Reklama

Watykan

Kard. Koch zapowiada interesujący rok w ekumenizmie

"Jedność chrześcijan ma przed sobą interesujący rok. Ekumenizm z luteranami, prawosławnymi, tradycyjnymi Kościołami Wschodu i anglikanami stawia przed Kościołami rozliczne wyzwania" - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Zwrócił uwagę, że te wyzwania będą obecne w rozpoczynającym się 18 stycznia Dniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Za hasło tegorocznych obchodów obraliśmy słowa `Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana` chcąc w ten sposób podkreślić, że jesteśmy powołani do głoszenia wielkich czynów Boga” - wyjaśniał kard. Koch. Przypomniał, że w tym kontekście tekst biblijny mówi, że przez pewien czas byliśmy wykluczeni z miłosierdzia, teraz jednak możemy żyć miłosierdziem Bożym. To znakomicie wpisuje się w obchodzony obecnie w Kościele Jubileusz Miłosierdzia, a ten, jak i rozpoczynający się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, są dobrą okazją do głębszej refleksji nad centrum wiary.

Zdaniem kardynała Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stanowi początek roku interesującego dla ekumenizmu, gdyż Kościoły są coraz bliżej 500. rocznicy reformacji, do której – zdaniem kard. Kocha – Kościoły są dobrze przygotowane. Przypomniał dokument zatytułowany „Od konfliktu do wspólnoty. Wspólne luterańsko-katolickie upamiętnienie reformacji w 2017 roku”, który w 2013 roku opracowała Papieska Rada ds. Jedności Chrześcijan wraz ze Światową Federacją Luterańską. W oparciu o ten dokument, który wskazuje, w jaki sposób można wspólnie obchodzić uroczystości reformacji. grupa robocza opracowała odpowiednie materiały liturgiczne dla wspólnych uroczystości i rozesłała do wszystkich Kościołów. Przygotowywane jest też spotkanie liturgiczne między katolikami i luteranami na szczeblu międzynarodowym. Odbędzie się ono w październiku w szwedzkim Lund - mieście, w którym narodziła się Federacja Luterańska. Kard. Koch ma nadzieję, że to spotkanie pogłębi jedność między katolikami i luteranami i będzie stanowiło dobry krok w kierunku pełnej jedności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy tej okazji przewodniczący Papieskiej Rady zwrócił uwagę, że dla wielu chrześcijan reformacja jest symbolem konfliktu i podziału, a zatem nie ma powodu do świętowania jej jubileuszu. "Trzeba to potraktować poważnie" - powiedział kard. Koch dodając, że Reformacja przyniosła nie tylko odkrycie na nowo Biblii i nauki o usprawiedliwieniu, ale także podział Kościoła, a w konsekwencji – okrutne wojny wyznaniowe.

Reklama

Kardynał przypomniał słowa papieża Franciszka, który powiedział niedawno, że "patrząc na obecne konflikty zbrojne między szyitami i sunnitami, musimy sobie przypomnieć, że robiliśmy to samo między katolikami i luteranami i w tym sensie musimy dokonać pokuty". Zwrócił też uwagę, że przed nami nie tylko obchody 500-lecia reformacji, lecz także 50-lecie dialogu ekumenicznego między katolikami i luteranami. "Należy być wdzięcznym za odkryte w tym czasie wspólne elementy" - zaznaczył kard. Koch.

„Ekumenizm z prawosławiem i Kościołami tradycji wschodniej”

Rok 2016 będzie ciekawy „ekumenicznie” nie tylko z punktu widzenia dialogu z Kościołami reformacji, ale również pod innymi względami. Kard. Koch przypomniał, że Kościoły prawosławne przygotowują swój pierwszy sobór od czasu podziału sprzed tysiąca lat. „Sądzę, że ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I jasno sprecyzował powagę tego wydarzenia mówiąc, że wyznawcy prawosławia utrzymują, iż są Kościołem synodalnym, a teraz muszą to udowodnić światu” - stwierdził watykański purpurat. Wyraził też przekonanie, że na "soborze panprawosławnym” Kościoły będą mogły znaleźć więcej jedności pomiędzy sobą, i że to także będzie wielką pomocą dla opracowania i przezwyciężenia trudności w dialogu katolicko-prawosławnym.

Na szczególne trudności napotyka m.in. wspólny termin świąt Wielkanocnych, wzajemne uznanie sakramentów oraz kwestia prymatu papieża. Kard. Koch wyraził nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami "sobór panprawosławny" rzeczywiście odbędzie się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Trzeci obszar ekumenizmu to dialog z Kościołami tradycji wschodniej. Zdaniem kardynała i w tym przypadku czeka nas również w 2016 roku ważne wydarzenie. Podczas konferencji w Kairze rozpocznie się bowiem trzecia faza procesu dialogu. Dwie pierwsze poświęcone były Kościołowi i jego misji, a w drugiej mówiono o wspólnocie między Kościołami. „Teraz rozpoczynamy dialog na temat sakramentów, przede wszystkim o sakramencie inicjacji, gdzie na plan pierwszy wysuwa się chrzest. Nie będzie to łatwy temat, ponieważ poszczególne Kościoły tradycji wschodniej nadal praktykują ponowny chrzest np. przy zawieraniu związku małżeńskiego, czy konwersji. "To trudne wyzwanie, gdyż chrzest i wzajemne uznanie chrztu są fundamentem ekumenizmu" - zaznaczył kard. Koch i wyraził nadzieję, że stopniowo będzie można osiągnąć większy konsensus w tej kwestii.

Reklama

Ekumenizm z anglikanami

W ostatnich dniach pojawiła się informacja światowej wspólnoty anglikańskiej o sankcjach wprowadzonych na pewien czas w stosunku do Kościoła episkopalnego w USA za uznanie „małżeństw” osób tej samej płci. Przez trzy lata anglikanie z USA nie będą mogli pełnić czołowych funkcji we wspólnocie międzynarodowej. ”Pocieszające w tym jest, że nie doszło do całkowitego rozłamu” - skomentował tę decyzję kard. Koch i wyraził nadzieję, że czas tej suspensy będzie mógł być wykorzystany na poszukiwanie głębszej jedności.

„W czasie, gdy poszukujemy jedności w ekumenizmie, każdy nowy podział stanowi niebezpieczeństwo i wielkie wyzwanie" - zwrócił uwagę przewodniczący Papieskiej Rady. Wyraził nadzieję, że dialog będzie kontynuowany, gdyż podstawowe jego tematy ciągle dotyczą tych samych spraw. „Z jednej strony stosunków między Kościołami lokalnymi i Kościołem powszechnym, a z drugiej chodzi o to, jak będziemy mogli znaleźć większą jedność we podchodzeniu do różnic etycznych. To są główne tematy naszego dialogu i byłoby dobrze, gdyby ten dialog mógł pomóc ponownie znaleźć jedność w Kościele anglikańskim” - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

2016-01-17 20:52

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej

Ksiądz mitrat Mirosław Drabiuk, długoletni proboszcz parafii Częstochowskiej Ikony Bogurodzicy w Częstochowie oraz dziekan okręgu krakowskiego diecezji łódzko – poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zmarł 29 czerwca br. O śmierci duchownego poinformowała Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. 45 lat pracował w Częstochowie. Duchowny był zasłużony dla częstochowskiej ekumenii.

Ks. mitrat Mirosław Drabiuk urodził się w 1955 r. we wsi Kajanka w gminie Siemiatycze. W 1976 roku ukończył Wyższe Prawosławne Seminarium w Jabłecznej. 23 listopada 1975 roku, z rąk Jego Eminencji metropolity Bazylego otrzymał święcenia diakońskie, zaś 7 lutego 1976 roku święcenia kapłańskie. 1 marca 1976 roku został mianowany proboszczem parafii prawosławnej w Częstochowie. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do śmierci. Przez 45 lat pracy duszpasterskiej w Częstochowie był zaangażowany w dialog ekumeniczny. Niemal od samego początku brał czynny udział w działaniach częstochowskiej ekumenii.

CZYTAJ DALEJ

Jaworzyna Śląska. Miejsce pamięci i modlitwy dla rodzin po stracie dziecka

2024-05-25 20:30

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

pomnik dziecka utraconego

ks. Mirosław Benedyk

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Miejsce to ma być przestrzenią pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.

Pomnik jest efektem pięcioletnich starań grupy osób, które zbierały fundusze na ten cel.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo, ja Twe dziecię

2024-05-26 09:50

Ks. Wojciech Kania

– Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami – powiedział ks. Tomasz Lis.

„ Maryjo, ja Twe dziecię” – to hasło tegorocznego diecezjalnego spotkania dzieci komunijnych w janowskim sanktuarium, w którym ponad 500 dzieci dziękowało za dar pierwszej komunii świętej. Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się od nabożeństwa majowego. Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej uczestnicy spotkania zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Następnie dzieci uczestniczyły we wspólnej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Kustosz sanktuarium ks. Tomasz Lis, witając zebranych, podkreślił, że dzieci przybywają do janowskiego sanktuarium jak do domu mamy. – Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami. Tutaj przy Maryi mamy uczyć się wielkiego szacunku do Eucharystii, która jest sakramentem miłości i obecności Pana Jezusa. Wypraszajcie tutaj w domu Matki Bożej Janowskiej potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich – wskazywał ks. Tomasz Lis. Biskup Edward Frankowski, rozpoczynając Eucharystię, podziękował wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom za opiekę nad dziećmi oraz wyraził radość z obecności tak wielu dzieci, rodziców i opiekunów. Przypomniał wszystkim zebranym postać św. Jana Pawła II, zachęcając do miłowania Matki Najświętszej i złączenia się z nią na wzór papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję