Reklama

Polska

Abp Migliore na spotkaniu Prezydenta RP z Korpusem Dyplomatycznym

Życzenie, aby po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży "z Polski wyszło mocne przesłanie i aby zrodziła się zdecydowana wola łączenia bezpieczeństwa i solidarności, pokoju i trwałości – we wzajemnej trosce i uczciwości" - wyraził dziś w Pałacu Prezydenckim abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce i dziekan Korpusu Dyplomatycznego wygłosił w środę przemówienie podczas spotkania noworocznego dyplomatów z prezydentem Andrzejem Dudą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełny tekst przemówienia abp. Celestino Migliore:

Przemówienie dziekana Korpusu Dyplomatycznego, Abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce podczas spotkania noworocznego Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP z Korpusem Dyplomatycznym Warszawa, 13 stycznia 2016, godz. 19.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szanowny Panie Prezydencie, Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu, Pani Premier, Panie Ministrze Spraw Zagranicznych, Przedstawiciele Władzy Sądowniczej, Panie i Panowie!

1. W pierwszych dniach kolejnego roku przybywamy do otwartych progów Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, aby – na zaproszenie Pana Prezydenta i jego Małżonki – przywitać Nowy Rok i przekazać wyrazy uszanowania dla Głowy Państwa Polskiego.

W imieniu Korpusu Dyplomatycznego, akredytowanego w Polsce, mam zaszczyt i przyjemność serdecznie pozdrowić Gospodarza tego miejsca i złożyć nasze najlepsze życzenia pomyślnego Nowego Roku. Pragnę też w tych uroczystych okolicznościach ponowić nasze gratulacje z okazji wyboru na Głowę Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Przełom każdego roku jest okolicznością sprzyjającą refleksji nad minionym czasem. Noworoczna radość usposabia nas do patrzenia z ufnością w przyszłość, ale jednak nie pozwala na zapominanie o tym wszystkim, co jest niepowodzeniem i pozostaje wyzwaniem. Niestety znowu musimy uznać, że świat nie jest wolny od przemocy, niesprawiedliwości i dyskryminacji w różnych częściach globu. To powoduje również, że do Europy zmierzają rzesze uchodźców, stawiając coraz to trudniejsze wyzwania dla poszczególnych Państw i całej wspólnoty Unii Europejskiej.

Od dłuższego czasu wspólnota międzynarodowa zmaga się z sytuacjami krytycznymi, a świat i jego mieszkańcy w różnym stopniu odczuwają skutki napięć, wojen, konfliktów, terroru i – niestety – barbarzyństwa. Nie jest to miejsce, aby mówić o konkretnych sytuacjach, ale nie sposób pominąć tragicznych wydarzeń terrorystycznego zamachu na życie przypadkowych ludzi, jakie niedawno miały miejsce w Paryżu. Pamiętamy też o podobnych tragediach w innych miejscach świata, między innymi na Bliskim Wschodzie czy na kontynencie afrykańskim. Jest to ból dla wszystkich ludzi dobrej woli. Pan Prezydent podczas wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych mówił w Nowym Jorku: „Pokój i prawo – dwa słowa, bez których nie sposób wyobrazić sobie współistnienia narodów, grup etnicznych, wyznawców różnych religii. Pokój i prawo – pojęcia piękne, ważne, aczkolwiek nader kruche, o które musimy dbać, które musimy bez ustanku pielęgnować”. Pamiętamy o tych słowach także w tragicznych okolicznościach, również dlatego, żeby odnawiać w nas ideały i nie pozwolić, aby trudne doświadczenia odmieniły nasze myśli, pragnienia, to wszystko, co piękne we wspólnocie narodów. Jest to raczej zachętą do wzmożonego wysiłku, do większej czujności i poszukiwania dobrych rozwiązań. Niech one będą godne człowieka dwudziestego pierwszego wieku; niech będą zaproszeniem, by nie poddawać się rezygnacji i obojętności; niech będą zachętą do pomagania słabszym, ale też do nieustępowania przed terrorem i barbarzyństwem, które aż szokuje.

Reklama

Krzyk ofiar ciągle jest dla nas wyrzutem i wymownym wezwaniem, aby ograniczyć zło, ale też zdecydowanie intensyfikować naszą pracę na rzecz wspólnego dobra.

Jako przedstawiciele poszczególnych misji i jako całość Korpusu Dyplomatycznego znajdujemy w sobie dość determinacji i bezwarunkowo jesteśmy gotowi do wzmożonego wysiłku na tym polu.

Szanowny Panie Prezydencie!

3. Podczas przemówienia z okazji ubiegłorocznego Święta Narodowego jedenastego listopada, zechciał Pan Prezydent nawiązać do "wielkiego zrywu Solidarności – największego i najpiękniejszego ruchu społecznego, jaki chyba powstał na świecie, a z całą pewnością w czasach komunistycznych za żelazną kurtyną".

Reklama

Temat ludzkiej solidarności, która była podstawą i motorem ruchu społecznego w Polsce, coraz częściej gości w światowych dyskursach oraz dylematach poszczególnych ludzi. W tym kontekście warto również dostroić się do najbardziej szczerych i naturalnych aspiracji oraz szlachetnych wysiłków młodych ludzi wszystkich kontynentów, którzy zgromadzą się w Krakowie w lipcu tego roku, aby świętować Światowe Dni Młodzieży. Tak się szczęśliwie składa, że odbędą się one w kilka dni po warszawskim szczycie NATO, poświęconym naglącemu problemowi bezpieczeństwa.

Należy sobie życzyć, aby z Polski wyszło mocne przesłanie i aby zrodziła się zdecydowana wola łączenia bezpieczeństwa i solidarności, pokoju i trwałości – we wzajemnej trosce i uczciwości.

W minionym roku przeżyliśmy w Polsce dwa ważne wydarzenia polityczne, które wiązały się z wyborczym zaangażowaniem Polaków. O pierwszym z nich już była mowa na początku. Natomiast wybory parlamentarne doprowadziły do powołania nowego Parlamentu i utworzenia nowego rządu. Wszystkie te wydarzenia przyjmowaliśmy z należną uwagą oraz żywą nadzieją, że przyczynią się one do pomyślnej realizacji pragnień Polaków, wyrażonych także przez udział w tych wyborach.

Cieszymy się radością Polski, która dzięki swej pracy wewnętrznej i aktywności dyplomatycznej coraz bardziej zaznacza się na arenie międzynarodowej i jest punktem odniesienia dla wielu inicjatyw europejskich i światowych, szczególnie zaś w tej części Europy. Pogłębia się też współpraca Polski z tradycyjnie przyjaznymi jej krajami obu Ameryk, Afryki i Azji oraz Australią, dla których Polska staje się znaczącym partnerem.

Szanowny Panie Prezydencie! Szanowni Państwo!

4. Zawsze można oczekiwać tego, co lepsze, niezależnie od tego, co już zostało osiągnięte. Dlatego też – dzieląc troski Państwa, które nas gości – składamy, na ręce Pana Prezydenta, najlepsze życzenia dla całego polskiego społeczeństwa. Niech kolejny Nowy Rok będzie dobrym czasem dla wszystkich, niech przynosi postęp w rozwiązywaniu spraw trudnych, związanych z życiem poszczególnych obywateli i całej społeczności Polski, niech będzie utrwaleniem dobra i tego, co lepsze.

Reklama

Takie życzenia przekazujemy także Panu Prezydentowi i Małżonce, obu izbom polskiego Parlamentu w nowym składzie, nowemu rządowi, władzy sądowniczej i władzom samorządowym.

Szczęśliwego Nowego Roku!

2016-01-13 19:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent udaje się do Rzymu; w czwartek weźmie udział w pogrzebie Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

pogrzeb

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda udaje się w środę wieczorem do Rzymu. W czwartek w Watykanie weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI. „Benedykt XVI odegrał wielką rolę w życiu Kościoła i katolików na całym świecie, w tym w Polsce” – mówił prezydencki minister Jakub Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej mówił dziennikarzom przed wylotem do Rzymu, że Benedykt XVI – jako jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i jego następca - to postać ważna dla wielu Polaków. „Był wielkim teologiem XX i XXI wieku, który dla całego pokolenia Polaków, całego pokolenia katolików, kojarzy się z mądrością Kościoła i głębią teologiczną, która towarzyszyła przez jego całe życie” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: w rękach policji wandal, który zniszczył kapliczkę maryjną przy ruchliwej trasie

2024-03-27 14:47

www.diecezja.kielce.pl

Kieleccy policjanci zatrzymali wandala, który we wtorek 26 marca zniszczył niedawno odnowioną kapliczkę Matki Bożej, znajdującą się przy rondzie w Czerwonej Górze, przy trasie Kielce - Kraków w gminie Chęciny. Kapliczka jesienią 2023 r. została odnowiona i pozostawiona na tym miejscu, mimo budowy ronda i remontu drogi.

Jak informuje mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wczoraj wpłynęło zgłoszenie świadka, który zaobserwował sytuację, gdy do figurki tuż obok ronda, podjechał pojazd osobowy. Wysiadł z niego mężczyzna, który przewrócił i zniszczył tę figurkę, po czym oddalił się z miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek skierował przesłanie do księży Kościoła radomskiego

2024-03-28 17:05

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

papież Franciszek

diecezja radomska

PAP/GIUSEPPE LAMI

- Przezwyciężajcie ludzkie podziały, aby pracować razem w Winnicy Pańskiej - tymi słowami papież Franciszek zwrócił się do kapłanów diecezji radomskiej. Papieskie przesłanie zostało odczytane w trakcie Mszy Krzyżma w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński i ok. 300 księży.

Papieskie przesłanie, które odczytał ks. Marcin Zieliński, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zostało skierowano w okazji rozpoczynającego się Roku Modlitwy o świętość Kapłanów Diecezji Radomskiej. Papież Franciszek wyraził podziękowanie kapłanom za kapłańskie świadectwo i za wielkie ukryte dobro, które czynią w pracy duszpasterskiej, za „codzienne sprawowanie Eucharystii i miłosierne udzielanie rozgrzeszenia w sakramencie pojednania, za wierność wobec podjętych zobowiązań”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję