Reklama

Polska

Abp Skworc: wierzymy, że w Polsce nastanie „moda na rodzinę”

W ostatnią niedzielę maja mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymują do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej do Piekar Śląskich. Całość pielgrzymki rozpoczęła się od modlitwy w piekarskim sanktuarium. Tam przed obrazem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej modlili się księża biskupi. Następnie procesja z obrazem Matki Bożej udała się na piekarskie wzgórze.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

www.wsieci.pl

Przemówienie na wzgórzu abp Skworc rozpoczął od podziękowania pielgrzymom. - Jesteście pielgrzymami na każdą pogodę – powiedział witając wszystkich zebranych, którzy przybyli do Piekar, mimo trudnych warunków pogodowych.

Metropolita katowicki podziękował za chrzest każdego uczestnika na pielgrzymce. – To sakrament wiary, przez którą ludzie – oświeceni łaską Ducha Świętego – dają odpowiedź na Dobrą Nowinę o Zbawieniu. Chrzest jest sakramentem, przez który wchodzimy do wspólnoty Kościoła – powiedział.

Reklama

Hierarcha przywołał też III zwycięskie powstanie śląskie. – To dzięki niemu 20 czerwca 1922 roku wojsko polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego mogło wkroczyć na Górny Śląsk. Na moście w Szopienicach – witał je, w imieniu biskupa, ks. infułat Kapica. Powiedział wtedy: „Narodzie polski! Ludu górnośląski… Jesteśmy wolni!... Witaj nam, Ojczyzno, zobacz twoje dzieci! – powiedział metropolita katowicki.

Abp Skworc podziękował również Ojcu Świętemu za encyklikę o rodzinie „Amoris laetitia”. – Są w niej słowa: „Radość życia rodzinnego jest również radością Kościoła”. Tę prawdę przeżywamy, kiedy od lat w Piekarach promujemy rodzinę i „uprawiamy” prorodzinną politykę, upominając się o pomoc rodzinie – powiedział.

Metropolita katowicki podziękował za rządowe projekty wspierające rodzinę oraz seniorów. – Dziękujemy więc za rządowy konkret: Program Rodzina „500+” oraz „75+”. Jak mówi statystyka: w 2015 r. prawie połowa rodzin z czwórką i większą liczbą dzieci żyła w ubóstwie, z czego prawie co piąta poniżej skrajnej biedy. (…) Nie da się ustawowo zapisać szczęścia rodzinnego, ale ważne jest tworzenie warunków godnego rozwoju dla rodzin. Wierzymy, że w Polsce nastanie „moda na rodzinę” – mówił abp Skworc.

Reklama

Hierarcha przywołując informacje podane przez ZUS w sprawie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych zaapelował do parlamentu, że należy zająć się tym problemem, gdyż podane stawki są na granicy przeżycia.

Kończąc swoje słowo metropolita katowicki powiedział o roli Kościoła, który pełni swoją funkcję krytyczno-profetyczną. Zaznaczył, że Kościół głosi Ewangelię i wychowuje, formując i kształtując sumienia. – W tej działalności był, jest i pozostanie wolny w głoszeniu prawdy – Bożej i ludzkiej – powiedział.

Abp Skworc przytoczył również informacje o działalności charytatywnej Kościoła. – Ponad 3,5 mln osób jest u nas objętych wsparciem Kościoła, działa w Polsce ponad 800 organizacji charytatywnych i tysiące zespołów parafialnych. Apeluję do wszystkich o włączenie się w tę aktywność dla wspólnego dobra! – mówił.

Ks. por. Marcin Janocha, odczytał przesłany do Piekar Śląskich list prezydenta RP Andrzeja Dudy. -Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich jest wydarzeniem wyjątkowym – napisał prezydent. Podkreślił, że pielgrzymka wpisuje się w obchody 1050. rocznicę chrztu Polski. Poruszył również problematykę męskiej tożsamości we współczesnym świecie. – W dobie przemian społeczno-kulturowych coraz częściej pada pytanie o tożsamość współczesnego mężczyzny i jego rolę w społeczeństwie. Sądzę, że odpowiedź brzmi: przede wszystkim powinien być odpowiedzialny. Zawsze gotowy, by chronić i wspierać rodzinę, lokalną społeczność, a wreszcie Ojczyznę – napisał.

W imieniu pielgrzymów przemówił Adrian Strzelczyk z Czerwionki-Leszczyn - Stajemy przed Twoim cudownym obliczem, ponieważ zatęskniliśmy za Tobą – mówił. - Dzisiaj my na piekarskim wzgórzu uroczyście obchodzimy jubileusz zanurzenia nas w Bożej łasce i wołamy z pełnym przekonaniem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja” – dodał. Przedstawiciel pielgrzymów w ich imieniu oddał w macierzyńskie ręce Maryi sprawy Górnego Śląska, a wśród nich kolejną reformę górnictwa. W przemówieniu poprosił również o systemowe rozwiązania dla osób, które utraciły pracę lub stoją przed koniecznością zmiany zawodu.

Przemówienie metropolity katowickiego na piekarskim wzgórzu jest ważnym elementem piekarskiej pielgrzymki. Poruszane są w nim kwestie społeczne, którymi żyje Kościół na Górnym Śląsku. Stąd przybrało ono miano „śląskiej agory”.

2016-05-29 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do pielęgniarek i położnych: „Dziękuję Bogu mojemu, ilekroć was wspominam”

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

pielęgniarka

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Wiktor Skworc dziękował służbie medycznej za pełną poświecenia pracę w czasie epidemii. Metropolita katowicki odprawił Mszę św. w intencji pielęgniarek i położnych w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. We wtorek, 12 maja, przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

Abp Skworc w homilii dziękował pielęgniarkom i położnym za ich pracę, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. - Im dłużej trwa ogłoszony w naszym kraju stan epidemiczny, związane z nim zagrożenie zdrowia a nawet życia, tym mocniej ukazuje się wasza rola i zadania całej Służby Zdrowia - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję