Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod płaszczem Maryi

„Dolina cudów” – tak mówił o tym sanktuarium jego poprzedni proboszcz ks. Stanisław Łyp. W cyklu prezentującym kościoły jubileuszowe w naszej diecezji zapraszamy do parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 8/2025, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Archiwum parafii

Widok świątyni

Widok świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapewne są w naszej diecezji kościoły z dłuższą historią, bardziej zdobne, ciekawsze architektonicznie. Ale przecież i Fatima nie była najpiękniejszym miejscem w Portugalii, a jednak Maryja wybrała ją sobie na miejsce szczególnego spotkania i znak, który inspiruje od ponad 100 lat. Może w tym jubileuszowym czasie poświęconym nadziei szczególnie powinniśmy odkrywać łaski Boże w tym, co zwyczajne, poszarzałe, nieidealne? Może właśnie tu jeszcze lepiej dociera do nas świadomość, że Bóg widzi nas inaczej i daje wielkie łaski nie ze względu na piękno i zasługi, ale pomimo naszych niedoskonałości?

Piękno tego miejsca to piękno wiary przybywających tu mieszkańców Zagórza – nie tylko z parafii, ale z całego dekanatu. Położona wśród bloków parafia powstała w 1982 r., najpierw (przez rok) jako wikariat terenowy. Trudne lata i niełatwe miejsce, ale jednak wiernych przyciągał ten – jak czytamy w historii na stronie parafii – „skromniutki Dom Matki, która wszystko rozumie, podtrzyma na duchu, doda sił i umocni nadzieję. Na początku był to skromny wizerunek namalowany na zwykłym kartonie, tak zwykłym, jak zwykłe było wtedy życie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwsza figura Matki Bożej przyjechała tu nie z Fatimy, lecz z Rzymu, w 1985 r. i od razu została otoczona kultem wiernych. Zastąpiła ją w 1997 r. figura sprowadzona z Portugalii, którą rok później biskup sosnowiecki Adam Śmigielski koronował. I to ona do dziś jest umieszczona w centralnym punkcie ołtarza.

Papież zachęca

W bulli ogłaszającej w tym roku jubileusz zwyczajny papież Franciszek wspomniał o maryjnych objawieniach w Meksyku i ich przesłaniu: „Czyż oto nie ma tu mnie, twojej Matki?”. (...) „Podobne przesłanie jest odciśnięte w sercach wielu sanktuariów maryjnych na całym świecie, będących celem licznych pielgrzymów, którzy powierzają Matce Bożej swoje troski, cierpienia i oczekiwania. Niech w tym Roku Jubileuszowym sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei. (…) Jestem przekonany, że wszyscy, zwłaszcza cierpiący i udręczeni, będą mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci, która dla świętego Ludu Bożego jest znakiem niezachwianej nadziei i pociechy” – napisał papież.

Porządek nabożeństw

Niedzielne Msze św. sprawowane są w sanktuarium o godz. 7.30, 10.00, 12.00, 16.30 i 19.00. W dni powszednie Eucharystie odprawiane są o godz. 6.30, 7.30 i 18.00.

W święta i wspomnienia Matki Bożej parafia zaprasza na Maryjną Godzinę Łaski z wystawieniem Najświętszego Sakramentu od 17.00 do 18.00, a w każdą sobotę modlitwy do Maryi przed wystawionym w monstrancji Chrystusem odbywają się po wieczornej Mszy św. Szczególne nabożeństwa odbywają się we wspomnienie kolejnych objawień, czyli 13. dnia miesiąca od maja do października. Rozpoczyna je Godzina Miłosierdzia o godz. 15.00. Od 16.00 do 18.00 trwa modlitwa różańcowa, a po niej Msza św. zakończona procesją różańcową wokół świątyni i Apelem Jasnogórskim.

W dolnej kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Co warte podkreślenia – jedna z dłuższych w naszej diecezji, bo Pan Jezus czeka tu codziennie w godz. 6.00-21.00. I znów okazuje się, że największy przystęp do Niego mamy przez Maryję.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płomień miłości

Chciałoby się zapytać, ile mają państwo świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dwie, pięć, dziesięć? Powinno ich być 26. Ale nie o zbieranie chodzi. Kolekcja świec Caritas to historia nie tyle akcji charytatywnej, co świadectwo pomocy udzielonej tysiącom osób.

Świeca, która tworzy polską Wigilię” – pod takim hasłem ruszyła 26. edycja jednej z najbardziej rozpoznawalnych kampanii prowadzonej przez Caritas, czyli Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Idea przedsięwzięcia jest bardzo prosta – w parafiach można nabyć świecę, która powinna zapłonąć podczas wigilijnej kolacji, jak i podczas całych świąt Bożego Narodzenia.
CZYTAJ DALEJ

Lublin: Wojewoda prawomocnie uniewinniony ws. zdjęcia krzyża w reprezentacyjnej sali urzędu

2026-03-09 07:17

[ TEMATY ]

Lublin

pexels.com

Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok tutejszego sądu rejonowego uniewinniający wojewodę lubelskiego Krzysztofa Komorskiego w sprawie zdjęcia krzyża w reprezentacyjnej sali urzędu. Prywatni oskarżyciele, zarzucali mu przekroczenie uprawnień i obrazę uczuć religijnych.

W uzasadnieniu wydanego orzeczenia sędzia Mirosław Styk powiedział, że sąd pierwszej instancji dokonał prawidłowej oceny zgromadzonego materiału dowodowego i prawidłowo ustalił, że działanie wojewody nie ma znamion czynu zabronionego, dlatego apelacja złożona przez oskarżycieli prywatnych nie zasługuje na uwzględnienie.
CZYTAJ DALEJ

Liban: Proboszcz ruszył na pomoc poszkodowanym, sam zginął w bombardowaniu

2026-03-09 17:09

[ TEMATY ]

Liban

śmierć

Adobe Stock

Tragiczną wiadomość przekazał mediom watykańskim, o. Toufic Bou Merhi, franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej, proboszcz katolików obrządku łacińskiego w Tyrze i Deirmimas. O. Pierre El Raii został śmiertelnie ranny podczas ataku, kiedy osobiście ruszył na pomoc rannemu parafianinowi, który ucierpiał w wyniku wcześniejszego ostrzału.

Śmiertelny atak miał miejsce w poniedziałek, 9 marca o godzinie 14:00 czasu Bejrutu (13:00 naszego czasu), dokładnie tydzień po rozpoczęciu izraelskich bombardowań Libanu. Trafiony obszar to ponownie południowa część kraju cedrów. „Właśnie dowiedzieliśmy się, że straciliśmy o. Pierre’a El Raii, maronickiego proboszcza Qlayaa” - powiedział o. Toufic Bou Merhi. „Był pierwszy atak, który uderzył w dom w rejonie jego parafii, w górach, raniąc jednego z parafian” - opowiedział mediom watykańskim franciszkanin. „Ojciec Pierre pobiegł z dziesiątkami młodych ludzi, aby pomóc rannemu parafianinowi: właśnie wtedy nastąpił kolejny atak, kolejne bombardowanie tego samego domu. Proboszcz został ranny. Został przewieziony do szpitala w okolicy, ale nie przeżył. Zmarł niemal przy samych drzwiach szpitala. Miał zaledwie 50 lat”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję