Reklama

Niedziela Legnicka

Samorządy o rodzinie

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

„Prawda fundamentem życia i wychowania” - to tytuł konferencji poświęconej polityce prorodzinnej i wychowaniu, która odbyła się w środę 16 września w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Uczestnikami spotkania byli samorządowcy z subregionu legnickiego, przedstawiciele stowarzyszenia Rodzin Katolickich DL, Duszpasterstwa Rodzin oraz przedstawiciele szkół, placówek wychowawczych oraz różnych stowarzyszeń katolickich.

Konferencja poświęcona jest głównie problematyce prorodzinnej w samorządach - mówi ks. Bogusław Wolański, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin. - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich naszej diecezji wyszło z inicjatywą, żebyśmy jako Kościół przedstawili swoje oczekiwana, a z drugiej strony, samorządu, poznali jakie są możliwości. Bo to trzeba dobrze zgrać - dodaje ks. Wolański. Chcemy aby przykładem dla nas był Wrocław, gdzie od kilku lat realizowany jest bardzo dobry program polityki prorodzinnej. Te ich inicjatywy chcemy zaszczepić na terenie naszej diecezji. Co prawda my już współpracujemy z samorządami w ramach Poradni Rodzinnych, jednak chcemy tę współpracę rozszerzyć, bo przecież wiemy że małżeństwo i rodzina ciągle potrzebują pomocy - dodaje ks. Bogusław.

W ramach wykładów, głos zabrała m.in. pani Anna Szarycz wiceprezydent Wrocławia, która zaprezentowała program wsparcia rodzin, który funkcjonuje w tym mieście. - Naszą rolą jako samorządu jest wspieranie mieszkańców, a w tym rodzin, w ich roli społecznej. Pytamy mieszkańców jakie mają problemy i wokół tego budujemy odpowiednie programy - mówi p. Szarycz. Tworząc te kolejne inicjatywy, staramy się stworzyć warunki, aby rodziny miały się gdzie udać po pomoc. Chcemy, aby swoją wiedzę zdobywali nie z Internetu, ale bezpośrednio od specjalistów. Poprzez współpracę z wieloma instytucjami, szpitalami, parafiami i stowarzyszeniami - mówi p. Anna - udało się nam stworzyć m.in. ośrodki edukacyjne dla rodziców, warsztaty zajęciowe, poradnie rodzinne (których we Wrocławiu działa 25), świetlice środowiskowe, a także powołać do istnienia Rzecznika ds. Rodziny. Wśród takich sztandarowych programów, jakie udało się wypracować we Wrocławiu - dodaje Pani Prezydent - jest także cieszący się dużym zainteresowaniem pakiet opiekuńczy dla seniorów.

Reklama

Podczas spotkania swój wykład „Wychowywać do pełni człowieczeństwa” wygłosił także bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. Ksiądz Biskup na przykładzie modelu wychowania stworzonego przez ks. Jana Bosko opartego na rozumie, wierze oraz miłości wychowawczej, mówił o panującym obecnie systemie wychowawczym.

Głos zabrał również Przewodniczący Rady Miejskiej w Legnicy Wacław Szetelnicki, który przedstawił temat: „Pakt edukacyjny między rodziną a społeczeństwem, warunkiem zahamowania tendencji wykluczania rodziny z procesu wychowania”.

Po prelekcjach był także czas na głosy z sali, gdzie uczestnicy sesji na forum mogli przedstawić sytuacje rodzin w swoich środowiskach. To spotkanie było także wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między samorządowcami, a przedstawicielami poszczególnych organizacji i stowarzyszeń. Dodajmy, że konferencja została zorganizowana w ramach trwającego w dniach 13-19 września V Tygodnia Wychowania.

2015-09-17 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud eucharystyczny w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

cud Eucharystyczny

Sebastian Duda/pl.fotolia.com

O wydarzeniu które "ma znamiona cudu eucharystycznego" informuje w opublikowanym dziś, specjalnym komunikacie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Chodzi o fakt, jaki miał miejsce w parafii św. Jacka w Legnicy 25 grudnia 2013 r, kiedy to na Hostii pojawiły się czerwone przebarwienia. Zakład Medycyny Sądowej orzekł w ekspertyzie, że "Całość obrazu (...) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego” (...) ze zmianami, które „często towarzyszą agonii”. Natomiast badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki. O całej sprawie została poinformowana Stolica Apostolska.

Komunikat zostanie odczytany w następną niedzielę, 17 kwietnia, we wszystkich kościołach diecezji legnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Francuska bagietka wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

2022-11-30 12:19

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

Francuska bagietka została w środę wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły tę wiadomość z euforią.

Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO z siedzibą w Paryżu, będącego częścią ONZ, wpisał bagietkę na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, uznając „rzemiosło i kulturę bagietki” za element światowego dziedzictwa niematerialnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję