Reklama

Niedziela Świdnicka

Modlitwa przyniosła owoce

Po krótkiej hospitalizacji biskup senior Ignacy Dec wrócił do duszpasterskiej aktywności.

Niedziela świdnicka 12/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Polanica‑Zdrój

Ks. Andrzej Adamiak

Bp Ignacy Dec podczas homilii

Bp Ignacy Dec podczas homilii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 7 marca biskup przewodniczył modlitewnemu spotkaniu w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Sokołówce w Polanicy-Zdroju, gdzie celebrował Eucharystię i wygłosił wielkopostną homilię.

Morze modlitwy

Pod koniec lutego pierwszy biskup świdnicki przebywał w SPZOZ Szpital „Latawiec” w Świdnicy. Informację o jego pobycie w szpitalu przekazała również Niedziela Świdnicka, publikując krótką prośbę o modlitwę za biskupa seniora. W zamieszczonym wówczas wpisie w mediach społecznościowych bp Dec przesłał słowa pozdrowienia: „Jako chwilowy pacjent szpitala „Latawiec” w Świdnicy serdecznie pozdrawiam wszystkich chorych przebywających w domach rodzinnych, w Domach Opieki Społecznej i we wszystkich szpitalach. Życzę wszystkim mocy Ducha Świętego w dźwiganiu krzyża choroby czy starości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na apel odpowiedzieli licznie czytelnicy Niedzieli Świdnickiej i portalu niedziela.pl . Do redakcji napłynęły zapewnienia o modlitwie, a w mediach społecznościowych pojawiło się wiele słów wsparcia. Jak zauważyli wierni, w intencji pierwszego biskupa świdnickiego popłynęło prawdziwe morze modlitwy.

Fatimska sobota

Reklama

Biskup powrócił już do swoich obowiązków duszpasterskich, jednym z pierwszych miejsc jego posługi było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Sokołówce, gdzie wierni zgromadzili się na modlitwie pierwszej soboty miesiąca. W sanktuarium licznie zebrali się czciciele Matki Bożej Fatimskiej. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, po której wierni uczestniczyli w Różańcu wynagradzającym i maryjnej medytacji nad tajemnicami różańcowymi.

W homilii bp Dec nawiązał do przypowieści o synu marnotrawnym, ukazując Boga jako Ojca pełnego miłosierdzia. – Ojciec w tej przypowieści jest obrazem Boga Ojca – Ojca wszystkich ludów i narodów. Jest ukazany jako Ten, który szanuje wolność człowieka i jako Ojciec ogromnego, niepojętego wprost miłosierdzia. Gdy człowiek odchodzi od Boga, On nie zatrzymuje go siłą, ale cierpliwie czeka na jego powrót – wyjaśnił.

Hierarcha zwrócił również uwagę na dramat oddalania się współczesnego człowieka od Boga. – Dlaczego zapominamy, w jakiego Boga wierzymy? On przede wszystkim na nas cierpliwie czeka, kiedy się od Niego oddalimy. Czeka na nasze opamiętanie, aż sami odkryjemy, że poza Jego ojcowską zagrodą tracimy naszą godność i doświadczamy tylko złudnego szczęścia – podkreślił. Zachęcił także wiernych, by szukali szczęścia blisko Boga i żyli duchem braterskiej miłości. – Nie szukajmy szczęścia daleko, nie wiadomo gdzie. Ono jest tak blisko, w Bogu, który jest miłością. Jest także w Kościele, w którym żyje i działa Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel – przypomniał.

Modlitewne spotkanie zakończyła wspólna modlitwa różańcowa i medytacja nad tajemnicami Różańca. Dla wielu uczestników była to także okazja, by ponownie zobaczyć biskupa seniora w dobrej formie i podziękować Bogu za jego powrót do pasterskiej posługi.

2026-03-17 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polanica - Zdrój. Trudności są częścią życia

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Polanica‑Zdrój

ks. Wojciech Dąbrowski

ks. Mirosław Benedyk

Msza święta wizytacyjna, z udzieleniem sakramentu bierzmowania

Msza święta wizytacyjna, z udzieleniem sakramentu bierzmowania

Bp Marek Mendyk w ramach wizytacji kanonicznej w niedzielę 19 maja odwiedził dziekańską parafię Wniebowzięcia NMP, gdzie od dwóch lat nowym gospodarzem parafii jest ks. kan. Wojciech Dąbrowski.

Wizytacyjna niedziela Zesłania Ducha Świętego owocowała w liczne spotkania modlitewne, duszpasterskie oraz integracyjne, które umocniły więzi w parafialnej wspólnocie. Podczas spotkania z grupami parafialnymi bp Mendyk podkreślił znaczenie codziennej modlitwy, zachęcając wiernych do odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia, nawet jeśli nie zawsze udaje się to o godzinie 15. Apelował o odważne życie chrześcijańskie, zwracając uwagę, że trudności są częścią życia. - Pan Bóg nigdy nie chce człowiekowi źle, a jeśli coś dopuszcza, to tylko dlatego, żeby z tego było jeszcze większe dobro – podkreślił biskup.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję