Reklama

Wiadomości

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości: brakuje jeszcze ponad 7 tys. wolontariuszy

Do połowy października przedłużono rekrutację wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Do końca września zgłosiło się 6,3 tys. wolontariuszy a potrzeba ich ponad dwa razy więcej.

[ TEMATY ]

wolontariat

szlachetna paczka

Monika Łukaszów

„Leć walczyć z biedą!” – to hasło łączy w tym roku wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. „Mamy już ponad 6300 wolontariuszy, ale wciąż zapraszamy osoby z wielkimi sercami do miejscowości, w których szczególnie są potrzebni” – informuje Jolanta Szymańska ze Stowarzyszenia Wiosna i wskazuje, że na stronie: www.szlachetnapaczka.pl można znaleźć listę miast, gdzie brakuje jeszcze ochotników do pomocy.

„Czekamy na osoby, które mają wielkie czerwone serca. Zapraszamy osoby, które ukończyły 18 rok życia, są pełne pasji do pomagania i chcą zrobić coś dla drugiego człowieka i przede wszystkim chcą widzieć realną zmianę w świecie, która dokona się dzięki nim” – mówi Aleksandra Lągawa ze Stowarzyszenia Wiosna i dodaje, że wolontariuszem Paczki i Akademii może zostać każdy. „Czekamy na osoby młode, czekamy na osoby starsze; na takie, które po prostu chcą pomagać” – wyjaśnia Lągawa.

Reklama

Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do potrzebujących rodzin, rozmawia z nimi i podejmuje decyzję o włączeniu takiej rodziny do projektu. Później, w czasie finału, czyli 12 i 13 grudnia dba o to, żeby ta pomoc przekazana przez darczyńcę dotarła do tej konkretnej rodziny. Natomiast wolontariusz Akademii Przyszłości raz w tygodniu spotyka się z dzieckiem, które wychowuje się w trudnych warunkach; rozmawia z tym dzieckiem, dba o to, żeby od porażek w życiu przeszło do swoich sukcesów.

Wolontariat w Paczce i w Akademii może przynieść też wiele korzyści dla takiej osoby, która zdecyduje się na pomoc przy projektach. „Jest to przede wszystkim duży rozwój własnych kompetencji i komunikacji, ale także zarządzania” – mówi Aleksandra Lągawa i wskazuje przykład wolontariusza Szlachetnej Paczki, który zajmuje się pozyskiwaniem różnych darczyńców dla potrzebujących rodzin, a także działa z lokalnymi przedsiębiorcami po to, żeby na przykład zorganizować magazyn, w którym będą przygotowane przez darczyńców paczki.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony: www.superw.pl jeszcze do 15. października.

W ubiegłym roku Szlachetna Paczka pomogła 19 580 rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, a Akademia Przyszłości 1800 dzieciom wychowującym się w trudnych warunkach. XIV edycja Paczki zjednoczyła ponad milion osób – potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu.

2015-10-01 13:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat we współczesnym świecie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2015, str. 2

[ TEMATY ]

wolontariat

sympozjum

Ks. Robert Gołebiowski

Prelegenci seminarium o wolontariacie. Od lewej: ks. kan. Maciej Szmuc, ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, s. dr Dominika Steć ZSJM i ks. kan. Janusz Zachęcki

Prelegenci seminarium o wolontariacie. Od lewej: ks. kan. Maciej
Szmuc, ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, s. dr Dominika Steć ZSJM
i ks. kan. Janusz Zachęcki

W piątek 13 lutego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu odbyło się sympozjum na temat wolontariatu

Idea spotkań rozsławiających Miłosierdzie Boże ma swoje korzenie w całokształcie 20-letniego funkcjonowania sanktuarium. Dwa lata temu w październiku 2013 r. odbył się tutaj również Kongres Miłosierdzia Bożego, który przyniósł bogatą refleksję nad różnymi aspektami dzieła krzewienia miłości wobec każdego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

[ TEMATY ]

Kościół

Słowacja

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Abp Stanislav Zvolenský przyznaje, że obecność Franciszka ożywiła też przesłanie, które pozostawił na Słowacji podczas swych trzykrotnych odwiedzin św. Jan Paweł II. „On zawsze nas zachęcał, byśmy się nie bali i szli na przód, ku przyszłości” - mówi hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję