Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 44/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Grudziądz

X Jubileuszowa Pielgrzymka

Do matki kościołów Grudziądza 27 września już od wczesnego rana przybywali uczestnicy X Jubileuszowej Pielgrzymki Żywego Różańca z rejonu grudziądzkiego. Przed obrazem Matki Bożej Łaskawej odśpiewano Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, a o godz. 9.00 ks. kan. Gerard Gromowski, kustosz sanktuarium, śpiewał z wiernymi pieśni maryjne, przygotowujące do Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 10.00 pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. Piękne słowa skierował do wiernych duszpasterz dzieł misyjnych - ks. Bogdan Górski, który powiedział, że Różaniec wywodzi się z posługi misyjnej. Misja Kościoła musi być wspierana modlitwą, a orężem Kościoła jest modlitwa różańcowa. Przypomniał, że I Pielgrzymka Żywego Różańca zaczęła się w Chełmnie 10 lat temu. Wspólnota Żywego Różańca wspiera misje nie tylko modlitewnie, lecz też materialnie. Wspiera także Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu. W homilii bp Józef Szamocki podkreślił, że szkoła Maryi jest bardzo skuteczna i członkowie Żywego Różańca stanowią wielką nadzieję w prorockiej wizji Kościoła. Różańcem okalamy sprawy świata, Ojczyzny i nasze rodziny.
Po słowach podziękowania, skierowanych do wiernych przez ks. inf. Tadeusza Nowickiego, odbyła się Droga Krzyżowa, która zakończyła pielgrzymkę. Jeszcze chyba nigdy kolegiata nie gościła tak wielu żarliwych członków Żywego Różańca, tylu pięknych sztandarów i Róż, które ożywiły wizerunek Matki Bożej Łaskawej - opiekunki Grudziądza.

Zenon Zaremba

100. rocznica III Zakonu św. Franciszka

5 października w kolegiacie grudziądzkiej odbyła się uroczystość dla uczczenia 100. rocznicy powstania III Zakonu św. Franciszka w Grudziądzu. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Suski w asyście kapłanów dekanatu i ojców franciszkanów z pobliskiego Rywałdu. W homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, że miłość jest królową cnót. Im lepiej się modlimy, tym szerzej otwiera się nasza dusza na Boga i Jego Miłość. Może On wówczas wzbudzać w nas pragnienie zjednoczenia z Nim, które nadaje sens naszemu ziemskiemu życiu. Zapoczątkowuje dla nas niebo na ziemi. Ksiądz Biskup podziękował Rodzinie Franciszkańskiej za dzieło w ewangelizacyjnym procesie głoszenia miłości miłosiernego Boga, za naśladownictwo św. Franciszka, za kontynuację jego cnót, za ciągłość i owoce modlitwy. Odśpiewanie Te Deum zakończyło uroczystość i wierni udali się na tradycyjną agapę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Z Mariupola do Torunia

W niedzielę 21 września br. parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu gościła misjonarza z Ukrainy - o. Symplicjusza Berenta, który od 30 sierpnia 2002 r. jest proboszczem i przełożonym nowo powstającej placówki paulińskiej w Mariupolu na Ukrainie.
Mariupol to 800-tysięczne miasto leżące w obwodzie donieckim. O. Symplicjusz został skierowany do niego wraz ze swoim współbratem o. Bartłomiejem Gołubem. Do pełnienia posługi zaprosił ich ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej - bp Stanisław Padewski. Urząd proboszcza objął o. Symplicjusz z dniem 22 października 2002 r.
Obecnie parafia liczy 138 zdeklarowanych wiernych. W tym roku sakramentu chrztu św. udzielono pięciu osobom, a sakramentu małżeństwa - trzem parom. Z tygodnia na tydzień coraz więcej osób przychodzi na Liturgię. Jest to jedyna parafia rzymskokatolicka w mieście. Przez pierwszych kilka miesięcy liturgia Mszy św. niedzielnej odprawiana była w sali jednego z zakładów, który użyczał jej na trzy godziny. Ojcowie natomiast mieszkali w bloku przy głównej ulicy miasta - ul. Lenina. 11 lutego br. zakupiono dom, który zaczęto remontować i przebudowywać na kaplicę i pomieszczenia dla ojców. Przez szereg miesięcy trwały remonty. Poświęcenia kaplicy i domu zakonnego dokonał 31 sierpnia br. bp Stanisław Padewski. Patronką kaplicy i parafii została Matka Boża Częstochowska. Obecnie oprócz o. Symplicjusza posługują w parafii: o. Marcin Sylwan Wirkowski oraz diakon Jan Żezicki.
Z kilku powodów obecność o. Symplicjusza była bliska naszej parafii. Zacznijmy od tego, że obydwie parafie prowadzone są przez paulinów. Powstanie naszej wspólnoty jest związane z osobą o. Symplicjusza. Był wielkim orędownikiem powstania placówki paulińskiej w Toruniu. Kiedy podejmowano decyzje o przybyciu zakonu do naszego miasta, pełnił funkcje administratora Zakonu Paulinów. Jak wspomina, nie była to łatwa decyzja. Paulini przybyli do Torunia i zaczynali od podstaw. O. Symplicjusz, podobnie jak my, buduje swoją parafię, przede wszystkim tworzy stałe duszpasterstwo. Jego wysiłki koncentrują się wokół budowy świątyni. Mimo że jej wzniesienie to bardzo odległa przyszłość, to jednak podstawowe decyzje i kroki trzeba podjąć już dzisiaj.
Patronką kościoła i parafii w Mariupolu jest, podobnie jak w Toruniu, Najświętsza Maryja Panna Częstochowska. O. Symplicjusz jechał na misje z obrazem Pani Jasnogórskiej, który wręczył mu generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski. Obecność Maryi w Mariupolu i Toruniu nie ma być sprowadzona tylko do patronatu kościelnego. Obydwa miejsca, na terenie których znajdują się parafie, mają się stać - w zamyśle zakonników i Pasterzy diecezji - sanktuariami. Odpowiedzialni za wspólnoty duszpasterskie wiedzą, że należy dołożyć wszelkich starań, aby miejsca te stawały się przestrzenią objawiania się mocy Bożej, czyli przede wszystkim miejscami pojednania z Bogiem i doświadczania łaski nawracania.
W czasie pobytu o. Symplicjusza w Toruniu zrodziła się myśl, aby nawiązać stałą współpracę między parafiami. Czas pokaże, w jakim kierunku pójdą zamysły i plany, a przede wszystkim Boże działanie. Pierwszy krok już miał miejsce. Kolejne, miejmy nadzieję, będą w niedalekiej przyszłości.

