Reklama

Polska

Abp Gądecki: chrzest Polski zdeterminował na 1050 lat historię Polski

Chrzest Polski był momentem, który zdeterminował przynajmniej na 1050 lat całą bieżącą historię. Gdyby w tamtym czasie Mieszko zdecydował się pozostawać w świecie pogańskim, mogłoby Polski nie być - powiedział w Gnieźnie przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dziennikarzom przed rozpoczęciem 372 zebrania plenarnego KEP.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

Artur Stelmasiak

Chrześcijańska tożsamość Polski Światowe Dni Młodzieży i problem uchodźców – to główne tematy 372. Zebrania Plenarnego KEP, które rozpocznie się dziś przed południem w Gnieźnie. W kolejnych dwóch dniach Episkopat debatować będzie także w Poznaniu. Będą to specjalne obrady organizowane z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w miastach będących kolebką polskiej państwowości.

Abp Gądecki zaznaczył, że gnieźnieńskie obrady Episkopatu Polski mają odmienny charakter od tych, które przez następne dwa dni będą się odbywać w Poznaniu i będą poświęcone sprawom bieżącym. Głównym punktem zebranie w Gnieźnie jest refleksja nad 1050. rocznicą chrztu Polski.

Reklama

Jak wyjaśnił przewodniczący KEP, przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I dla całego narodu polskiego istotne z punktu widzenia cywilizacyjnego. - Faktycznie od tego momentu nasza historia potoczyła się w kierunku zachodniej i do tego momentu w tej cywilizacji trwa. Gdyby w tamtym czasie Mieszko zdecydował się pozostawać w świecie pogańskim, mogłoby Polski nie być. Gdyby zwrócił się ku Wschodowi, moglibyśmy być częścią Rosji. To był taki moment, który zdeterminował przynajmniej na 1050 lat całą bieżącą historię. Nadał jej pewien impuls, który trwa. Z tej racji jest to wydarzenie najważniejsze w dziejach naszej Ojczyzny - powiedział abp Gądecki.

"Co z niego wynika dzisiaj? Na pewno nie tylko wspominki, ale przyjrzenie się, co zrobiliśmy z tożsamością chrzcielną i co da się zrobić, by uniknąć nihilizmu, czy odejścia od świata wartości, który tworzy komunię między ludźmi. Bez tego, jeżeli każdy zacznie opowiadać, że ma swoją prawdę, to znajdziemy się w dużym zamęcie" - zaznaczył przewodniczący KEP.

Jak stwierdził abp Gądecki, Kościół w Polsce odznacza się dziś taką samą kondycją, "jak w czasie walki duchowej, gdzie z jednej strony jest ciśnienie sekularyzmu jakaś część ludzi gubi się w materii i w tym, co materialne. Z drugiej strony, są też pewnie te wielkie światła, których nigdy nie mieliśmy - powiedział.

Wyjaśnił, że jednym z takich najbardziej wyrazistych "świateł" był pontyfikat św. Jana Pawła II. Pokazał on, że "nawet, gdy wszystkie światła gasną, to nie trzeba tracić nadziei, a nasza przyszłość nie jest zdeterminowana przez nihilizm, ale jest zbudowana przez głęboką wiarę i więź z Chrystusem". - I to jest przyszłość naszych rodaków i przyszłość Europy - dodał abp Stanisław Gądecki.

2016-04-14 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patrzcie, jak są uczczeni przyjaciele Boży

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

św. Jan Paweł II

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Adam Bujak/Arturo Mari/ Biały Kruk

O spotkaniach z kardynałem Wojtyłą, głównych liniach pontyfikatu Jana Pawła II i osobistej świętości Papieża Polaka - z Przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim rozmawia rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Ks. LG: Ksiądz Arcybiskup był świadkiem momentu, kiedy Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Czy mógłby nam Ksiądz Arcybiskup powiedzieć kilka słów o okolicznościach, w których to się dokonało i jaka była reakcja Księdza Arcybiskupa na ten wybór.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję