Reklama

Aspekty

Zachwyciło nas Miłosierdzie

Chcieliśmy, aby nasze uwielbienie Pana Boga poprzez muzykę było odrodzeniem dusz dla nas, jako ją wykonujących oraz dla tych, którzy modlą się nią wraz z nami – mówią członkowie gorzowskiego zespołu „Siloe”.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2025, str. IV

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Archiwum zespołu

Studio nagraniowe z muzykami, liderką Hanną Szurakało oraz solistką Magdaleną Bańkowską-Moskwą

Studio nagraniowe z muzykami, liderką Hanną Szurakało oraz solistką Magdaleną Bańkowską-Moskwą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi, zdolni, utalentowani muzycznie, żyją wiarą na co dzień, mają swoje pasje i zainteresowania, a przy tym angażują się w życie Kościoła parafialnego, posługując muzycznie w parafii ojców oblatów na gorzowskim Zawarciu. Pokłosiem tego jest wyjątkowa płyta zatytułowana Niezmierzone, nieskończone miłosierdzie. To drugi krążek w dorobku gorzowskich muzyków. Nagrania do najnowszej płyty odbyły się na przełomie stycznia i lutego br. w studiu w Zielonej Górze, zaś jego premiera miała miejsce w Wielką Sobotę.

Aktywna wspólnota

Reklama

Historia zespołu pokazuje, że w życiu człowieka nie ma przypadków, a każdy obdarowany Bożymi darami, jeśli tylko chce, może służyć Bogu i ludziom w swojej wspólnocie parafialnej. Tak było i jest w przypadku członków grupy „Siloe”. Zespół powstał w styczniu 1999 r. z inicjatywy o. Bogdana Osieckiego OMI. Była to wówczas grupa młodzieży, śpiewająca podczas niedzielnych Eucharystii. Kiedy o. Bogdan musiał opuścić parafię, zespół postanowił nadal śpiewać. Pojawiały się kolejne osoby, pragnące wielbić Pana poprzez muzykę, wokaliści i instrumentaliści, a zespół się rozrastał. Przez kilka lat kierował nim Tomek Woźny (dziś o. Tomasz Woźny OMI). – „Siloe” zawsze było aktywną wspólnotą, oprócz posługi w parafii braliśmy udział w licznych festiwalach muzycznych. Do dziś z pierwszego składu nadal śpiewa w zespole jedna osoba, Monika Janusz. Obecnie „Siloe” w podstawowym składzie liczy 12 osób – mówi Hanna Szurkało (dawniej Maculewicz), która od wielu lat, kieruje zespołem. Zespół intensywnie działa w parafii, ale także koncertuje w Polsce i za granicą. Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia prowadzi czuwanie kolędowe w zwiększonym składzie instrumentalnym, prowadzi także oprawę muzyczną Wigilii Paschalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Starożytna sadzawka

Skąd taka nazwa zespołu i co ona oznacza? – Siloe to według Biblii starożytna sadzawka w Jerozolimie, przywracająca zdrowie po wykąpaniu się w niej, coś uzdrawiającego, odradzającego. Chcieliśmy, aby nasze uwielbienie Pana Boga poprzez muzykę było takim odrodzeniem dusz dla nas, jako ją wykonujących oraz dla tych, którzy modlą się nią wraz z nami – mówią członkowie zespołu. Kim są muzycy? Zespół „Siloe” tworzą głównie osoby należące do parafii św. Józefa w Gorzowie Wlkp., ale także osoby od urodzenia lub od lat związane z tą parafią. Są to: Magdalena Bańkowska-Moskwa, Dagmara Barna-Kosowicz, Monika Janusz, Wiktoria Kalarus, Izabela Krukowska, Agata Libelt, Ignacy Libelt, Mariola Pierzchalska, Aleksandra Przygoda, Maja Szurkało, Tomasz Szurkało, Hanna Szurkało. Niektórzy członkowie zawodowo zajmują się muzyką, np. są nauczycielami w szkołach muzycznych, tworzą własne zespoły lub koncertują, biorąc udział w różnych projektach. Natomiast część grupy to ludzie, którzy lubią śpiewać i pragną w ten sposób uwielbiać Pana Boga, posługując w parafii podczas niedzielnej Eucharystii i nabożeństw.

Na chwałę Boga

Reklama

– Posługa muzyczna w czasie liturgii to dla nas nierozerwalna część życia. To, że możemy służyć Bogu naszymi talentami, wciąż na nowo przybliża nas do Niego. Prawie każdy z nas zajmuje się czymś innym i piękne jest to, że co tydzień w niedziele spotykamy się, rozmawiamy i wspólnie śpiewamy na chwałę Boga – mówi Magdalena Bańkowska-Moskwa. – Zespół nas łączy. Trwamy w nim od lat, przyjaźnimy się, zawsze możemy na siebie liczyć i tę prawdę słychać też zapewne w naszym śpiewie podczas Mszy św. Na naszej Mszy o godz. 19 jest dużo osób, które przychodzą modlić się razem z nami śpiewem, wspierają nas dobrym słowem i to też nas motywuje do dalszego rozwoju. Znaczące wydaje się być to, że wśród nas są osoby zawodowo zajmujące się muzyką, grające na instrumentach. Wspierają nas nasze rodziny i to tworzy ten niepowtarzalny klimat zespołu – zauważa.

Modlitewnik w dźwiękach

Reklama

Pomysł na nagranie płyty kiełkował w nich od kilku lat. Jednak to nie pierwsze wydawnictwo zespołu. W 2018 r. ukazała się płyta Bóg się rodzi z kolędami i pastorałkami, która – przyjęta z entuzjazmem przez słuchaczy – stała się impulsem do podjęcia nowego wyzwania i pragnieniem podzielenia się autorskimi utworami, które łączy uwielbienie Boga oraz czuła obecność Maryi w życiu członków zespołu. Drugi krążek, co ciekawe, udało się nagrać w szczególnym czasie, bo w Roku Jubileuszowym. – W każdy pierwszy piątek miesiąca w parafii odbywa się nabożeństwo wywyższenia krzyża, podczas którego zespół angażuje się nie tylko poprzez osobistą modlitwę, ale śpiewając i grając pieśni uwielbienia, także własnego autorstwa. I tu zrodził się początek myśli o tym, by nagrać płytę uwielbieniową z własnymi utworami, których przez lata trochę się uzbierało. Nagranie płyty pochłonęło dość dużo środków finansowych i tak część tych środków udało się pozyskać we własnym zakresie, a część pożyczyliśmy – mówi Agata Libelt. Album Niezmierzone, Nieskończone Miłosierdzie to nie tylko zbiór 10 autorskich utworów: Nieskończone Miłosierdzie, Pełna łaski, Wiara, nadzieja, miłość, Nawracaj mnie, Nie widzę Cię, Maryjo, Modlitwa, Moje serce, Zaufaj Bogu, W drogę z nami wyrusz, Panie..., ale przede wszystkim modlitewnik zapisany w dźwiękach, zapraszający słuchacza do otwarcia serca i osobistej modlitwy przez muzykę.

Muzyczna pielgrzymka

Hanna Szurkało, Magdalena Bańkowska-Moskwa, Aleksandra Przygoda, Mikołaj Budniak oraz o. Andrzej Madej stworzyli teksty, które – mimo indywidualnego charakteru – łączy refleksja nad wiarą, ludzką kruchością, relacją z Bogiem i Maryją oraz pragnieniem miłosiernej obecności Boga Ojca. Teksty te stanowią nie tylko literackie świadectwo wiary, ale są przede wszystkim zachętą dla słuchaczy, by i oni odważyli się prosić, pragnąć i błagać. Wokalne interpretacje Magdaleny Bańkowskiej-Moskwy, Dagmary Barny-Kosowicz oraz Andrzeja Maculewicza są tu aktem modlitwy – nie ozdobą, lecz tchnieniem duszy, która przemienia muzykę w przestrzeń łaski. Wspólna praca nad płytą doprowadziła do połączenia różnych stylów muzycznych, ale także do stworzenia czegoś wyjątkowego. Okładka albumu, zaprojektowana przez Jarosława Libelta, nawiązuje do nieskończonej i niezmierzonej natury Bożego Miłosierdzia, łącząc symbole nieskończoności (morze) oraz Bożej obecności (krzyż, hostia). Wszystko utrzymane w barwach zaczerpniętych z obrazu Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego. Album Niezmierzone, Nieskończone Miłosierdzie to muzyczna pielgrzymka, do której zespół Siloe zaprasza każdego słuchacza; to otwarta księga łaski, w której każdy może odnaleźć własną historię. Premiera płyty to zaproszenie do wsłuchania się w tę opowieść, gdzie każdy akord, każde słowo niesie nadzieję, miłość i światło. Płyty będzie można nabyć po każdej niedzielnej Mszy św. o godz. 19 w parafii św. Józefa przy ulicy Brackiej 7 w Gorzowie Wlkp., a także drogą internetową. Szczegółowe informacje znajdują się na profilu zespołu na Facebooku.

Przypominać światu

Jeden z utworów na płycie jest poświęcony Bożemu Miłosierdziu. Jak członkowie zespołu przeżywają i doświadczają go w swoim życiu? – Boże Miłosierdzie jest naprawdę największym przymiotem Boga i najcenniejszym darem dla człowieka. Dlaczego? Bo zawsze daje szansę człowiekowi grzesznemu, który choćby pod koniec życia zrozumiał swój błąd, żałował i prosił Boga o wybaczenie – dozna przebaczenia. Jak ten Łotr ukrzyżowany obok Jezusa – mówi Mariola Pierzchalska. – Boże Miłosierdzie jest większe od sprawiedliwości. Sanktuarium Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu jest perełką naszego regionu, miejscem wielu cudów, nawróceń i głębokich przeżyć duchowych. Tam czuje się obecność Jezusa Miłosiernego, który obficie obdarza łaskami, a św. Faustyna wstawia się za nami do Boga. Święto Bożego Miłosierdzia to dla nas święto niezgłębionego Miłosierdzia Boga do człowieka, czegoś niepojętego i nieogarnionego, czegoś największego! Tak bardzo zachwyciło nas Miłosierdzie, że w 2021 r., właśnie w Święto Miłosierdzia powstał utwór Nieskończone Miłosierdzie, poprzez który chcemy opowiadać i przypominać światu słowa Jezusa wypowiedziane do św. Faustyny. Człowiek został stworzony przez Boga z miłości i do miłości. Bez Boga człowiek desperacko szuka miłości, ale w poszukiwaniach, które czasem trwają całe życie, nie znajdzie spełnienia, szczęścia, bo szczęście i spełnienie może dać tylko Ten, który jest Źródłem i Dawcą miłości – podkreślają członkowie zespołu „Siloe” i zapraszają do muzycznej przygody z nowym albumem.

2025-04-23 08:27

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Malują dźwiękami

Niedziela częstochowska 39/2022, str. X

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Grażyna Ziętek

Obecny skład Impastu

Obecny skład Impastu

I – jak inwencja, m – jak miłość, p – jak prawda, a – jak artyzm, s – jak serce, t – jak twórczość. To ich manifest i program życia.

Planowali nagrać płytę z okazji 5. rocznicy swojej działalności. Z powodu pandemii było to jednak niemożliwe. Udało się w tym roku, więc wydaniem krążka Na nieboskłonie zespół Impast uczci 7 lat koncertowania.
CZYTAJ DALEJ

Święty Tomasz Apostoł

Audiencja generalna, 27 września 2006 r.
CZYTAJ DALEJ

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji ochrony stworzenia

2025-07-03 18:07

[ TEMATY ]

stworzenie

Kard. Michael Czerny

Papież Leon XIV

Vatican Media

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Papież Leon XIV odprawi jako pierwszy Mszę św. w intencji ochrony stworzenia według nowego formularza, dołączonego do Mszału Rzymskiego i zatwierdzonego dziś dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Michael Czerny, kierujący Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wyjaśnił, że formularz, którego teksty biblijne mówią głównie o wdzięczności wobec Boga za dar stworzenia, jest inspirowany encykliką „Laudato si’” papieża Franciszka i jego nauczaniem na temat ochrony stworzenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję