Reklama

Polska

Nowy przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP

Od czerwca przyszłego roku abp Wiktor Skworc będzie przewodniczącym Rady Duszpasterstwa Ogólnego KEP. Został on wybrany na tę funkcję dziś, podczas 370. Zebrania Plenarnego KEP. Metropolita katowicki zastąpi dotychczasowego przewodniczącego tego gremium abp Stanisława Gądeckiego.

[ TEMATY ]

episkopat

abp Wiktor Skworc

www.wsieci.pl

Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach w rodzinie górniczej. Po maturze w Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej w 1966 r. zgłosił się do Seminarium Śląskiego w Krakowie. Już jako diakon został posłany do NRD, gdzie był duszpasterzem Polaków, pracujących w Dreźnie i Lipsku. Od tego czasu datują się jego kontakty z Niemcami, które do dziś podtrzymuje.

Zgodnie z wymaganiami ówczesnego biskupa diecezji studia przerwał na rok by zatrudnić się jako górnik dołowy w kopalni węgla kamiennego "Walenty – Wawel" w Rudzie Śląskiej.

Reklama

Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w 1973 r., 19 kwietnia tego roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp Herberta Bednorza. W latach 1975-1980 był sekretarzem i kapelanem bp. katowickiego. W 1979 r. uzyskał licencjat z teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1995 r. uzyskał doktorat z zakresu nauk humanistycznych na tej samej uczelni. Tytuł jego pracy doktorskiej brzmiał: "Budownictwo kościołów w diecezji katowickiej w latach 1945-1989".

Siedem lat po święceniach pełnił funkcję kanclerza Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Na tym stanowisku był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Katowicach w roku 1983. Utworzył też fundusz pomocy dla księży misjonarzy, przyczynił się do wybudowania domu dla księży emerytów, a także do powstania w Katowicach klasztoru sióstr karmelitanek. W okresie stanu wojennego tworzył wraz innymi i brał udział w działalności Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując wszechstronną pomoc dla internowanych i więzionych oraz ich rodzin.

13 grudnia 1997 r. Jan Paweł II mianował ks. Skworca biskupem tarnowskim. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego 6 stycznia 1998 r. w bazylice św. Piotra na Watykanie.

Reklama

W ciągu 14 lat rozbudował seminarium diecezjalne, rozbudził świadomość misyjną wiernych, a w zbiórki na misje zaangażował dzieci i młodzież. Za jego rządów diecezja wysyłała najwięcej misjonarzy w całej Polski, doprowadził do powstania Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży „Kana”, założył Fundację im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, która każdego roku funduje ponad 100 stypendiów dla młodych z całej diecezji. Jako biskup tarnowski został przewodniczącym Rady Ekonomicznej KEP (2006-2011), przewodniczącym Komisji Misyjnej KEP (2001-2011) i delegatem KEP ds. działalności w Polsce "Kirche in Not". W 2005 r. Benedykt XVI mianował go członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W roku 2007 został przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Z nominacji Nuncjusza Apostolskiego w Polsce jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej (od 2010).

29 października 2011 bp Wiktor Skworc został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim.

2015-10-06 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolonia: zakończyło się spotkanie episkopatów Polski i Niemiec

[ TEMATY ]

episkopat

Mazur/episkopat.pl

Rodzina, uchodźcy i tożsamość europejska to główne tematy zakończonego 10 maja w Kolonii spotkania przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec w Kolonii. W spotkaniu wziął udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Podejmowaliśmy tematy, które nas łączą. Dotyczą one przede wszystkim tożsamości europejskiej i tego, jak należy podchodzić do spraw związanych z migracją i uchodźcami, a także kwestii dotyczącej toku «modus vivendi» w odniesieniu do dokumentu posynodalnego «Amoris laetitia»" – wyjaśnił ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski i sekretarz Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję