Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 45/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty toruńskie

Wykład o Ojcu Świętym w CDS

Pontyfikat Jana Pawła II na tle dwóch tysięcy lat historii papiestwa - to temat wykładu, którym Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej zapoczątkowało 21 października nowy sezon wykładów otwartych w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu.
Dr Waldemar Rozynkowski, historyk toruński, autor i redaktor wielu opracowań z historii Kościoła toruńskiego, m.in. wydanej ostatnio książki Sanktuaria Maryjne diecezji toruńskiej, dokonał niezwykle interesującego i syntetycznego podsumowania historii papiestwa w dziejach Kościoła. Prelegent rozpoczął od statystyki dotyczącej liczby papieży (co nie jest łatwe nawet dla historyków), częstości występowania ich imion, narodowości i długości pontyfikatów. Omówił też sposoby wyboru papieży i zmiany w procedurze przeprowadzania konklawe na przestrzeni wieków, rolę soborów i Rzymu. Prelegent w sposób wyważony i obiektywny poruszył też sprawy trudniejsze, jak rozbudowane formy odpustów w średniowieczu, relacje między papiestwem i państwem watykańskim, władzą świecką a kościelną, spory o inwestyturę.
Sylwetkę Ojca Świętego jako pasterza pokazał Prelegent również na tle imponującej i wyjątkowej statystyki, by zakończyć nieoczekiwaną konkluzją: „Pontyfikat ten wyjątkowym czyni jednak przede wszystkim fakt, że my w nim żyjemy i mamy własne doświadczenia”. Głębszy wyraz nadały temu stwierdzeniu świadectwa przeżywania własnych spotkań z Ojcem Świętym wykładowcy i uczestników spotkania.

mm

Prowadź nas przez życie, św. Franciszku!

Świat stworzony przez Boga i na Jego chwałę jest Bożą świątynią, a w niej każdy byt, jak słońce, księżyc, ogień, woda, wszystko, co żyje, jest jej pięknym wystrojem. W prezbiterium tej Bożej świątyni stoi najwspanialsze ze stworzeń - człowiek, za którego Bóg oddał życie. Dlatego, świadomy swej wielkości, winien nieustannie wyśpiewywać Mu chwałę, jak to czynił św. Faranciszek: „Wsławiony bądź, o Panie mój, ze wszystkim, co stworzyłeś nam”. Ten refren Pieśni słonecznej rozbrzmiewa co roku, 3 października, w świątyni Chrystusa Króla w Toruniu, gdzie gromadzi się duża wspólnota tercjarzy, natomiast 4 października - w klasztorze Ojców Franciszkanów na Podgórzu. Tegorocznej uroczystej koncelebrze w kościele Chrystusa Króla przewodniczył franciszkanin o. Maksymin, który niedawno powrócił z Ziemi Świętej. Stojąc pod kopią krzyża z San Damiano, o. Maksymin wygłosił piękną homilię o św. Franciszku, który modląc się nieustannie słowami: „Kimże ja jestem, a kim Ty, Panie”, dał nam wspaniałą lekcję pokory wobec Boga i poszanowania wszelkich stworzeń. W kościele na Podgórzu młodzież należąca do Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego (FRA) zaprezentowała po Mszy św. wzruszające misterium pt. Transitus, opiewające ostatnie chwile życia św. Franciszka i jego przejście z ziemi do nieba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jadwiga Stempa

Dekanaty grudziądzkie

Wspólne świętowanie w parafii na Lotnisku

13 października głęboko zapisał się w pamięci grudziądzkiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Lotnisku. O godz. 17.00 przybył do naszej parafii bp Józef Szamocki, który rozpoczął wizytację pasterską naszego dekanatu. Gość został przywitany przez dzieci, młodzież, radnego parafii i proboszcza ks. kan. Piotra Neumanna. Biskup Józef przewodniczył uroczystej Mszy św. w asyście dziekana dekanatu Grudziądz II - ks. kan. Henryka Kujaczyńskiego i ks. kan. Stanisława Andrika, proboszcza naszej parafii, oraz innych kapłanów z dekanatu. Podczas Eucharystii udzielił sakramentu bierzmowania ponad 200-osobowej grupie młodzieży. W czasie homilii w wypełnionym po brzegi młodzieżą, rodzicami, świadkami, gośćmi i parafianami kościele Biskup Józef mówił o wielkiej miłości do naszego Pana.
13 października, w rocznicę objawień w Fatimie, do tradycji parafii od siedmiu lat należy procesja fatimska. W tym roku był z nami i pielgrzymował bp J. Szamocki. O godz. 19.00 po modlitwie w kościele zaczęła się formować procesja ze znakiem krzyża na czele i figurą Matki Bożej Fatimskiej, która w koronie pobłogosławionej przez Ojca Świętego w czasie jego wizyty w Toruniu w 1999 r. i z różańcem w ręku wyszła na ulice naszego osiedla. Figurę nieśli przedstawiciele parafii, dzieci, młodzież, matki, babcie, ojcowie, dziadkowie oraz służba liturgiczna i kapłani. Nasze pielgrzymowanie z Matką Bożą zakończyliśmy w kościele modlitwą i wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz błogosławieństwem Księdza Biskupa. Bp J. Szamocki powrócił we wspomnieniu na Plac św. Piotra w październiku 2000 r., kiedy był tam na zjeździe biskupów zwołanym z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000. „Kto zawierza Panu tak jak Papież, ma poryw wiary i miłości Matki Bożej” - powiedział. W radosnej atmosferze, wsłuchani w głos naszej Matki i dostojnego Gościa, rozeszliśmy się do domów, a Ksiądz Biskup pozostał jeszcze w świątyni, by spotkać się z młodzieżą i służbą liturgiczną. Następnego dnia rano sprawował wraz z kapłanami naszej parafii Mszę św. Oprawę liturgiczną przygotowali przedstawiciele wspólnot, z którymi Ksiądz Biskup spotkał się w czasie wizytacji. Po południu modlił się ze wspólnotą parafialną modlitwą różańcową. Wizytacja zakończyła się spotkaniem z małymi dziećmi, matkami i błogosławieństwem. Świąteczne dni były dniami łaski i czasem refleksji nad słowami skierowanymi do nas przez Księdza Biskupa.

Reklama

Maria Szczęsna

Zespół do wzięcia

Nazwę „OTIS” wymyślił Jarek Maternowski, który szukając kompana do grania, napotkał Tomka Sikorskiego. Grudziądzki zespół powstał w 1999 r. Muzycy grają muzykę taneczną, utwory od lat 60. po współczesne piosenki biesiadne. Sami komponują i piszą teksty. Cechuje ich radość życia i wiara w Boga, a także nuta romantyzmu, która dziś już u wielu zanikła. Jarek gra na gitarze, śpiewa i wprowadza w ruch instrumenty perkusyjne.
Specjalnością Tomka są instrumenty klawiszowe oraz aranżacja utworów. Dali się polubić, wykonując piękną muzykę podczas kolejnych festynów parafialnych na Strzemięcinie (grali gratis!). Muzyka country wyśmienicie urozmaica wszelkiego rodzaju festyny, gdyż nie tylko dobrze się jej słucha, ale i przy niej tańczy. Wiedzą o tym parafianie od św. Maksymiliana. Muzycy, na co dzień skromni, małomówni, warsztat muzyczny i wokalny zdobyli w szkole muzycznej w Grudziądzu. Najczęściej można ich usłyszeć latem w miasteczku westernowym „Kansas City” przy barze Rancho nad Jeziorem Rudnickim.
Oryginalne rytmy zespołu „Otis” rozpoznamy na niejednym weselu, dancingu, festynie, studniówce czy połowinkach, zabawach andrzejkowych, sylwestrowych i karnawałowych. Przecież wiele parafii pragnie zorganizować festyn, młodzież szuka zabawy, a dzieci muszą gdzieś wyładować swoją energię. Nie korzystają nigdy z żadnych dyskietek ani playbacku. Dzięki wykorzystaniu możliwości rytmicznych i szerokiej gamy barw instrumentów klawiszowych oraz dodaniu gitary elektroakustycznej brzmienie zespołu jest naturalne, o czym można się przekonać dzięki wysłuchaniu fragmentów jego muzyki na stronie internetowej (www.zespolmuzycznyotis.prv.pl) lub płycie demonstracyjnej, którą udostępnią wszystkim zainteresowanym. Wypada życzyć muzykom Bożego błogosławieństwa i nowych krążków.

Reklama

Ks. Bartłomiej Sławiński

Wkrótce

Nowy cykl wykładów otwartych w WSD

12 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym odbędzie się pierwszy z nowego cyklu wykładów otwartych pt. „Kościół wobec wyzwań XXI wieku”. Zaplanowany do maja 2004 r. cykl zainauguruje wykład ks. dr. hab. Jana Perszona z Zakładu Teologii Fundamentalnej UMK w Toruniu, zatytułowany Chrystus czy Wodnik? Kościół a religijność bezkonfesyjna. Wszystkie wykłady odbywają się o godz. 20.00 w Auli WSD, plac bł. ks. S. Frelichowskiego 1.

20 lat Ruchu Domowy Kościół w parafii św. Józefa w Toruniu

W bieżącym roku mija 20 lat od powstania pierwszego kręgu Kościoła Domowego jako gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w parafii św. Józefa w Toruniu. Pragnieniem całej parafialnej wspólnoty Ruchu jest uczczenie tego wydarzenia poprzez złożenie Bogu dziękczynienia w uroczystej Eucharystii, jak i oddanie Ruchu pod opiekę patronów parafii - św. Józefa i Najświętszej Maryi Panny czczonej w tej parafii w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W ramach obchodów, które odbędą się 15 listopada, przewidujemy:
12.00 - uroczystą Mszę św. dziękczynną
13.30 - wspólny obiad
15.00 - sesję wspomnieniową
16.00 - spotkanie w grupach
17.00 - wspólne Nabożeństwo Różańcowe
18.30 - pożegnalną agapę z podsumowaniem pracy w grupach.
Zapraszamy wszystkie osoby związane na przestrzeni 20 lat ze wzrastaniem Wspólnoty do udziału w uroczystościach w Toruniu na Bielanach. Niech to dziękczynienie będzie żywym świadectwem zachodzących przemian, jakich Bóg dokonywał i wciąż dokonuje w naszych sercach dzięki Ruchowi Domowego Kościoła. W imieniu Wspólnoty zapraszają

O. Wiesław Majewski - moderator RDK
Ewa i Sylwester Winiarscy - para rejonowa RDK

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Żył w latach 1591 – 1657. Należał do zakonu jezuitów. Nazywany jest apostołem prawosławnych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Papież o współpracy z Greckim Kościołem Prawosławnym: jedność będzie harmonią w uprawnionej różnorodności

2024-05-16 13:54

[ TEMATY ]

prawosławie

jedność

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Dziś Franciszka odwiedził grecki metropolita Agathanghelos, dyrektor prawosławnej Apostolikì Diakonia, wraz z przedstawicielami Ateńskiego Kolegium Teologicznego. Papież wyraził wdzięczność za współpracę wspomnianych instytucji z watykańską Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jak zaznaczył, „podążając razem, pracując razem i modląc się razem, przygotowujemy się do przyjęcia od Boga daru jedności, który jako owoc Ducha Świętego będzie komunią i harmonią w uprawnionej różnorodności”.

W sposób szczególny Ojciec Święty podkreślił wagę inicjatyw formacyjnych, które zajmują ważne miejsce we współpracy Watykanu z Apostolikì Diakonia. „Rzeczywiście, to właśnie młodzi ludzie podtrzymywani nadzieją opartą na wierze mogą zerwać łańcuchy niechęci, nieporozumień i uprzedzeń, które przez wieki więziły katolików i prawosławnych, uniemożliwiając im wzajemne uznanie się za braci zjednoczonych w różnorodności, zdolnych do dawania świadectwa miłości Chrystusa, zwłaszcza w tym świecie, który jest tak podzielony i skonfliktowany” - zaznaczył papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję