Reklama

Polska

Abp Michalik: liderem Akcji Katolickiej jest Duch Święty

Założycielem i liderem Akcji Katolickiej jest żyjący w Kościele Chrystus i Duch Święty – mówił abp Józef Michalik do członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. Metropolita przemyski uczestniczył w Radzie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, podczas której podsumowano działalność tego stowarzyszenia w 2015 r. i przyjęto plan pracy na rok bieżący.

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

abp Józef Michalik

M.B. Sztajner/Niedziela

Mszy św. dla uczestniczących w obradach abp Michalik przewodniczył w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu. W homilii wskazał cztery płaszczyzny, na których powinna działać Akcja Katolicka. Są to: społeczeństwo, rodzina, polityka i kultura.

Uznał, że wszystkie te elementy są ze sobą związane i wszystkie powinny być na wysokim poziomie. – Nie można dzisiaj dobrze spełnić zadań w rodzinie, jeśli chore jest całe społeczeństwo, jeśli chore jest myślenie na temat rodziny – stwierdził.

Reklama

Zachęcał, aby nawet mimo pojawiających się kryzysów, podejmować odwagę bycia rodziną chrześcijańską. Abp Michalik zaznaczył, że Akcja Katolicka nie może stać się partią polityczną, ale jej członkowie mogą aktywnie działać w polityce. Stwierdził, że stowarzyszenie powinno przygotowywać dobrych ludzi do służby narodowi i Kościołowi.

- Partie mają swój interes, mają swojego założyciela i lidera. Akcja Katolicka też ma swego założyciela i lidera, którym jest Kościół, żyjący w tym Kościele Chrystus i Duch Święty. Dlatego wymaga się wielkiej wrażliwości na to, żebyśmy nie mieli swojego interesu, ale interes Kościoła – mówił.

Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że kiedyś głównym motywem twórców kultury było piękno, dobro i prawda, dzisiaj jest to wolność rozumiana jako swawola i opiera się na prowokacjach, byle tylko autor mógł zaistnieć w opinii publicznej.

Reklama

Odnosząc się do dyskusji wokół przestrzegania Konstytucji, metropolita przemyski zwrócił uwagę, że wszystkie prawa powinny być uchwalane w zgodzie z prawem natury i prawem Bożym. – To jest trudne zadanie w dzisiejszych czasach i do tego potrzeba gigantów ducha. I tego się nie da zrobić w pojedynkę. Najuczciwszy człowiek dzisiaj nic nie zrobi w pojedynkę. Musi być grupa ludzi, wsparcie, dlatego Akcja Katolicka to jest ruch wspólny – mówił abp Michalik.

W archidiecezji przemyskiej Akcja Katolicka istnieje w 301 parafiach, skupiając 3563 osoby. W 2015 r. pozyskała 259 kandydatów. Członkowie stowarzyszenia formują się podczas spotkań w parafiach oraz dni skupienia i rekolekcji. Zależnie od potrzeb, stowarzyszenie podejmuje różne akcje: organizuje festyny parafialne, zbiórki charytatywne i rekolekcje dla młodzieży.

2016-01-23 19:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Wstańcie, chodźmy!" - nowy album Akcji Katolickiej

2021-12-28 08:36

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

archiwum Akcji Katolickiej

Diecezjalny Zarząd Akcji Katolickiej informuje, że właśnie ukazał się album „Wstańcie, chodźmy! Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w latach 1994-2021”.

- Ten szczególny album, również z historią wszystkich Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, zaprezentujemy na zbliżającym się spotkaniu opłatkowym w Nowej Soli już 8 stycznia – mówi Ryszard Furtak, prezes diecezjalnej AK.

CZYTAJ DALEJ

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-20 08:03

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Niedziela Słowa Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 23 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że "poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię".

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Maryjo, chcemy być skutecznym narzędziem w Twoich dłoniach

2022-01-23 21:08

[ TEMATY ]

media

dziennikarze

Apel Jasnogórski

ks.Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

– Matko Słowa, zawierzamy Ci ludzi mediów, tych, od których oczekuje się prawdomówności, rzetelności i skuteczności – powiedział 23 stycznia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Duchowny podkreślił w rozważaniu, że Bóg wybrał Maryję do dialogu ze sobą, dialogu, który rozstrzyga o losach świata. Wskazał, że dialog, podobnie jak miłość, jest konieczny. – Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – zaznaczył ks. Grabowski. – O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – kontynuował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję