Reklama

Niedziela Legnicka

Chwalić Pana instrumentami pięknie brzmiącymi

[ TEMATY ]

muzyka

Monika Łukaszów

Blisko 80 muzyków z całej Polski uczestniczyło w XVI Zjeździe Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, który w dniach od 22 - 24 września odbył się w Legnicy.

„Laudate Dominum per organa benesonantia”- czyli Chwalcie Pana poprzez instrumenty pięknie brzmiące - te słowa przyświecały tegorocznemu spotkaniu muzyków. Przyjechali niemalże z całej Polski m.in. Krakowa, Poznania, Katowic, Białegostoku, Warszawy, Wrocławia i Olsztyna. Na swój zjazd przybyli reprezentanci uczelni muzycznych, profesorowie muzyki w seminariach duchownych oraz przedstawiciele referatów i wydziałów muzycznych kurii diecezjalnych, a także dyrygenci. Swoją obecnością, uczestników zjazdu zaszczycili także biskupi: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup senior Stefan Cichy oraz biskup Adam Bałabuch z diecezji świdnickiej.

Podczas trzech dni, specjaliści od muzyki zajmowali się przede wszystkim tematyką organów i muzyki organowej w kulturze Kościoła, a także bieżącymi sprawami i przedsięwzięciami, w które na co dzień angażują się członkowie Stowarzyszenia. Mimo iż spotkanie miało charakter ściśle naukowy, to organizatorzy zadbali o to, aby wybrzmiała także muzyka.

Podczas pobytu w diecezji, muzycy odwiedzili Legnicę i Krzeszów. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, nie tylko podziwiali piękno sztuki w kościele św. Józefa i krzeszowskiej bazyliki, ale wysłuchali kilku wykładów na temat różnego rodzaju organów w Polsce, w tym organów na terenie diecezji legnickiej i inspiracjach chorałem gregoriańskim w muzyce organowej. W tym szczególnym miejscu, uczestniczyli również we Mszy św. której przewodniczył biskup Legnicki. Warto dodać, że podczas Eucharystii rozbrzmiały muzykalia z krzeszowskiego archiwum muzycznego. Jak mówił ks. Piotr Dębski z Referatu Muzyki Kościelnej a zarazem organizator zjazdu, niektóre z wykorzystanych utworów, zabrzmiały pierwszy raz po 250 latach. Szczególnym punktem programu, była prezentacja organów Michała Englera w krzeszowskiej Bazylice. Jest to jeden z największych instrumentów w Europie, zachowanych jako instrument barokowy.

Reklama

Uczestnicy mieli okazję wysłuchania koncertu zagranego na tych właśnie organach, w wykonaniu prof. J. Gembalskiego Nie bez znaczenia jest wybór tegorocznego tematu spotkania - mówi ks. Piotr Dębski - bo trzeba podkreślić, że nasza diecezja jest szczególnym regionem Polski, gdzie mamy największą liczbę zabytkowych organów (przeszło 250 instrumentów). Dla porównania - dodaje ks. Piotr - na terenie archidiecezji białostockiej, takich zabytkowych instrumentów jest 18, a w diecezji rzeszowskiej 63. - Poznając diecezję legnicką i jej zabytkowe organy, o których była mowa podczas zjazdu, to mogę powiedzieć, że troszkę z zazdrością patrzymy i podziwiamy ten niesamowity „park” instrumentalny jaki na tym terenie się znajduje.

To są instrumenty wysokiej klasy. A szczególnie blask organów M. Englera, który zachęcał wszystkich uczestników do modlitwy i śpiewu. To było głębokie przeżycie - mówi ks. Wiesław Hudek, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

Warto wiedzieć, ze Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych to elitarna grupa muzyków kościelnych, która obejmuje przede wszystkim pracowników naukowych wyższych uczelni muzycznych, zwłaszcza tych, gdzie otwarte są kierunki muzyki kościelnej. Członkami zazwyczaj są osoby odpowiedzialne za muzykę kościelną w poszczególnych diecezjach, a także inni muzycy czynnie działający na rzecz muzyki kościelnej w całej Polsce.

Warunkiem przyjęcia do Stowarzyszenia, jest wyższe wykształcenie muzyczne i aktywna działalność na polu szerzenia muzycznej kultury Kościoła. Spotkania członków Stowarzyszenia odbywają się regularnie od 2000 roku w różnych miejscach naszego kraju i jak podkreślają uczestnicy, takie spotkania to niesamowita okazja do tego, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i osiągnięciami w tej tematyce. . Monika Łukaszów

2015-09-25 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To o nim historia

Przyznaje, że kiedyś zazdrościł innym. Przełom wydarzył się, gdy zawołał do Boga: „Tato!”. Dziś pewnie wielu zazdrości Kubie, bo to on jest autorem hymnu ŚDM 2016. Przez 14 lat marzył o napisaniu tej pieśni!

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Ta historia zaczęła się od marzenia i od fragmentu z Pisma Świętego „Na początku było słowo”...

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję