Reklama

Niedziela Legnicka

W Legnicy Dzień Sybiraka uczczony odsłonięciem pomnika

[ TEMATY ]

pomnik

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski

Okolicznościowa Msza św. i odsłonięcie pomnika „Zesłańcom Sybiru”, towarzyszyły uroczystościom Dnia Sybiraka, w dniu 17 września, w Legnicy.

Mszy św., sprawowanej w legnickim kościele pw. Świętej Trójcy, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, w gronie legnickich księży i kapelana Związku Sybiraków. W uroczystości obok osób należących do tego Związku i ich rodzin, wzięli także udział przedstawiciele Kościołów: Ewangelickiego, Greckokatolickiego i Prawosławnego; parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji, zakładów pracy oraz delegacje dzieci i młodzieży legnickich szkół. - Ta dzisiejsza uroczystość jest wyrazem potrzeby, by przestrzegać przed tym, co może się dziać w człowieku, w zarządzaniu społecznością, wtedy, kiedy człowiekiem zacznie zarządzać myśl totalitarna. Gdy człowiek myśli że jest panem, niezależnym, uważając siebie za jedynie poprawnego, mającego rację, dlatego że ma takie czy inne środki władzy, czy pieniądze. My dziś się gromadzimy, aby uznawać, że jedynie poprawnym myśleniem jest to, które odnosi się do Boga, który się objawił w całej historii, a najpełniej w wydarzeniu Jezusa Chrystusa – mówił w homilii Biskup legnicki.

- Gromadzimy się po to, by wspominać to, co było i o tym pamiętać, by też czerpać dla siebie przestrogę, że żadna organizacja nie potrafi uleczyć wnętrza człowieka, tylko Ewangelia, tylko Jezus Chrystus, tylko mądrość Boga potrafi leczyć wnętrze człowieka i sprawiać to, że relacje międzyludzkie, mogą przebiegać w pokoju.

Swoje słowa skierował też tych wszystkich, których osobiste losy, lub ich rodzin, są związane z tragedią Sybiru.

- Oddajemy dziś cześć tym, którzy wcielali prawdę Ewangelii, którzy byli przywiązani do Ojczyzny, kochali ją, kochali drugiego człowieka, przebaczali, czasem walczyli, wielu poległo, na różne sposoby doświadczani przemocą. Oddajemy im cześć ludzką i próbujemy z tego wydobyć to, co jest przesłaniem ponadczasowym, to, co jest związane ze świadectwem związku z Bogiem. Oddajemy też szacunek tym, którzy przeżyli i dziś tutaj są. Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do powstania pomnika, by był znakiem, przestrogą. Niech ten pomnik, będzie też swoistym nauczycielem, wołającym do świata o opamiętanie, o nawrócenie, o zwrócenie się do Boga, który jest jedynym dawcą życia i przez prawdę kształtuje wszystkie relacje społeczności – apelował biskup Zbigniew Kiernikowski.

Reklama

W drugiej części tego wydarzenia, uczestnicy udali się z kościoła na pobliski plac, pod pomnik, który został uroczyście odsłonięty i pobłogosławiony..

Pomnik, usytuowany jest na jednym z nowo powstałych skwerów miasta, w dzielnicy zwanej Zakaczawiem. Jest zorientowany symbolicznie z Zachodu na Wschód. Ma to znaczenie zarówno w wymiarze historycznym (wywózka na Wschód), jak również w wymiarze teologicznym (zwrot ku Zmartwychwstałemu Chrystusowi). Pomnik nosi nazwę „Zesłańcom Sybiru” i został zaprojektowany i wykonany przez legnickiego artystę rzeźbiarza Grzegorza Niemyjskiego. Na jednym z jego elementów znajduje się napis: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940–1956 w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości - Legniczanie”.

- Pomnik nie jest jednoczęściowy, ale jest konstrukcją przestrzenną – mówi jego autor Grzegorz Niemyjski - Można wejść między jego poszczególne elementy. Jest jakby rozłożony w czasie i przestrzeni, przedstawiający symboliczne torowisko, którego poszczególne elementy, jakby podkłady, rosną ku górze tworząc schody. Symboliczne tory, zanikają w przestrzeni, tworząc jakby rany w żywym ciele. W najwyższym elemencie, jedna z ram, od strony zachodniej zamienia się w krzyż wyłaniający się z pomnika, nadający sens tej całej drodze. Od strony zaś wschodniej, zakotwiczony jest element z brązu, przypominający draperię z wyłaniającym się orłem. Nie do końca jeszcze widocznym, ale już się ukazującym, jako symbol, że nie wszystko zostało stracone, że jest nadzieja na wolność Ojczyzny.

Reklama

Pomnik wykonany jest z 2 rodzajów granitu: czerwony, pochodzący z Ukrainy (tołkowski) i szaro- czarnego (impala). Prace projektowe i wykonanie zajęło rok czasu.

- Bardzo się cieszę i jestem dumny z tego, że było mi dane zaprojektować i wykonać pomnik, który stanął w moim mieście i w mojej dzielnicy zarazem, poświęcony takiej tematyce. Ale mam zarazem świadomość tego, że tej gehenny ludzi, którzy zostali wywiezieni na Wschód przez Sowietów, nie oddadzą ani żadne słowa, ani żaden kształt upamiętniony w kamieniu czy nawet marmurze – dodaje artysta.

2015-09-17 20:15

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo ekumeniczne w katedrze

[ TEMATY ]

ekumenizm

Legnica

ks. Piotr Nowosielski

Z udziałem przedstawicieli Kościołów: ewangelicko-augsbuskiego, greckokatolickiego i prawosławnego odbyło się 25 stycznia nabożeństwo ekumeniczne w legnickiej katedrze, któremu przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję