W bazylice św. Floriana w Krakowie w niedzielę 4 maja sumie odpustowej przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi. Nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego powitał przed wejściem do kościoła proboszcz parafii ks. Łukasz Michalczewski z relikwiami św. Floriana.
Świątynię wypełnili parafianie oraz goście: kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a przede wszystkim strażacy, którzy w Międzynarodowy Dzień Strażaka przybyli modlić się za wstawiennictwem patrona i zawierzać mu pełnioną służbę. Zebranych powitał metropolita krakowski, podkreślając, że abp Filipazzi reprezentuje w Polsce Stolicę Apostolską, która wraz z całym Kościołem katolickim jest pogrążona w żałobie po śmierci Ojca Świętego Franciszka. Poprosił nuncjusza o modlitwę nie tylko w intencji parafii św. Floriana i wszystkich, którzy nawiedzają tę świątynię jubileuszową, ale także w intencji wyboru nowego następcy św. Piotra.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Nasza miłość do Jezusa musi przejawiać się w trosce o ludzi, których On umieścił blisko nas i nam powierzył – nauczał w homilii abp Filipazzi. A zwracając się do strażaków, prosił: – Pomagajcie wszystkim, oczywiście z profesjonalizmem, ale czyńcie to także z miłości do Pana i z troski o dobro materialne i duchowe bliźniego.
Ksiądz Michalczewski podziękował nuncjuszowi apostolskiemu za przewodniczenie Eucharystii. Słowa wdzięczności skierował także do metropolity krakowskiego, do strażaków i do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie uroczystości. Bryg. Marcin Głogowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie podziękował nuncjuszowi apostolskiemu za modlitwę w imieniu strażaków, przypominając o haśle na ich sztandarach; „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
W ramach uroczystości wierni uczestniczyli w procesji eucharystycznej, która tradycyjnie przeszła dookoła pl. Jana Matejki. Za dar wspólnej modlitwy podziękował abp Antonio Guido Filipazzi, który przyznał, że w czasie procesji modlił się w intencji wyboru nowego papieża oraz za archidiecezję krakowską. Wymienił przykłady niewłaściwych zachowań w krakowskim Kościele i nauczał, że Eucharystia jest sakramentem jedności. – Poprosiłem Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie o jedność Kościoła krakowskiego – jedność zbudowaną nie na fundamencie interesu czy sympatii, ale na fundamencie wiary – powiedział abp Filipazzi i apelował: – Kontynuujmy tę modlitwę, aby Kościół w Krakowie był godny tej historii, tych świętych, których miał. Niech każdy z nas uczyni wszystko, co możliwe, aby w tym Kościele królował pokój i spokój.