Kongres zorganizowano 5 kwietnia br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, a jego organizatorami byli: Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Rzeszowskiej, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Oddział Rzeszowski Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Honorowego patronatu udzielił bp Jan Wątroba, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.
W auli, dzięki ks. dr. Tomaszowi Bierzyńskiemu, kierownikowi oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego i dzięki nowoczesnym technologiom bł. Natalia Tułasiewicz przemówiła do zebranych, tłumacząc motywację swoich działań. Następnie Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, wraz z ks. dr. Januszem Podlaszczakiem, otworzyła obrady.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup Jan Wątroba pobłogosławił uczestników i odmówił modlitwę. Głos zabierali: Ewa Leniart, poseł na Sejm RP; Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wicemarszałek woj. podkarpackiego; Dariusz Półćwiartek, podkarpacki wicekurator oświaty i Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.
Reklama
Kolejnym punktem programu był spektakl w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków z Nawsia. Przedstawienie przybliżyło sylwetkę bł. Natalii. Spektakl przygotowany pod kierunkiem Adrianny Sulimirskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nawsiu i Roberta Pieczonki został gorąco przyjęty przez widzów. Spektaklowi towarzyszyły wystawy prezentowane przed wejściem do auli. Ich autorami byli: społeczność Nawsia oraz grupa osób z Poznania pod kierunkiem Natalii Tułasiewicz-Wali.
Po przerwie zebrani wysłuchali dwóch prelekcji. Krewna błogosławionej Natalia Tułasiewicz-Wala, zarazem propagatorka jej postaci, kustosz archiwum rodzinnego i prezes Fundacji im. bł. Natalii Tułasiewicz, wygłosiła wykład pt. „Dla Boga wychowuję i kształcę. Błogosławiona Natalia Tułasiewicz – nauczyciel niezłomny”. Następnie prof. Elżbieta Kuta, córka Jadwigi Kuty, więźniarki niemieckiego obozu w Ravensbrück, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, przedstawiła temat „Tajne nauczanie i życie religijne w ciemnościach KL Ravensbruck – świadectwo dla potomności”.
Podsumowaniem obrad był panel dyskusyjny prowadzony przez ks. dr. Tomasza Fularza, diecezjalnego duszpasterza nauczycieli. W panelu uczestniczyli: ks. dr. Janusz Podlaszczak (wieloletni duszpasterz nauczycieli), Małgorzata Rauch (podkarpacki Kurator Oświaty w latach 2015-23), Bogusława Buda (przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie), Halina Krasoń (autorka rozważań Różańca i Drogi Krzyżowej oraz Kwadransa z bł. Natalią Tułasiewicz).
Bogusława Buda wyliczyła kolejne inicjatywy promujące „Natalkę”: w Rzeszowie będzie ławeczka z bł. Natalią Tułasiewicz oraz rondo jej imienia. Kongres zamknęli: ks. dr Tomasz Fularz i Krystyna Wróblewska, a całość poprowadzili: Dariusz Zięba i Agnieszka Andreas.
Z przesłaniem dla nauczycieli
Do rzeszowskiej fary 10 kwietnia br. wprowadzono relikwie bł. Natalii, patronki nauczycieli w Polsce. Odbyło się to podczas Mszy św. o godz. 18 w ramach comiesięcznych spotkań modlitewnych, w których uczestniczą pracownicy oświaty i nauczyciele zrzeszeni w Diecezjalnym Duszpasterstwie Nauczycieli. Księża odebrali relikwie od przedstawicieli środowiska duszpasterstwa nauczycieli i oświatowej „Solidarności”. Po ucałowaniu relikwii przez kapłanów zostały one procesyjnie wniesione i umieszczone na głównym ołtarzu przez ks. Tomasza Fularza, diecezjalnego duszpasterza nauczycieli. Po Mszy św. zebrani pedagodzy udali się do bocznego ołtarza, poświęconego bł. Natalii, gdzie zostały odczytane prośby i podziękowania, odmówiona litania do patronki oraz zmiana tajemnic różańcowych. Na zakończenie uroczystości miało miejsce ucałowanie relikwii przez zebranych.
Relikwie bł. Natalii Tułasiewicz zostały przekazane przez abp. Stanisława Gądeckiego 12 marca br.