Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka na Górzec z gestem miłosierdzia

Niedziela 13 września była świętem małżeństw i rodzin. Dzięki wspólnym działaniom Parafii św. Andrzeja Ap., Zakonu Maltańskiego, Mirosława Brzozowskiego wójta Gminy Męcinka i OSP Męcinka została zorganizowana już po raz 33 pielgrzymka na Kalwarię w Męcince.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Waldemar Wesołowski

Tegoroczne spotkanie zgromadziło ponad tysiąc osób, które chciały dziękować za swoje rodziny, a także modlić się w trudnych sprawach i polecać je Bogu przez wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona tegorocznego spotkania.

Wspólne wędrowanie, modlitwa przy kapliczkach drogi krzyżowej z 1740 roku rozsianych wokół góry Górzec położonej w malowniczym Parku Krajobrazowym „Chełmy”, Msza św. w intencji rodzin i małżeństw oraz wszystkich pielgrzymów dały okazję do refleksji oraz wspólnego bycia razem. Wspaniałym świadectwem były rodziny, które wędrowały z małymi dziećmi ciesząc się sobą nawzajem i dziękując Bogu za ten dzień.

Tradycyjnie wszystkie datki zbierane podczas pielgrzymki zostaną przekazane na Dziecięcą Klinikę Onkologiczną we Wrocławiu. Jest to także bardzo ważny cel i intencja odbywającej się każdego roku pielgrzymki. Szczególnego wymiaru ten aspekt nabiera z związku z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia i wezwanie do pełnienia uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.

Reklama

Nad bezpieczeństwem uczestników pielgrzymki czuwała Straż z terenu gminy oraz ratownicy medyczni z Pogotowania Ratunkowego w Legnicy. Ważnymi partnerami w organizacji tegorocznej pielgrzymki byli: 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia oraz Związek Strzelecki.

Na zakończenie pielgrzymki został zorganizowany piknik rodzinny, który przygotowała Straż Pożarna z Męcinki. Strudzeni pielgrzymi mogli odpocząć częstując się ciastami z domowych wypieków i smakołykami z grilla. Atrakcją była loteria fantowa z cennymi nagrodami. Serdeczne podziękowania należą się władzom powiatu i gminy oraz sponsorom.

Całe wydarzenie odbywała się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz Dolnośląskiego Festiwal Wolontariatu i zostało objęte patronatem Wojewody Dolnośląskiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Starostów Powiatów jaworskiego, legnickiego i złotoryjskiego.

2015-09-16 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość w prawdzie

Niedziela lubelska 38/2019, str. 5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wołyń

Ewa Kamińska

Pomnik ku czci ofiar zbrodni

Pomnik ku czci ofiar zbrodni

Było chłodno i padał deszcz, kiedy 3 listopada 1990 r. do Ostrówek na Wołyniu dotarła pierwsza polska pielgrzymka, by uczcić 1050 Polaków zamordowanych tam i w Woli Ostrowieckiej przez ukraińskich nacjonalistów 30 sierpnia 1943 r. Wzięło w niej udział 50 osób. Kilka ostatnich kilometrów pokonano pieszo, idąc polną drogą wzdłuż pól. Pielgrzymi nieśli na ramionach brzozowy krzyż. Byli to w większości ocaleni z zagłady oraz członkowie rodzin pomordowanych. Wtedy też nawiązano pierwsze kontakty z miejscową ludnością. Jak mówi Leon Popek z IPN w Lublinie, wówczas najmłodszy uczestnik pielgrzymki, długie rozmowy Polaków i Ukraińców, szczere aż do bólu, były początkiem budowania przyjacielskich stosunków z sąsiadami po obu stronach Bugu.

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję