Reklama

Polska

Maryja ukoronowana w Lakewood

[ TEMATY ]

obraz

USA

Archiwum parafii

W niedzielę 18 października w Lakewood w New Jersey odbyła się koronacja Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w kościele St. Mary of the Lake.

Już od godz. 2 po południu w świątyni w Lakewood zgromadzili się liczni wierni, aby uczestniczyc w podniosłej uroczystości. Po prawej stronie, przy bocznej nawie, przygotowano w biało-czerwonych barwach podium dla obrazu. Modlitwę różńcową przed mszą św., którą prowadziła współorganizator Joanna Kwiatek z parafii St. Mary of the Lake, przeplatały pieśni maryjne oraz opowiadania z historii obrazu. Punktualnie o godz. 2:30 nastąpiło uroczyste wprowadzenie obrazu w asyście Rycerzy Niepokalanej, celebransóww wraz z ministrantami, dzieci i młodzieży w strojach krakowskich, pocztu sztandarowego oraz rodzin niosących poduszki z koronami.

Na rozpoczęcie mszy św. przywitał wszystkich uczestników prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Następnie głos zabrał ks. Piotr Supierz, odczytując list abp. Zygmunta Zimowskiego - Przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w Watykanie, zapewniając o jego duchowej łączności ze wszystkimi uczestnikami uroczystości i jednocześnie przekazując na ręce ks. Mariana Kokorzyckiego papieski, perłowy różaniec jako dar od ks. arcybiskupa.

Reklama

Rozpoczynając mszę św., zaproszony z Polski arcybiskup metropolii częstochowskiej Wacław Depo podkreślił tytuł „Matki niezawodnej nadziei”. W mszy s´w. współuczestniczyli także zaproszeni na tę uroczystość kapłani z Polski, Watykanu i USA: ks. prałat Piotr Supierz - sekretarz arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, ks. dr Remigiusz Stacherski - kustosz Sanktuarium Maryjnego w Popowie Kościelnym, ks. kanonik Mariusz Trojanowski - sekretarz arcybiskupa Wacława Depo, proboszcz parafii St. Mary of the Lake Fr. Michael Sullivan, o. Waldemar Ła?tkowski - proboszcz parafii s´w. Jana Pawła w Perth Amboy, ks. kanonik Mirosław Kro´l - proboszcz parafii s´w. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, ks. prałat Cezary Chwilczyński oraz prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Przybyły również siostry służebniczki z Cherry Hill.

Archiwum parafii

Homilię wygłosił abp Wacław Depo. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego wśród Polonii wpisuje się Lakewood w stanie New Jersey. Nawiązując do tego podniosłego aktu ukoronowania obrazu Jasnogórskiej Matki , który na ziemi polskiej stawał się świadkiem Jej tajemnic pośrednictwa pomiędzy Bogiem a ludźmi, podkreślił szczególne wyzwania, które stawia sekularyzacja współczesnego świata, przypominając, że „Bóg może działać tylko tam, gdzie Mu człowiek pozwoli działać i zaprosi Go do swojego życia”.

Zwrócił również uwagę, że „brak wpatrywania się w oblicze Maryi, a z tym brakiem związana jest utrata prawdy o Jezusie, który stał się z Niej człowiekiem, uniemożliwia nam ludziom XXI wieku wniknięcie w tajemnicę Boga i powoduje zwątpienie w istnienie samego Boga i jego zamysłu wobec różnych wydarzeń, czy kataklizmów”.

Reklama

Kończąc homilię, wyraźnie podkreślił wagę życia ludzkiego, wskazując, że „niektóre kraje Azji mogą nas zawstydzać, bo kiedy my dyskutujemy w parlamentach o początkach życia, kiedy ono się zaczyna, to oni dopisują w metrykach owe 9 miesięcy, a więc tajemnicę od momentu poczęcia - czy nas to nie zawstydza?”

Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez abp. Wacława Depo, który następnie w ciszy nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Fanfarami hymnu jasnogórskiego zakończono koronację. Następnie ukoronowany już obraz przeniesiono do lewej nawy i umieszczono w przygotowanej pozłacanej oprawie.

Po okadzeniu przed Cudownym Wizerunkiem rodziny odczytały tekst zawierzenia Matce Bożej. Następnie w procesji z darami uczestniczyli uczniowie polskiej szkoły w Lakewood z Dziecięcego Zespołu Pieśni i tańca „Maki” wraz z Rycerzami Niepokalanej. Oprawę w czasie mszy s´w. zapewniła muzyczna grupa z parafii św. Jana Pawła II z Perth Amboy pod przewodnictwem redemptorysty o. Łukasza Drożaka.

Na zakończenie po odśpiewaniu pieśni „Ave Maryja” przez Cori Scotti ks. Marian Kokorzycki odczytał Akt Zobowiązania Duchowej Wierności, po którym abp Wacław Depo dokonał błogosławieństwa i poświęcenia obrazów przyniesionych z domów przez parafian.

Przed rozesłaniem wszystkim obecnym oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji, podziękował ks. Marian Kokorzycki. Do podziękowań dołączył się abp. Wacław Depo, gratulując ks. Marianowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń lokalnej Polonii o koronacji i dedykując myśl matki ks. Twardowskiego - „Synu nie bądź nigdy ważny, ale zawsze bądź wdzięczny, wdzięczność jest rozproszoną po świecie miłością”.

Po mszy s´w. kapłani i zaproszeni goście udali się na spotkanie pożegnalne przed powrotem abp. Wacława Depo do Polski.

2015-10-23 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus pokrzywdzonych

Przyznaję, że przygotowując się do napisania tego artykułu, po raz pierwszy zobaczyłam obraz „Ecce Homo”. Wiem jednak, że do sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta, przy Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek (przy ul. Woronicza w Krakowie) będę wracać…

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję