętszej Maryi Panny Skałkowej w Podzamczu; św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej; Najświętszego Zbawiciela w Przegini oraz św. Jakuba Apostoła w Sączowie. Odpust zupełny uzyskamy także w kościołach – św. Katarzyny Aleksandryjskiej DM w Wolbromiu, św. Stanisława BM w Czeladzi, Świętej Trójcy w Będzinie, św. Macieja Apostoła w Siewierzu oraz nawiedzając kaplicę Matki Bożej Bolesnej w Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.
Warunki odpustu
Aby uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla zmarłego nie wystarczy tylko przybyć do jednej z wymienionych świątyń. Należy trwać w stanie łaski uświęcającej i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, co wiąże się z koniecznością przystąpienia do sakramentu pokuty, a także z przyjęciem Komunii św. Ponadto trzeba odmówić modlitwę zgodnie z intencjami wskazanymi przez papieża Franciszka; wziąć udział we Mszy św. albo innym nabożeństwie liturgicznym, adoracji Najświętszego Sakramentu; odmówić Wyznanie wiary, Ojcze nasz i dowolną modlitwą do Najświętszej Maryi Panny. Co ważne, dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu dla zmarłego. Z udzielonych przywilejów można korzystać przez cały obecny rok do 28 grudnia.
Uczynki miłosierdzia
– Dokładniej odkryjmy na nowo „uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, chorych nawiedzać, więźniów pocieszać, umarłych pogrzebać” i odkryjmy na nowo również „uczynki miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować, przykrych cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych”. Szukajmy więc Jezusa, wracając do ludzi potrzebujących i spragnionych naszej uwagi i troski. Oni są świątynią, z którą się On chętnie utożsamia – napisał bp Artur Ważny w liście do diecezjan zapowiadającym Rok Jubileuszowy.
W Roku Jubileuszowym jesteśmy częściej i bardziej zaproszeni także do modlitwy. – Modlitwa jest językiem nadziei. Jezus uczył nas nadziei, ucząc nas swojej modlitwy. Ojcze nasz jest szkołą nadziei, jak być w sprawach Ojca, bo Ojciec jest w naszych sprawach. Człowiek zrozpaczony przestaje się modlić. Człowiek pewien samego siebie i swoich sił nie modli się, gdyż ufa jedynie samemu sobie. Ten, kto się modli, pokłada nadzieję w dobroci i mocy Boga, bo wie, że jego pragnienia przekraczają jego możliwości. Modlitwa jest bowiem spełniającą się nadzieję – powiedział biskup sosnowiecki.