Reklama

Waldemar Rozynkowski

Kamień węgielny pod ośrodek szkoleniowy Caritas w Przysieku

3 października br. bp Andrzej Suski poświęcił fundamenty gmachu ośrodka szkoleniowego powstającego w sąsiedztwie bursy akademickiej w Przysieku. Następnie został wmurowany kamień węgielny pod nowy obiekt. Budynek z wysokim poddaszem o powierzchni 1570 m2 będzie posiadać dwie sale konferencyjne, 27 pokoi na 58 łóżek, kuchnię i stołówkę. W ośrodku tym przewidziano prowadzenie szkoleń i zajęć dla wolontariuszy Caritas Diecezji Toruńskiej, w której działa 100 szkolnych kół skupiających ok. 3 tys. dzieci i młodzieży. Przed gmachem bursy powstaną także boiska sportowe do piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki. Prawdopodobnie już za dwa lata w podtoruńskim Przysieku będzie możliwe kształcenie przyszłych wolontariuszy z terenu diecezji.

Reklama

„Tibi Domine” w Juracie

3 października br. Chór Wydziału Teologicznego UMK „Tibi Domine” pod dyrekcją ks. dr. Mariusza Klimka wyruszył na Półwysep Helski. Po drodze pokłoniliśmy się Królowej Polskiego Morza - Matce Bożej Swarzewskiej, której późnogotycka figurka, dłuta nieznanego XV-wiecznego snycerza gdańskiego, znajduje się właśnie w sanktuarium w Swarzewie nad Zatoką Pucką.
W Juracie bardzo serdecznie przyjął nas ks. kan. Tadeusz Reszka. W parafialnym kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy śpiewaliśmy podczas Różańca oraz Mszy św., a w pobliskiej Jastarni w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii.
Wyjazd nad morze to nie tylko kolejne tournée naszego chóru. Przede wszystkim mieliśmy możliwość wysłuchania konferencji na temat modlitwy i spowiedzi, wygłoszonych przez ks. Andrzeja Piontkowskiego oraz zagłębienia i rozmiłowania się w modlitwie różańcowej, uczenia się od Maryi i naśladowania Jej w nieustannym mówieniu fiat.

Liliana Górska

Wkrótce

Audycje dla małżonków i rodziców w Radiu Maryja

4 listopada - ks. prof. Jan Śledzianowski, Groźba uzależnień dzieci i młodzieży a rola rodziny;
11 listopada - Jolanta Dobrzyńska, Wzrastanie do miłości Ojczyzny;
18 listopada - Jacek Musiał, Jerzy Ślazyk, Dar ojcostwa;
25 listopada - o. Jan Mikrut, Ewa Nosiadek, Intronizacja Chrystusa Króla w rodzinie.
Audycje, które odbywają się we wtorki po godz. 21.30, są od początku istnienia Radia prowadzone przez Elżbietę i Lecha Polakiewiczów.

Hm

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

[ TEMATY ]

aborcja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

"Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy +króliczek z kapelusza+, po to, by się nimi posługiwać" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie, udzielonym TV Republika w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję