Reklama

Polska

Abp Skworc: Dla dialogu nie ma alternatywy

- Marzymy o Ojczyźnie, w której nie krzywdzono by człowieka prostego, o Ojczyźnie prawdomównych polityków i kompetentnych urzędników - powiedział abp Wiktor Skworc. Hierarcha przewodniczył Mszy z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

www.wsieci.pl

W czwartek w Jastrzębiu obchodzono rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania wielkiego społecznego ruchu "Solidarność". - Te dwa wydarzenia miały nieoceniony wpływa na najnowszą historię naszej ojczyzny i jej obecne miejsce wśród narodów Europy i świata. Te dwa wydarzenia (…) mają być bodźcem do dalszej i solidarnej pracy na rzecz lepszej i praworządnej Polski - powiedział na rozpoczęcie liturgii ks. Edward Nalepa, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu.

We Mszy św. uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Liturgii przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc. Obecny był również ks. Biskup Marek Szkudło, wieloletni proboszcz parafii NMP Matki Kościoła.

Arcybiskup cytując Jana Pawła II stwierdził, że „nie ma solidarności bez miłości”. Przypomniał, iż jako społeczeństwo, wszyscy czujemy, że w ostatnim czasie trwoniliśmy zwycięstwo roku 1989 odchodząc od ideałów solidarności społecznej. Według katowickiego metropolity świadczy o tym rozpad więzi społecznych, pogłębiające się podziały i nierówności społecznej, jak również porażające formy patologii życia społecznego sięgające najwyższych szczebli administracji państwowej.

- Marzymy o Ojczyźnie, w której nie krzywdzono by człowieka prostego; by prawo brało go rzeczywiście w obronę. Marzymy o Ojczyźnie prawdomównych polityków, działających dla wspólnego dobra a nie dla korzyści partii czy osobistych profitów. Marzymy o Ojczyźnie kompetentnych urzędników, którzy ponoszą odpowiedzialność i konsekwencje za podejmowane decyzje. Marzymy o tym, by media publiczne, utrzymywane z abonamentu, pełniły społeczną misję; to znaczy, by służyły dobru całego społeczeństwa - mówił abp Skworc.

Metropolita nawiązując do zbliżających się wyborów wspomniał, że już za kilka tygodni będziemy mogli dokonać wyboru i powierzyć losy Ojczyzny ludziom, którzy budzą zaufanie; - ludziom wyrosłym w ewangelicznym klimacie solidarności - mówił arcybiskup.

Reklama

Tak jak Solidarność, jako ruch społeczny, troszczyła się o sprawy ojczyzny taki i wam nie wypada inaczej. Waszą powinnością jest troszczyć się o małą Ojczyznę. Wszak przed 35 laty społeczeństwo porozumiewało się z władza najpierw na płaszczyźnie lokalnej – w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu. - zwracał się arcybiskup. Nawiązując do rzymskiej zasady pacta sunt servanda abp Skworc wyraził nadzieję na realizację podpisanego w styczniu br. porozumienia miedzy rządem a stroną związkową. Apelując o realizację porozumienia zwrócił uwagę, że dla dialogu nie ma alternatywy.

Nawiązując do słów Ewangelii metropolita katowicki wyraził zrozumienie dla zmęczenia, zniechęcenia i sfrustrowania wynikającego z wrażenia braku spodziewanych efektów, mimo nieustannej służby i pracy. Wskazał, że podobną postawę wykazał Szymon Piotr, przeciwstawiając się poleceniu Jezusa z Nazaretu - „Wypłyń na głębię i zarzuć sieć na połów”. Jednak po refleksji spełnia prośbę Chrystusa, a owocem jest obfity połów.

- Tym bardziej, z mocą kieruję do was słowa z dzisiejszej Ewangelii. Idźcie za Jezusem i Jego Ewangelią, która mam moc zmienić człowieka a przez niego świat! - zachęcał.

Na zakończenie abp Skworc wyraził wdzięczność wszystkim ludziom solidarnym za zaangażowanie, wierność, wytrwałość i fundamentalną uczciwość. - Współczesna Polska potrzebuje ludzi solidarnych, bo potrzebuje gruntownej odnowy moralnej. W przeszłości wołaliśmy: „Nie ma wolności bez solidarności”, a potem: „Nie ma solidarności bez miłości” - teraz, w kontekście powszechnego wołania o odnowę Rzeczpospolitej, trzeba wołać: „Nie ma odnowy bez solidarności!” Tej społecznej i instytucjonalnej - konkludował metropolita katowicki.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy zebrani udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni „Zofiówka”. Tam odbyły się przemówienia, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy oraz złożenie kwiatów.

2015-09-03 18:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do małżonków: Rodzina niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju

[ TEMATY ]

rodzina

abp Wiktor Skworc

Adobe Stock

– Rodzina jest pierwszą i niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju – powiedział abp Skworc podczas Mszy w intencji małżonków obchodzących jubileusze i rocznice małżeńskie. Eucharystia sprawowana pod jego przewodnictwem w katedrze Chrystusa Króla była liturgiczną inauguracją 15. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny.

W homilii metropolita katowicki przypomniał, że u początku związku małżeńskiego „było spotkanie w wierze z Jezusem Chrystusem”. – Dzisiaj w dniu świętowania jubileuszu lub rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa również Go spotykacie w tajemnicy Eucharystii, która jest dziękczynieniem Bogu przez Chrystusa w Duchu Świętym oraz wejściem w ofiarę i ucztę Jezusa Chrystusa, naszego Zmartwychwstałego Pana, pozdrawiającego Was słowami „Pokój Wam” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję