Reklama

Modlitwa i podejmowanie decyzji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W życiu musimy podejmować różnorodne decyzje. Wiele z nich dotyczy spraw bardzo ważnych. Związane są one bowiem np. z wyborem i realizacją drogi życiowej: małżeństwa, kapłaństwa, zakonu czy też życia w samotności.
Zadanie nie jest łatwe. Wielu bowiem ludzi, dokonawszy wyboru, stwierdza później, że zaistniała zapewne pomyłka, albowiem życie nie układa się według wcześniej ustalonych planów czy snutych marzeń. Nie do rzadkości należą sformułowania: "jestem nieszczęśliwy czy też nieszczęśliwa", "zaistniała pomyłka w wyborze", "nie o takim życiu marzyłem".
Zmiana decyzji życiowej nie jest łatwa, często zaś niemożliwa. Jeśli chodzi o małżeństwo i rodzinę, to zaobserwować można zwiększającą się liczbę rozpadających się związków. Ci którzy ślubowali na całe życie miłość, wierność, uczciwość oraz wytrwanie razem, obecnie coraz częściej dochodzą do wniosku, by decyzję zmienić. Często uważają, że rozejście się da im więcej szczęścia i uwolni od wcześniej, błędnie podjętej decyzji.
Z pozoru najprostsze rozwiązanie o rozejściu się także nie da oczekiwanych rezultatów. Nowe związki niesakramentalne wielokrotnie przynoszą więcej rozczarowania, aniżeli wcześniejsze małżeństwo. Pozostaną nadal wyrzuty sumienia i świadomość niezrealizowanych zobowiązań.
Pytań jest wiele: "Dlaczego do tego doszło?", "Co było przyczyną błędnie podjętych decyzji?", "Jak rozwiązać trudną sytuację życiową?". Odpowiedzi z ludzkiego punktu widzenia nie są proste ani jednoznaczne.
Jak unikać życiowych pomyłek i jeśli się zdarzą, jak je korygować? Należy podejść do tego z punktu widzenia wiary na płaszczyźnie rozmowy z Panem Bogiem, czyli modlitwy.
Sam Duch Święty pouczy nas, że każda nasza decyzja, szczególnie zaś związana z odczytywaniem i realizacją drogi życiowej, ma konsekwencje moralne. Nie ma w tej dziedzinie "wyborów moralnie obojętnych".
Trzeba w pierwszej kolejności przed podjęciem decyzji w sumieniu rozeznać, jaki jest zamiar Boży w tym zakresie w stosunku do mojej osoby. Najczęściej jest to proces, podczas którego analizowane są konkretne znaki w moim życiu dotyczące wyboru drogi życia. Bez głębokiej modlitwy, bez wsłuchiwania się w natchnienia Ducha Świętego, bez konfrontacji naszego życia ze "Słowem życia" - Pismem Świętym - samo rozeznawanie powołania i podejmowanie decyzji życiowych może okazać się pobieżne, oparte tylko i wyłącznie na emocjach.
W przestrzeni modlitewnej nasze decyzje życiowe są konfrontowane z sumieniem, wolą Bożą i dojrzewają w świetle łaski.
Niech naszym decyzjom towarzyszy świadomość Bożej obecności i konkretnej pomocy Tego, który nas stworzył, Tego, który nas obdarzył nowym życiem przez usprawiedliwienie na drzewie krzyża i Tego, który w nasze serca codziennie wpisuje pragnienie świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy "Kogo Bóg kocha, temu krzyże daje"?

2026-02-22 14:43

[ TEMATY ]

wiara

pixabay.com

Nie sprawiedliwie mówimy o Bogu, że kogo Bóg kocha, temu krzyże daje.

Gdyby tak było, to na krzyżu nie byłby On tylko Piłat i inni. Tymczasem to Jezus wisi na krzyżu. On bierze krzyż, a nie rozdaje krzyże. Tego jedynego Zbawcę podejrzewa się o to, że ma tak złośliwe zamiary wobec nas.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #5

2026-02-23 14:37

screen YT

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codzienny cykl: "Wielkopostny Kadr z Niedzielą"

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.
CZYTAJ DALEJ

Depresja u najmłodszych: eksperci alarmują o skali problemu

2026-02-23 17:17

[ TEMATY ]

depresja

Adobe Stock

W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją przedstawiono dane obrazujące skalę kryzysów psychicznych wśród najmłodszych. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, prowadzony przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w minionym roku odebrał 79 062 kontakty, a w 1 432 przypadkach konieczna była interwencja w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Jak wynika z analiz specjalistów, dzieci i nastolatki szukają wsparcia z powodu długotrwałego obniżenia nastroju, stanów lękowych, depresyjnych, przemocy rówieśniczej, trudności rodzinnych oraz myśli samobójczych. W rozmowach powraca temat przeciążenia szkolnego i społecznego oraz braku bezpiecznego miejsca, w którym młoda osoba mogłaby otwarcie mówić o swoich emocjach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję