Reklama

Niedziela Legnicka

Wratislavia Cantans

Prawosławny śpiew w bolesławieckiej bazylice

[ TEMATY ]

festiwal

muzyka

Ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 12 września 2015 w ramach goszczącego w Bolesławcu jubileuszowego 50. Międzynarodowego festiwalu Wratislavia Cantans, w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej miał miejsce koncert prawosławnego chóru Patriarchatu Moskiewskiego. Goście przybyli z Moskwy stanowili zespół 10 cerkiewnych śpiewaków wraz z dyrygentem.

Witając wszystkich zgromadzonych na koncercie wiceprezydent Bolesławca Kornel Filipowicz wyraził wielką radość, że od dłuższego już czasu kolejne edycje Międzynarodowego festiwalu Wratislavia Cantans goszczą w mieście i za każdym razem stanowią ważne wydarzenie dla miłośników muzyki poważnej, klasycznej, sakralnej. Wratislavia właściwie wpisała się już na stałe w kulturalny pejzaż miasta i regionu, a jej kolejne odsłony to ważne wydarzenia niosące kulturalne przesłanie do wszystkich mieszkańców.

Wprowadzając zgromadzonych na koncercie w klimat tego wydarzenia, ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej przypomniał przybyłym na koncert, że prawosławie szczycie się świeckim teologiem - Pawłem Evdokimovem. To właśnie on napisał niegdyś w swoich pracach teologicznych, że ikona jest takim szczególnym oknem, poprzez które zaglądamy w rzeczywistość, którą odsłaniam nam Bóg w Trójcy Świętej. „W dzisiejszy wieczór możemy powiedzieć, iż takim właśnie oknem jest prawosławny śpiew, który pozwala nam zaglądnąć w rzeczywistość Pana Boga; który pozwala nam poczuć klimat Bożego Królestwa. Ponieważ nasi goście swoim śpiewem przewodniczyć będą wśród nas modlitwie, proszę wszystkich zgromadzonych by tej modlitwy nie przerywać oklaskami. Niech one wybrzmią na zakończenie modlitwy” - powiedział ks. Andrzej.

Reklama

Wśród wykonanych utworów znalazły się min. dwie interpretacje Psalmu 1 „Błogosławiony mąż…”, a także hymny do Matki Bożej, akatyst ku czci Bogurodzicy oraz pieśni o Zmartwychwstaniu.

Na zakończenie modlitwy - koncertu wszyscy zgromadzeni nagrodzili prawosławnych gości z Patriarchatu Moskiewskiego gromkimi brawami. Dziękując im za tę wyjątkową adorację tajemnic Boga w prawosławnym śpiewie, ks. rektor Andrzej Jarosiewicz przekazał wszystkim członkom chóru i dyrygentowi pamiątkowy album o Bazylice i poprosił o przekazanie chrześcijańskich pozdrowień dla Jego Świątobliwości Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, któremu zespół służy w czasie liturgii patriarchalnej.

2015-09-16 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Natalia Kukulska o płycie Panny Wygnane

[ TEMATY ]

historia

muzyka

Archiwum prywatne/ Flexi Design

Natalia Kukulska wzięła udział w projekcie Panny Wyklęte. 19 maja swoją premierę miała płyta „Panny Wygnane”.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję