Reklama

Kultura

10-lecie chóru „Porębianie"

[ TEMATY ]

chór

Anna Wójcikiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 10 października w Domu Wypoczynkowym ZNP „Świteź” w Szklarskiej Porębie odbyła się podniosła uroczystość obchodów jubileuszu 10-lecia Chóru „Porębianie”. Gośćmi uroczystości byli: proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego ks. prał. Bogusław Sawaryn, przewodniczący Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie Krzysztof Jahn, burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf oraz burmistrzowie poprzednich kadencji Grzegorz Sokoliński i Zbigniew Misiuk, prezes Zakładu Pulmonologii i Chemioterapii Izer Med Mariusz Trzak, gospodarz schroniska na Kamieńczyku Jerzy Sielecki, radny Powiatu Jeleniogórskiego Julian Lachowicz, radni miejscy, sympatycy zespołu i liczni miłośnicy muzyki i śpiewu z repertuaru Chóru.

Program wieczoru to historia zespołu pisana śpiewem i muzyką w wykonaniu Chóru, wspomnienia i koncert jubileuszowy. Na wejście Chór wykonał pieśni „Witajcie nam tutaj” i „To jubileusz”. Program wieczoru poprowadziła wokalistka pani Wanda Ryś. Historię działalności okraszoną prezentacją multimedialną przedstawił kierownik chóru pan Stanisław Leszczawski. Miłym akcentem było pojawienie się najmłodszych artystów ze Szklarskiej Poręby: zespołu tanecznego przedszkolaków przedszkola „Na Hucie”. Było to zderzenie pokoleń. Dzieci zaprezentowały specjalnie przygotowane na tę uroczystość tańce ludowe i śpiew piosenek. Występ przedszkolaków zakończyło wspólne wykonanie „Ballady Sudeckiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególnym akcentem uroczystości było przyznanie Chórowi tytułu „Zasłużony dla Szklarskiej Poręby”. Laudację do tytułu wygłosiła pani Anita Kaczmarska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, a tekst uchwały przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Jahn. Okolicznościowe dyplomy wszystkim członkom zespołu wręczył burmistrz Mirosław Graf. Były życzenia i kwiaty. Gratulacje z piękną różą każda z pań i panów otrzymali od księdza proboszcza. Było gromkie „100 lat”, lampka szampana i wspaniały tort - podarunek państwa Czekaj z restauracji Kaprys. Na tę okazję Huta Julia z Piechowic wykonała specjalne kryształowe statuetki. Te okolicznościowe pamiątki wraz z dyplomem i podziękowaniami wręczył kierownik Chóru sponsorom i osobom wspomagającym działalność Chóru. Goście zapisali kolejne karty kilkutomowej kroniki Chóru. Pod koniec uroczystości odbyła się ulubiona część cygańska. Przy tańcu „Cyganki Jasi” sala wraz Chórem odśpiewała „Moją Cygankę” i „Modlitwę cygańską”. Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu.

Reklama

Laudacja do tytułu „Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba” wygłoszona przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej panią Anitę Kaczmarską.

Mam ogromny zaszczyt pełnienia roli promotora w dzisiejszej uroczystości nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba” zespołowi sławiącemu muzyką i śpiewem miasto pod Szrenicą - Chórowi Porębianie. Zespół działa od 2005 r., początkowo jako nieformalna grupa śpiewacza umilająca imprezy plenerowe, festyny i inne spotkania.

Z czasem ta społeczna inicjatywa przerodziła się w Chór, który systematycznie spotyka się na próbach doskonaląc swe umiejętności śpiewacze. Jest to zespół amatorski. Członkowie nie maja żadnych gratyfikacji oprócz braw słuchaczy i uznania publiczności. Chór swą działalnością promuje nasze miasto w kraju i za granicą. Dorobek artystyczny prezentowany jest podczas wielu przeglądów i koncertów okazjonalnych - np. na otwarciu Targów Turystycznych „TOURTEC”, podczas koncertów w Lanowie, Krakowie i wielu innych miejscowościach naszego kraju.

W programach koncertów znajdują się utwory Brahmsa, Okudżawy, Moniuszki czy Lachowicza, a także pieśni pisane przez członków Chóru. Poczesne miejsce w repertuarze zajmują również pieśni związane ze Szklarską Poręba, chwalące walory turystyczne naszego miasta.

Reklama

W skład repertuaru wchodzą również m.in. pieśni religijne , zwłaszcza kolędy. Chór kolęduje w kościołach, szpitalach, Domach Seniora czy Przedszkolach. Grupa przygotowywała oprawy muzyczne podczas dwóch Mszy Św. transmitowanych przez TV Polonia. Dorobek artystycznym Chóru poświadczają amatorskie nagrania 4 płyt, z których muzyka i śpiew odtwarzane są m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, a ostatnio nawet w Paragwaju. Działo się to za sprawą Mszy transmitowanej przez TV Polonia. W historii miasta Chór „Porębianie” jest pierwszą grupą amatorską działająca nieprzerwanie od 10 lat. Stanowi ważny element mapy społecznej i kulturalnej naszego miasta.


HISTORIA Chóru „PORĘBIANIE”

Tak X-lecie Chóru „Porębianie” wspomina Stanisław Leszczawski - założyciel, kierownik chóru, akompaniator: Jubileusz to wspaniała okazja do podsumowania, pewnej refleksji no i do wspomnień. Jak to wszystko się zaczęło? Był rok 2005, wtedy pojawiła się propozycja utworzenia w naszym mieście chóru, trochę na wzór innych miejscowości. Ową propozycję wysunął ksiądz Bogusław Sawaryn - proboszcz parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe.

A tak to opisała zapamiętała Pani Krysia Lichoń, która z okazji Jubileuszu ułożyła wierszyk:

Ksiądz Boguś parafii, sławy chciał przysporzyć,
więc zaproponował, żeby chór założyć.
Zaraz pan Leszczawski powiedział Stasiowi,
żeby w tłumie wiernych ładne głosy łowił.
Zebrała się wkrótce całkiem niezła banda,
na czele solistki Teresa i Wanda.
A nasza Janeczka też nie próżnowała,
żeby grupę zebrać wydzwaniać musiała.
Są i też panowie, co prawda nieliczni
ale zabawowi, dzielni, sympatyczni.

Pomysł został rozpropagowany głównie przez Juliana Lachowicza i innych mieszkańców miasta. Rozpoczęły się poszukiwania osoby, która by to poprowadziła. Natychmiast ukazały się ogłoszenia w mieście oraz w kościołach. Odzew był znakomity. Na pierwsze przesłuchania zgłosiła się bardzo duża grupa chętnych. Przesłuchania były prowadzone przy pianinie w „Domu na Białce”. Większość osób była bardzo stremowana. Po kilku próbach okazało się, że liczba uczestników się zmniejsza. Istniało niebezpieczeństwo, „słomianego zapału”. Ale pozostało kilka osób, u których drzemał potencjał wokalny. I tak rozpoczęła się przygoda z piosenką w naszym mieście.

Reklama

Początki były bardzo trudne, jak to zwykle bywa: baza - sala w „Domu na Białce”, pianino rozstrojone, krzesełka, taborety po dawnym FWP. Ale cóż dzięki ludziom dobrej woli i ich wsparciu finansowemu udało się nastroić pianino i rozpocząć regularne próby. I tak to się zaczęło. Najpierw piosenki biesiadne, takie, które wszyscy znają. Owe biesiady odbywały się w różnych miejscach, a to w Chatce Puchatka, a to w schronisku na Kamieńczyku u Państwa Sieleckich i w wielu innych miejscach. Te działania spowodowały, że było słychać o nas w mieście.

Po wielu ćwiczeniach w emisji głosu, kształcenia słuchu, wyczucia rytmu, zaczęliśmy myśleć o innym repertuarze, a były to kolędy, bowiem zbliżały się święta. I znów pojawił się problem - konieczność posiadania przenośnego instrumentu aby można było akompaniować. Rozwiązaniem okazał się dziecięcy przenośny keyboard - mały dziecięcy- i on stworzył warunki do pierwszych koncertów kolęd - a było to12 grudnia 2005 roku - na spotkaniu Klubu Seniora. Następnie koncertowaliśmy na spotkaniu opłatkowym organizowanym przez Urząd Miejski, w naszych kościołach i nie tylko, bo także w sanatoriach, szpitalu. Wykonania cieszyły się dużym uznaniem wśród mieszkańców oraz wczasowiczów. Te trudne początki zaowocowały zaproszeniami na oficjalne występy. Pozyskaliśmy w 2006 roku doskonały koeybord JAMAHA umożliwiający śpiew przy doskonałym akompaniamencie. W ramach obchodów Dnia Seniora po raz pierwszy występujemy publicznie w WDW „Śnieżynka”. I tak rozwinęła się bogata kariera artystyczna. Pewne imprezy stają się cykliczne m.in. takie jak Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja, Przeglądy Kapel Ludowych, Dożynki Turystyczne, Przeglądy Zespołów Artystycznych Seniorów, opłatki miejskie.

Reklama

Nagle wielkie wydarzenie 25 stycznia 2008 r. Wizyta Agencji Inicjatyw Szkoleniowych z Wrocławia, pojawiają się mikrofony , kamery, reflektory , wywiady, oczywiście wielkie poruszenie i koncentracja. Prowadzący program byli zauroczeni naszą działalnością. Program ukazał się w TV Wrocław.

Nadszedł 2009 rok a konkretnie 8 marca, mamy przygotować oprawę muzyczną Mszy świętej transmitowanej przez Telewizję Polonia. Oczywiście mobilizacja pełna. W tę pamiętną niedzielę, już wieczorem telefony, e-maile z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Zachodniej Europy, gratulacje i prośby o przesłanie tekstów wykonanych pieśni.

Nie sposób zaprezentować naszej działalności rok po roku, ale to czas wytężonej pracy. Po kilkanaście zaproszeń na występy, a każdy z nich musi być poprzedzony wieloma ćwiczeniami i próbami, co wymaga dużego wysiłku.

Wpisy do Kroniki kończą się stwierdzeniami: „Jesteście wspaniali”, „Wzruszeni pięknem muzyki i poruszeni poziomem jej wykonania serdecznie dziękujemy wszystkim członkom chóru i jego Kierownictwu”. W biuletynie Pod Szrenicą napisano: „ Najbardziej widowiskowy chór podczas Pierwszego Przeglądu Zespołów Artystycznych Seniorów. Chór zachwycił publiczność, która w tych dniach szczelnie wypełniła salę widowiskową JCK, wykwintnością i elegancją strojów, układem choreograficznym i gracją w poruszaniu się na scenie, repertuarem i wykonaniem”.

Reklama

Podczas naszych występów publiczność świetnie się bawi, śpiewa znane a nuci nieznane piosenki. W programach preferujemy piosenki sławiące piękno Karkonoszy, Gór Izerskich i nasze miasto Szklarską Porębę. Teksty do pieśni i piosenek o górach naszych piszą Panie Krystyna Lichoń i Bożena Czernicka. Najbardziej rozpoznawalne własne utwory to: „Szklarska moje miasto” i „W Karkonoszach życie płynie”.

Niewątpliwym naszym osiągnięciem jest nagranie 4 płyt, pierwsza ukazała się w listopadzie 2011 roku pt. „Płynie pieśń nasza”, kolejna to „Kolędy stare i nowe”, trzecia to „Pieśni Maryjne” a ostatnia z 2015 roku pt. „Pan woła”. Dziś próby Chóru odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury, w urządzonej sali muzycznej na Białej Dolinie. Co najmniej raz we tygodniu wszyscy chórzyści, niezależnie czy to śnieg, jesienna plucha, upał, niezawodnie przychodzą szlifować swe talenty. A niektórzy mają do pokonania kilka kilometrów.

To jest chyba niemożliwe, a jednak prawdziwe - nasz repertuar zawiera:
- 113 - pieśni popularnych i biesiadnych,
- 98 - pieśni religijnych w tym 2 w języku czeskim,
- 47 - kolęd a wśród nich wspaniała kolęda śpiewana na zakończenie występów pt. „Kolęda dla nieobecnych”, która poruszyła niejedno zatwardziałe serce,
- 15 - pieśni patriotycznych,
- 10 - papieskich
Razem to jest 283 utwory.

Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, sponsorom, osobom i instytucjom wspomagającym - za życzliwość i pomoc a często za wspaniałe poczucie humoru, za brawa i bisy, które nas mobilizują i zachęcają do dalszego śpiewu dla radości ludzi i na chwałę Bożą.

2015-10-26 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Lutnia” świętuje

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” im. Jana Orszulika w Strumieniu obchodzi 100. rocznicę istnienia. Rok jubileuszowy chórzyści postanowili uczcić – nie inaczej – jak po prostu śpiewem. W czerwcu zaprosili zaprzyjaźnione chóry do udziału w II Zjeździe Strumieńskich Chórzystów, który odbył się podczas Staromiejskiej Wiosny. Wraz z absolwentami chóru oraz zaproszonymi gośćmi – Chórem Szkoły Podstawowej „Canzonetta”, Zespołem Regionalnym „Strumień” oraz Orkiestrą Rozrywkową Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego „Zofiówka” zaśpiewali na strumieńskim rynku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję