Reklama

Niedziela Legnicka

„Oto mieszkanie Pana Boga z ludźmi”
Rocznica poświęcenia Katedry legnickiej

[ TEMATY ]

rocznica

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

„Oto mieszkanie Pana Boga z ludźmi” Rocznica poświęcenia Katedry legnickiej

674 lata temu legnicka Katedra została poświęcona, tym samym świątynia przeznaczona została do kultu bożego. Na przestrzeni wieków w tym miejscu modliły się różne narodowości, które jednak łączyła jedna wiara i jeden chrzest. Wiele pokoleń dbało nie tylko o stan materialny kościoła, ale też o życie duchowe.

Od roku 1992, od kiedy powstała diecezja legnicka, kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła został podniesiony do godności Katedry. „Kościół katedralny to serce diecezji, Matka wszystkich kościołów, tutaj bowiem znajduje się katedra, czyli miejsce, z którego biskup diecezjalny sprawuje swoją posługę pasterską” - powiedział ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej.

Przez wiele lat prowadzone były prace remontowo-restauratorskie, rozpoczęte jeszcze przez śp. ks. Infułata Władysława Bochnaka. Tegoroczna uroczystość poświęcenia stała się też okazją do podziękowania za zakończenie kolejnego etapu prac restauracyjnych, które objęły ściany i sklepienie tej świątyni.

Na wieczornej Mszy św. sprawowanej w niedzielę 20 września, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski obecni byli również bp. Marek Mendyk i bp senior Stefan Cichy, a także liczne grono księży. Do wspólnej modlitwy dziękczynnej włączyli się także przedstawiciele parlamentarzystów, władz miasta, siostry zakonne i wierni, zarówno parafii katedralnej, jak i z całego miasta. Nie zabrakło też przedstawicieli wykonawców oraz darczyńców, bez pomocy których kosztowne prace nie mogłyby zostać zrealizowane. Wszystkich powitał gospodarz miejsca - ks. Robert Kristman. W swoim wystąpieniu podziękował za wielkie zaangażowanie w przywracanie tej świątyni dawnego blasku. W homilii biskup Kiernikowski mówił min. o posłudze jednania człowieka z Bogiem i ludzi między sobą.

Reklama

„Gromadzimy się, aby obchodzić tajemnicę jedności. Świątynia istnieje po to, byśmy we wspólnocie wiernych przeżywali przemianę, abyśmy stawali się wspólnotą, która ma jakość przemiany” - mówił Pasterz kościoła legnickiego. „Kamieniem węgielnym Kościoła jest Jezus Chrystus. On przyszedł na świat, aby nas - rozproszonych zjednoczyć na nowo, ale nie według wizji człowieka, ale swojej własnej. On - odrzucony, zabity, pogrzebany, zmartwychwstał, aby głosić dobrą nowinę o przebaczeniu, abyśmy również my mogli zwracać się do Niego, by móc się zjednoczyć” - podkreślił bp Kiernikowski.

Biskup legnicki zaznaczył też, że we współczesnym świecie jest wiele podziałów i rozłamów, które trudno jest pokonać. Podziały te dotykają człowieka w wymiarze społecznym, rodzinnym i indywidualnym. Trudno je pokonać, dlatego, że każdy człowiek ma inną wizję jedności. „Dlatego potrzebujemy fundamentu, na którym będziemy mogli się oprzeć. Kamieniem węgielnym tego fundamentu jest Jezus Chrystus. Jego koncepcja jedności to droga do prawdziwej jedności, do wspólnoty, do Kościoła” - mówił bp Kiernikowski.

Na zakończenie homilii Biskup legnicki wezwał wszystkich, by odchodząc z tego miejsca do świata budowali jedność z Bogiem i drugim człowiekiem.

Uroczystość poświęcenia Katedry stała się też okazją do wręczenia dekretów biskupich dla księży, którzy podejmą posługę penitencjarzy katedralnych. Ma to wielkie znaczenie w posłudze sakramentu pokuty i pojednania w tym miesjcu, szczególnie w perspektywie zbliżającego się Roku Miłosierdzia, który wkrótce ogłosi papież Franciszek.

2015-09-21 08:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłosierdziem w nowy rok duszpasterski

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

1050 rocznica chrztu Polski oraz inauguracja jubileuszowego Roku Miłosierdzia to dwa główne tematy spotkania rejonowego dla duchowieństwa, jakie odbyło się w Legnicy we wtorek 3 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję