Reklama

Apostoł Pana Jezusa w Warszawie

Relikwie św. Andrzeja Apostoła zostaną 30 listopada uroczyście sprowadzone do kościoła Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym. - To wielkie święto i niezwykłe wydarzenie dla Warszawy oraz całej Polski - mówi ks. prał. Wiesław Niewęgłowski, krajowy duszpasterz twórców i rektor ich kościoła. Sprowadzenie relikwii to szczególne wydarzenie tegorocznych obchodów 25-lecia istnienia Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.

Niedziela warszawska 48/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem sprowadzenia relikwii św. Andrzeja do Polski był ks. Niewęgłowski. Podkreśla, że nie było to łatwe. Już sama procedura jest skomplikowana, a poza tym nieczęsto udziela się relikwii męczenników starożytności, bo gdyby spełnić wszystkie prośby, to po kilku latach z doczesnych szczątków świętego nic by nie zostało. Dlatego też fakt, że sprowadzono relikwie św. Andrzeja do Polski trzeba uznać za wydarzenie naprawdę wyjątkowe.

Z ziemi włoskiej do Polski

Relikwie św. Andrzeja od 800 lat spoczywają we Włoszech, w Amalfi koło Neapolu. 18 października zostały przekazane podczas specjalnej uroczystości Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Następnego dnia przyjechały do Rzymu. Na życzenie Ojca Świętego przez 3 dni relikwiarz stał w Jego prywatnej kaplicy. Jan Paweł II modlił się przy relikwiach, odprawiał Msze św.
30 listopada relikwie zostaną uroczyście wprowadzone do kościoła na pl. Teatralnym. Wcześniej, o godz. 16.00, w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście Mszy św. w koncelebrze z kilkudziesięcioma biskupami przewodniczyć będzie Prymas Polski kard. Józef Glemp. W uroczystościach wezmą udział także ambasadorowie kilkunastu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz duchowni prawosławni. - Św. Andrzej Apostoł jest najważniejszym świętym w prawosławiu - podkreśla ks. Niewęgłowski. - Sprowadzenie Jego relikwii otwiera więc nowy rozdział w kontaktach Kościoła katolickiego i prawosławnego. Niech nasz kościół stanie się szczególnym miejscem ekumenicznym dla całej Europy Środkowej i Wschodniej. Niech tutaj Kościół rzeczywiście oddycha tymi „dwoma płucami”, o których mówił Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patron małżeństw i zakochanych

Św. Andrzej Apostoł jest patronem prawosławia, Słowian oraz... małżeństw. Jest orędownikiem zakochanych. Wspomaga w wypraszaniu potomstwa. - To bardzo ważne, że św. Andrzej jest patronem małżonków. Teraz, kiedy często związki małżeńskie przeżywają wielorakie kryzysy, św. Andrzej będzie orędownikiem osób pozostających w kryzysach. Natomiast ci małżonkowie, którzy żyją w zgodzie i miłości, będą mieli okazję podziękować za to Bogu właśnie za pośrednictwem św. Andrzeja - mówi ks. Niewęgłowski.
Relikwie św. Andrzeja spoczną w pięknym relikwiarzu wykonanym przez prof. Gustawa Zemłę. Relikwiarz ma przesłanie teologiczne. W pierwszej części jest twarz Świętego, której pierwowzorem był fresk rzymski z VII w. Natomiast po drugiej stronie, na tle krzyża Chrystusa, widnieje płomienisty krzyż św. Andrzeja o kształcie litery X.

Reklama

Relikwie na jubileusz

Sprowadzenie relikwii św. Andrzeja do Polski jest częścią tegorocznych obchodów jubileuszu ćwierćwiecza pracy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. - 25 lat to może niewiele, ale był to okres bardzo zagęszczony. Najpierw czas komunizmu, potem stanu wojennego, komunizmu zstępującego, wreszcie okres transformacji, a w tym wszystkim twórcy byli obecni w sposób wyjątkowo aktywny - podkreśla ks. Niewęgłowski.
Duszpasterstwo powstało w 1978 r. Inicjatorem jego powstania w nowej, stałej formie był ks. Niewęgłowski. W okresie stanu wojennego duszpasterstwo było dla środowiska twórców jedną z niewielu przestrzeni wolności. To właśnie z tego środowiska szczególnie wiele osób internowano. Rany wówczas zadane w środowiskach twórczych niejednokrotnie nie są zagojone do dziś.
Przez wiele lat twórcy nie mieli swojego kościoła. Czasowo korzystali z gościnności duszpasterzy w kościołach: akademickim św. Anny, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście oraz seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. 4 lata temu powstała świątynia na pl. Teatralnym. Otrzymała wezwanie św. Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła. Stanęła w miejscu, gdzie w XVII w. istniał kościół jezuitów Świętego Krzyża. W następnym wieku zmienił patrona na św. Andrzeja. Było to miejsce modlitwy i siedziba Panien Kanoniczek.

Reklama

Świątynia na Placu

Podczas Powstania Warszawskiego była tutaj reduta i szpital powstańczy. W okaleczonej wojną świątyni odprawiano Msze św. do 1953 r. Ówczesne władze jednak zburzyły kościół. We wrześniu 1998 r. położono kamień węgielny pod budowę nowej świątyni, a 13 czerwca 1999 r. poświęcił ją Jan Paweł II. 25 września 1999 r. konsekracji kościoła dokonał kard. Józef Glemp.
Rekonstrukcję frontonu kościoła opracowano nawiązując do klasycznej fasady, zbudowanej przez Aignera w latach 1817-1821. Architektura sklepienia i naw nawiązuje do tego właśnie stylu. Do świątyni prowadzą szklane drzwi, dzięki temu można powiedzieć, że w pewnym sensie kościół otwarty jest całą dobę.
Ciekawie prezentuje się jego wnętrze. Jest niestety niewielkie i z czasem, jak mówi Ksiądz Rektor, potrzebna będzie rozbudowa świątyni. W głównym ołtarzu wisi obraz Chrystusa klęczącego w Ogrójcu. Jezusa pociesza anioł. Autorem obrazu jest Sebastiano del Piombo, wybitny malarz włoskiego renesansu. Złocisty marmurowy ołtarz i ambona, pochodzące z kamieniołomów niedaleko Werony, korespondują z marmurową posadzką z Hiszpanii. Przy ołtarzu, w miejscu przewodniczenia, stoi fotel będący repliką tronu króla Stanisława Augusta. Taki sam jest w sali tronowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Natomiast na pilastrze w lewej nawie umieszczono marmurową płaskorzeźbę feniksa. Autorem pracy nawiązującej do gotyckiego bestiarium jest prof. Stanisław Słonina. Feniks - mityczny ptak odradzający się z popiołów jest symbolem Chrystusa, który zmartwychwstał. Jest także symbolem kościoła twórców, który powstał z popiołów.

Dar od Papieża

Do duszpasterstwa twórców należą aktorzy, pisarze, malarze, architekci, dziennikarze, filmowcy, historycy sztuki, muzycy, naukowcy, plastycy i wydawcy. Gromadzą się na wspólną modlitwę w każdą niedzielę na Mszach św. o 10.30 i 17.00, a w dni powszednie o godz. 17.00. W niedzielę przed Mszą św. o godz. 10.30 wierni odmawiają jutrznię. Są organizowane rekolekcje, sesje naukowe, promocje, spotkania z gośćmi, a przede wszystkim rozmaite spotkania kulturalne. W ciągu roku jest ponad 100 różnych inicjatyw. Ks. Niewęgłowski bardzo ceni sobie indywidualny kontakt z wiernymi. Uczestniczy w różnych wydarzeniach, które tworzą jego podopieczni. Jest więc obecny na premierach teatralnych, filmowych, wystawach, koncertach i wernisażach.
Z okazji jubileuszu duszpasterstwo otrzymało od Ojca Świętego piękną monstrancję. - Ta monstrancja jest wymownym znakiem, że ukryty w niej Chrystus to Ten, który na nas czeka, słucha nas i wspomaga - podkreśla ks. Niewęgłowski.

Św. Andrzej Apostoł pochodził z Betsaidy, a mieszkał w Kafarnaum. Był bratem św. Piotra. Pracował jako rybak. Pod wpływem Jana Chrzciciela poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Był pierwszym powołanym przez Jezusa na apostoła. Przez cały okres publicznej działalności Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. 30 listopada w Patras na Peloponezie, został ukrzyżowany na krzyżu o kształcie litery X. Tam też go pochowano. W 356 r. przeniesiono relikwie z Patras do Konstantynopola. W 1208 r. Krzyżowcy wywieźli relikwie do Amalfi.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drzewicki Koncert Uwielbienia

2024-05-27 09:40

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek, 30 maja 2024 r. w Boże Ciało o godz. 19.00, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się po raz piąty Drzewicki Koncert Uwielbienia.

Hasło tegorocznego Koncertu - „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, nawiązuje do najważniejszego wyzwania, jakie stawia przed nami Chrystus – przykazania miłości. W sposób heroiczny przykazanie to zrealizowała rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Kilka miesięcy temu, bo we wrześniu 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka, które w momencie śmierci było jeszcze w łonie matki. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Ponieśli oni w dniu 24 marca 1944 roku śmierć męczeńską, ponieważ w swoim domu dali schronienie ośmiu Żydom, którzy także zostali zamordowani z rąk hitlerowców. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. W muzeum domu rodziny Ulmów do dziś znajduje się egzemplarz książki zawierającej historie biblijne. Można zauważyć, że nosi on wyraźne ślady używania. Znamienne jest to, że ktoś z rodziny podkreślił czerwonym kolorem jeden z tytułów: „Przykazanie Miłości – Miłosierny Samarytanin”, a obok niego dopisał słowo: „TAK”. Widać tu niezwykłą siłę obecną w Ewangelii uzdalniającą człowieka do realizacji miłości bliźniego, aż po ofiarę z własnego życia. Tegorocznemu Koncertowi, oprócz doskonałej muzyki i czasu na modlitwę, będą towarzyszyły sceny z życia błogosławionych męczenników, obecnych w znaku relikwii. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Patronat medialny zapewniają Redakcja Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA", Redakcja Radia Plus Radom, Redakcja "Gościa Niedzielnego". Organizatorami Koncertu są Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

CZYTAJ DALEJ

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

[ TEMATY ]

krzyż

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Oświadczenie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej zostało już złożone w Biurze Rady Miasta Stołecznego Warszawy, co oznacza oficjalne rozpoczęcie zbiórki podpisów pod projektem uchwały. Zbiórka będzie trwała przez najbliższe tygodnie. Na stronie internetowej inicjatywy: wobroniekrzyza.pl od dzisiaj można wypełnić specjalny formularz umożliwiający pobranie projektu uchwały, list do zbiórki podpisów oraz regulaminu zbiórki. Podpisywać się pod projektem mogą tylko mieszkańcy Warszawy - czyli osoby posiadające prawo głosowania w wyborach do stołecznej Rady Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: piłkarze FC Porto podziękowali w sanktuarium za zdobycie Pucharu Portugalii

2024-05-27 12:52

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Piłkarze FC Porto podziękowali Bogu w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie za zdobyty w niedzielnym finale na podlizbońskim stadionie Jamor Puchar Portugalii. Wśród zawodników, którzy dotarli do tego miejsca kultu maryjnego są reprezentanci portugalskiej kadry narodowej: Francisco Conceição, Pepe oraz Diogo Costa.

Drużynie FC Porto, która w niedzielnym pojedynku o trofeum pokonała mistrza kraju Sporting Lizbona 2:1, po dogrywce, towarzyszyli w Fatimie działacze piłkarscy oraz tysiące kibiców zespołu „Smoków”. Transmitujące zwycięstwo piłkarzy FC Porto regionalne media przypominały, że w przeszłości triumfujący w Pucharze Portugalii lub w rozgrywkach ligowych ekipy tego klubu zatrzymywały się już w Fatimie, aby podziękować za zdobycie tytułu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję