Reklama

Polska

Abp Muszyński o Zjeździe Gnieźnieńskim i 1050. rocznicy Chrztu Polski

„Wobec nowych wyzwań potrzebne są nowe inicjatywy. Jestem bardzo zadowolony i wdzięczny, że zjazdy zostały wznowione. Tam jest wszystko, czego potrzebujemy: modlitwa, świadectwo i młodzi ludzie, a więc znak nadziei na przyszłość” – mówi abp senior Henryk Muszyński, inicjator nowożytnych Zjazdów Gnieźnieńskich.

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Tomasz Lewandowski

Emerytowany arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że decyzję abp. Wojciecha Polaka o organizacji kolejnego, dziesiątego już Zjazdu Gnieźnieńskiego, przyjął z wielkim zadowoleniem i wdzięcznością, niejednokrotnie bowiem – jak mówi – docierały do niego pytania, czy kongresy będą organizowane. Przypomina jednocześnie, że nawiązują one do pamiętnego spotkania zorganizowanego w 1997 roku z udziałem papieża Jana Pawła II i prezydentów siedmiu europejskich krajów.

„Do ich organizacji predysponuje nas z jednej strony historia Gniezna, kolebki Kościoła w Polsce i polskiej państwowości, z drugiej geopolityczne położenie Polski, która jest pomostem między Wschodem i Zachodem” – tłumaczy abp Muszyński.

Reklama

Przyznaje również, że najbliższy zjazd, który odbędzie się w dniach 11-13 marca 2016 roku bardzo świadomie nawiązuję do 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą obchodzić będziemy miesiąc później.

„Chrzest Polski jest fundamentem. Jest fundamentem nie tylko naszej osobistej relacji do Chrystusa, naszego osobistego zaangażowania, ale także fundamentem kultury europejskiej i do tego ustawicznie nawiązywaliśmy. Ta rocznica będzie nie tylko podjęciem tej tematyki, ale w moim przekonaniu idzie w jakimś sensie w głąb, do wnętrza człowieka, bo chrzest to przede wszystkim nowy człowiek, chrześcijanin, który żyje wspólnotą z Jezusem Chrystusem i z braćmi tzn. ze wspólnotą Kościoła i niesie przesłanie Ewangelii wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość” – podkreśla hierarcha dodając, że ta nowość musi mieć swój wyraz nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale i w wymiarze wspólnotowym życia człowieka.

Inicjator Zjazdów Gnieźnieńskich przyznaje również, że najbliższy, marcowy kongres będzie bardzo ciekawym doświadczeniem zarówno ze względu na prelegentów i uczestników, jak i program.

Reklama

„Będzie to piękna wymiana doświadczeń w kołach dyskusyjnych, na warsztatach, ubogacenie wzajemne świadectwem tych, którzy żyją w bardzo różnorodnych warunkach, ale są zaangażowani w odnowę człowieka, w odnowę społeczeństwa” – przyznaje abp Muszyński, podkreślając szczególnie udział ludzi młodych, którzy są „znakiem nadziei na przyszłość”.

„Nowe czasy niosą ustawicznie nowe wyzwania i te nowe wyzwania zobowiązują nas, byśmy rozpoczynali też kolejny nowy początek” – dodaje arcybiskup senior nawiązując do tematyki X Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

2015-12-12 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: światło Ewangelii jest nie do zgaszenia

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

Włodzimierz Rędzioch

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Światło Ewangelii jest nie do zgaszenia - powiedział w Gnieźnie KAI abp Stanisław Gądecki. Przyznał, że jedno z najważniejszych pytań nadzwyczajnego spotkania biskupów z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, dotyczy sposobu ożywienia wiary młodego pokolenia.

Przewodniczący KEP powiedział, że rocznicowe obchody skłaniają do przemyśleń nad tożsamością chrztu, ponieważ wydarzenie sprzed ponad 1000 lat determinuje naszą tożsamość. Dlatego, zdaniem abp Gądeckiego, ważne jest, by wrócić do przeszłości i zastanowić się nad całym dziedzictwem związanym z przyjęciem chrześcijaństwa. "Czy mamy lamentować, że rozpraszamy dziedzictwo ponad 1000 lat czy raczej poważnie zastanowić się nad tym, co w tej chwili jest do zrobienia, żeby ożywić wiarę?" - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję