Reklama

Bogu na chwałę, ludziom na zbawienie

9 października to dla parafii św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej data niezwykłej wagi. Tego dnia piękna architektonicznie świątynia podczas Mszy św. została oddana Bogu na własność. Uroczystościom przeżywanym w 20. roku erygowania parafii i w 25. roku pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przewodniczył pasterz diecezji sosnowieckiej, bp Adam Śmigielski SDB. Swoją obecnością zaszczycił parafialną wspólnotę także biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Skucha. Świadkami aktu poświęcenia kościoła byli przedstawiciele rodzin zakonnych - salezjańskich, franciszkańskich i karmelitańskich, księża profesorowie z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kapłani, którzy tutaj pracowali, a teraz włączyli się w przygotowanie uroczystości, księża z dekanatu i spoza jego granic, przedstawiciele władz miejskich, radni, przedstawiciele harcerstwa oraz zaproszeni goście. Licznie zgromadzili się parafianie, mieszkańcy miasta i całej okolicy.

Niedziela sosnowiecka 43/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Długo oczekiwany dzień

Reklama

Poświęcenie kościoła to niewątpliwie wydarzenie historyczne w dziejach każdej parafii, toteż nie dziwi fakt, że i tutaj, w Dąbrowie Górniczej, od samego początku miała uroczysty charakter. „Już dawno nasza diecezja tak podniosłej uroczystości nie przeżywała” - mówili uczestnicy Świętej Liturgii. Duchowym przygotowaniem parafian do dnia konsekracji świątyni stały się misje parafialne, które przeprowadził o. Benedykt Berglau z Zakonu Ojców Karmelitów Bosych z Przemyśla.
„Wydarzenie poświęcenia kościoła było przez nas oczekiwane. Oczekiwanie zaś naznaczone było wieloletnim trudem budowy, może zbyt długim, gdy porównamy się z innymi parafiami, które rozpoczynały budowę wspólnie z nami, a o wiele wcześniej przeżywały poświęcenie swoich kościołów. Chcieliśmy jednak, aby wnętrze kościoła było w pełni wykończone” - wyjaśniał na rozpoczęcie uroczystości proboszcz parafii, ks. kan. Antoni Idasiak. Słowa Księdza Proboszcza można potwierdzić, bo wymowa wnętrza kościoła jest głęboka, wykonanie - oryginalne, a styl, choć nowoczesny, nawiązuje do tradycji. Wiele tu symbolicznych treści, jak choćby sceny w ołtarzu głównym, które wskazują, aby na łodzi pod opieką Świętej Rodziny każdy z nas wzniósł się do nieba. Oryginalną kompozycję stanowią też przedmioty kultu religijnego odlane w brązie. Stacje Drogi Krzyżowej, figury Ewangelistów na rogach ołtarza, chrzcielnica i kropielnice, Anioł Dobrej Nowiny na ambonie, ciekawe świeczniki czy witraże w oknach świątyni przedstawiające sceny z życia Matki Bożej - to elementy wystroju wnętrza, które zwracają szczególną uwagę. Posadzka granitowa, dębowe konfesjonały i ławki ubogacają wystrój wnętrza świątyni. Ci, którzy pierwszy raz zobaczyli nowy kościół, oniemieli z zachwytu. Świątynia jest urzekająco piękna. Jasna, nowa, świeża.
Każdy element architektoniczny ma swoje uzasadnione racje.

Radujmy się i weselmy

18 lat trwało wznoszenie i wykańczanie Bożego domu. To spory szmat czasu, jednak parafianie zdani byli na własne siły, bez większej pomocy z zewnątrz. „Może to i dobrze, że tyle to trwało, bo wielu bardzo mocno przez to osobiste zaangażowanie związało się z kościołem. W przyszłości będzie to procentować. Myślę, że ludzie bardziej poczuwać się będą do odpowiedzialności za niego” - zaznacza Proboszcz dąbrowskiej wspólnoty. Uroczystość konsekracyjna była pełna wdzięczności, najpierw Bogu Najwyższemu za te wszystkie lata tworzenia kościoła duchowego i materialnego, potem ludziom - pracowitym, oddanym, cierpliwym, wspólnotom tworzącym życie duchowe parafii, kapłanom, którzy pozostawili dobre świadectwo zaangażowania i harmonijnej współpracy. Ksiądz Proboszcz wspomniał śp. ks. prał. Stanisława Parasa, który w początkach tworzenia parafii zrobił bardzo wiele, aby rozpocząć to dzieło. „Patrząc na efekty pracy i trudu, owoc wielu wyrzeczeń, sporych nakładów finansowych, czujemy prawdziwą satysfakcję. Cieszymy się, że Chrystus będzie z nami dzień i noc, nie tylko w radości, ale i w zwykłych, szarych chwilach. Jeszcze w pamięci mamy naszą pierwszą Mszę św. w surowych murach. Wdzięczni jesteśmy naszemu duszpasterzowi, ks. Antoniemu, za jego determinację, poświęcenie, zabiegi, za to, że podjął się w niełatwych przecież czasach tak wielkiej inwestycji” - mówili wzruszeni parafianie.
Swojego zauroczenia świątynią i zadowolenia z postawy parafian nie krył też Biskup Ordynariusz. Wyraził uznanie dla ich ofiar, trudu i poświęcenia. „Gratuluję tak pięknej świątyni, którą Ksiądz Proboszcz miał odwagę wznosić ze swoimi parafianami. Pragnę, ażeby Bóg był zawsze obecny w tym miejscu, ażeby w atmosferze religijności wychowywały się kolejne pokolenia, ażeby ludzie nie czuli się osamotnieni, aby czuli, że Bóg jest zawsze z nimi, choćby cały świat zawiódł. Ten dzień poświęcony jest Panu. Radujmy się i weselmy!” - podkreślał bp Śmigielski.
Po zakończeniu uroczystości uczestników czekała miła niespodzianka - pokaz sztucznych ogni.

Z 20-letniej historii

9-tysieczna wspólnota św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej została erygowana 27 listopada 1983 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Całość parafii wydzielona została z parafii św. Antoniego w tym mieście. Najpierw jej teren przyłączono jako wikariat terenowy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Troską duszpasterską od samego początku objął wspólnotę najpierw jako wikariusz terenowy, a następnie jako proboszcz, ks. Antoni Idasiak. Pierwszym miejscem liturgicznych zgromadzeń była kaplica adaptowana ze znajdującego się tam magazynu. Sprawowano w niej Eucharystie i nabożeństwa od 28 sierpnia 1983 r. do 24 grudnia 1997 r.
W marcu 1985 r. ruszyła budowa kościoła, domu parafialnego oraz plebanii. Autorem projektów wszystkich budynków jest inż. Zygmunt Fagas. W kościele na uwagę zasługuje kaplica Najświętszego Sakramentu, którą zaprojektował profesor Akademii Sztuk Pięknych Czesław Dźwigaj. Kościół duchowy tworzą wspólnoty, grupy i organizacje - koła Żywego Różańca, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Intronizacyjna, Akcja Katolicka, Poradnictwo Rodzinne, Chór Parafialny oraz Gwardia św. Rafała. W życie wspólnotowe żywo włączają się też poszczególne osoby. Wydaje się, że świątyni nic nie brakuje, a jednak... Ks. Idasiak ma pomysły na kolejne przedsięwzięcia - otynkowanie kościoła, ogrodzenie, umieszczenie stacji Drogi Krzyżowej na zewnątrz, ołtarze boczne - św. Rafała oraz św. Antoniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad. Interwencja radnych ich powstrzymała

2025-01-06 08:56

[ TEMATY ]

Warszawa

krzyż

Rafał Trzaskowski

Karol Porwich/Niedziela

„Prawica mówi, że zdejmuję krzyże, a żaden krzyż nie został zdjęty"— powiedział Trzaskowski 31 października ub. w wywiadzie udzielonym TVP Info. "Myśmy nie ściągnęli żadnego krzyża. To, co słyszycie państwo bardzo często w przestrzeni publicznej, nie jest prawdą"— powtarzał jak mantrę w trakcie rozmowy. Prawda jest jednak inna. Wystarczy przypomnieć fakty.

29 listopada ur. w Krakowie na konferencji prasowej Prezydent Warszawy znowu oświadczył: "Nie został zdjęty żaden krzyż. Decyzja była tylko i wyłącznie podjęta na przyszłość". Przypomnijmy: chodzi o zarządzenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z początku maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia „Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy" i dodane do niego wytyczne. Wywołało to olbrzymie kontrowersje. Urzędnicy w Warszawie byli zobowiązywani do usuwania ze symboli religijnych z instytucji samorządowych.
CZYTAJ DALEJ

Objawienie Pańskie, Epifania, Trzech Króli... jak w końcu nazywa się to święto?

Z ogłoszeń parafialnych: „6 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli...”. Bystrzy uczniowie na katechezie zadawali czasem pytanie: To jak w końcu nazywa się to święto?

Współczesna teologiczna nazwa: uroczystość Objawienia Pańskiego sięga do greckiego nazewnictwa Epifania – objawienie. Tu możemy szybko skojarzyć imię nowego patriarchy autokefalicznego Kocioła prawosławnego na Ukrainie – Epifaniusza, bo wywodzi się ono od tego pojęcia. Popularnie jednak wolimy używać nazwy Trzej Królowie, Magowie, Mędrcy, Monarchowie, co świadczy o tym, że to święto stało się szeroko pojętą własnością ludzi wiary, nie tylko teologów. Stąd językowy błąd u znanego polityka określający ten czas jako święto „Sześciu Króli” z konieczności budzi na twarzy uśmiech.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Barwny Orszak Trzech Króli po raz trzynasty

2025-01-06 22:43

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Orszak Trzech Króli

Objawienie Pańskie

Irena Janiszewska

13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

Blisko trzy tysiące wiernych przybyło 6 stycznia do stolicy diecezji, by wspólnie uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie poprzedziła go Msza święta w świdnickiej katedrze, której przewodniczył biskup senior Ignacy Dec.

To właśnie podczas homilii wygłoszonej w uroczystość Objawienia Pańskiego bp Dec podkreślił powszechny wymiar narodzin Jezusa i zachęcał wiernych do odważnego bycia gwiazdą betlejemską dla innych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję