Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta br. Marka w Częstochowie.

W dniach 29-31 marca br. przebywał w Częstochowie br. Marek . polski kapłan, który od ponad dwudziestu już lat mieszka we wspólnocie braci z Taizé. Br. Marek przyjechał do Częstochowy prosto z Rzymu, gdzie razem z br. Rogerem uczestniczył w audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II. Celem wizyty było opracowanie szczegółowego programu spotkania młodych z całej Polski w Częstochowie. W pierwszym dniu swojej wizyty br. Marek spotkał się z abp. Stanisławem Nowakiem. Następnie wziął udział w Akademickich Rekolekcjach Wielkopostnych w duszpasterstwie akademickim przy kościele św. Wojciecha. Tutaj przewodniczył modlitwie przeprowadzonej w duchu Taizé. Drugi dzień wizyty miał charakter czysto roboczy. Spośród miejsc, które odwiedził br. Marek, znalazło się również Wyższe Seminarium Duchowne i IV LO im. Henryka Sienkiewicza. Przypomnijmy, że w dniach 27-29 kwietnia br. odbędzie się w Częstochowie ogólnopolskie spotkanie odpowiedzialnych za punkty przygotowań na spotkania organizowane przez wspólnotę Taizé.

Zbliża się 65. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę.

Trwają przygotowania do 65 Pielgrzymki Akademickiej na Jasną Górę. Odbędzie się ona w dniach 12-13 maja br. Podobnie jak w ubiegłym roku, nauczyciele akademiccy i studenci spotkają się najpierw w archikatedrze częstochowskiej. Tutaj gościem akademików będzie m.in. Polski Prymas kard. Józef Glemp. Po zawiązaniu wspólnoty młodzi wysłuchają wykładu ks. prof. Waldemara Chrostowskiego nt. biblijnego znaczenia terminu .stróże poranka. i przejdą w procesyjnym orszaku Alejami Najświętszej Maryi Panny. Młodzież akademicka w swoim programie pragnie wrócić również do niektórych myśli kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Obok liturgicznych spotkań na Jasnej Górze, studenci będą mogli skorzystać z ciekawych propozycji kulturalnych. Jedną z nich będzie spektakl Przezroczystość w wykonaniu teatru .Es. z Siedlec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

.List. o sektach.

Najnowsze wydanie miesięcznika List poświęcone jest po raz drugi w historii tego pisma problematyce sekt. Tym razem jednak pismo podejmuje zagadnienia złego rozumienia pojęcia doświadczeń mistycznych w wielu nowych grupach i wspólnotach religijnych. Przesunięcie akcentu z rozumu na emocje autorzy wielu artykułów zamieszczonych w Liście uważają za zagrożenie dla właściwej formacji religijnej młodych ludzi.

Reklama

Stypendia dla młodych.

Istniejący w archidiecezji Fundusz Ewangelizacji Młodych, opierający się głównie na pomocy finansowej od kapłanów, ufundował po raz drugi dwa stypendia naukowe dla młodzieży z rodzin ubogich. Jedno stypendium zostało przyznane młodej osobie z Częstochowy i umożliwi jej podjęcie studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Drugie trafiło do ucznia pochodzącego z rodziny wiejskiej z okolic Wielunia. To wsparcie młodych na ich drodze do zdobycia wiedzy będzie na pewno zachętą do podejmowania kolejnych tego typu działań.

Konkurs na świadectwo o VI ŚDM.

Wydział Duszpasterstwa Młodych i Diecezjalny Komitet Obchodów Jubileuszu 10-lecia VI Światowego Dnia Młodzieży ogłasza konkurs na najlepsze świadectwo o tym niepowtarzalnym spotkaniu młodych całego świata w Częstochowie. Osoby, dla których tamto spotkanie odgrywa ważne miejsce w drodze wiary, są proszone o spisanie tych refleksji w formie świadectwa i przesłanie ich pod adresem Wydziału Duszpasterstwa Młodych: Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa. Obok nagród pieniężnych, najlepsze świadectwa będą wydrukowane w formie książkowej z okazji jubileuszu tego spotkania. Forma świadectwa i sposób prezentacji są do wyboru przez autorów tekstów. Teksty mogą być napisane odręcznie lub w maszynopisie.

Wielkopostne Rekolekcje w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomsku.

W dniach 4-6 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku odprawiali rekolekcje wielkopostne. Dzięki staraniom prefekta ks. Damiana Leśniczka ćwiczenia rekolekcyjne miały urozmaiconą formę. Gośćmi uczniów byli studenci z D. A. .Emaus. w Częstochowie, którzy przedstawili krótki program teatralny, złożony z klasycznych pantomim ewangelizacyjnych. W drugim dniu rekolekcji młodzi wysłuchali krótkiego koncertu zespołu akademickiego .Siódmy Pokój..

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w Wenecji: paradoksalnie, pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek

2024-04-28 09:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA

Paradoksalnie, pobyt w zakładzie karnym może oznaczać początek czegoś nowego, poprzez ponowne odkrycie nieoczekiwanego piękna w nas samych i w innych, czego symbolem jest wydarzenie artystyczne, które gościcie i do którego projektu aktywnie wnosicie swój wkład" - powiedział Franciszek do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym Wenecja-Giudecca. W nim znajduje się Pawilon Stolicy Apostolskiej na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale w Wenecji.

Papież zapewnił kobiety, osadzone w Zakładzie Karnym w Giudecca, że zajmują one szczególne miejsce w jego sercu.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję