Reklama

Niedziela Legnicka

Wolontariat odpowiedzią na potrzeby naszych czasów

[ TEMATY ]

parafia

wolontariat

Monika Łukaszów

W parafii Podwyższenia Krzyża Św. na legnickim osiedlu Piekary, powstaje pierwszy w diecezji legnickiej wolontariat parafialny. Będzie to grupa osób, które swój wolny czas chcą poświęcić osobom chorym i samotnym.

Chcemy stworzyć prawdziwie działający wolontariat – mówi ks. Roman Raczak, proboszcz parafii. - W szpitalu, w którym jestem kapelanem jest wiele osób, które potrzebują pomocy, ale nie tylko tam. Gros takich potrzebujących i samotnych ludzi, jest w wielu naszych domach. Oni również potrzebują pomocy czy to w zrobieniu zakupów, dowiezieniu do lekarza czy po prostu potrzebują tej chwili rozmowy. Wolontariuszem może być każdy – mówi dalej ks. Raczak - wystarczy tylko trochę czasu i dużo chęci.

Reklama

O tym, że warto zostać wolontariuszem i jaką ważną rolę mają oni do spełnienia, mówi również Grażyna Majewska-Kazimierczak, oddziałowa oddziału medycyny paliatywnej legnickiego szpitala: - Wolontariusze dla chorych są niezbędnymi towarzyszami. Personelu jest mało, nie zawsze dysponuje czasem, żeby posiedzieć przy łóżku chorego, chociażby nawet w milczeniu. A wolontariusz ma zawsze czas dla pacjenta, jest właśnie po to potrzebny, żeby porozmawiać, poczytać książkę, zrobić zakupy i przede wszystkim wysłuchać, a czasem potrzymać za rękę. Bo to jest sztuka, żeby umieć słuchać pacjenta. Wolontariusze potrzebni są też po to, aby włączyć się w te wszystkie akcje, które robimy, żeby zebrać fundusze na działalności hospicjum.

Monika Łukaszów

W niedzielę 12 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie przyszłych wolontariuszy, na które zaproszony został m.in. ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów. W spotkaniu udział wzięli także pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy oraz Elżbieta Skowrońska - wojewódzki konsultant opieki paliatywnej na Pomorzu i Anna Janowicz – koordynator wolontariatu. Podczas spotkania przekazano słuchaczom podstawowe wiadomości dotyczące wolontariatu. Mówiono także o nowych wyzwaniach opieki paliatywnej, a także o roli rodziny w opiece nad chorym.

Jak powiedziała Anna Janowicz z fundacji hospicyjnej z Gdańska „Przybywa osób starszych, samotnych i chorych. Tymi osobami, ktoś się musi zaopiekować. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z problemem migracji. Młodzi ludzie wyjeżdżają, a rodzice zostają sami i potrzebują tego, aby ktoś się nimi zajął. Badania przeprowadzone wśród Polaków pokazują , ze ci którzy myślą o swojej starości chcieliby być w domu ewentualnie korzystać z pomocy najbliższej rodziny bądź sąsiadów. Powstaje pytanie kto to ma zrobić? Tą odpowiedzią właśnie ma być wolontariat, który polega na byciu razem.

Reklama

Chcemy uświadomić społeczeństwu, że czasami po sąsiedzku możemy pomóc sobie wzajemnie. Wystarczy dostrzec wokół siebie osoby potrzebujące. Zaproponować W świecie kiedy budujemy ogrodzone osiedla, myślę że o wiele bezpieczniejsze są takie osiedla, w których sąsiedzi się znają i nie są obojętni na potrzeby innych” – dodaje pani Anna.

Kolejne spotkanie przyszłych wolontariuszy odbędzie się  28 czerwca o godz. 19.00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Legnicy na osiedlu Piekary.

2016-06-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcają się dla innych

Niedziela Ogólnopolska 48/2019, str. 30

[ TEMATY ]

prezydent

wolontariat

Magdalena Wojtak/Niedziela

Nagrodę otrzymuje Krystyna Mrugalska (w środku)

Nagrodę otrzymuje Krystyna Mrugalska (w środku)

Po raz czwarty przyznano Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Statuetki i dyplomy wyróżnionym osobom i organizacjom pozarządowym w Teatrze Narodowym w Warszawie wręczył Andrzej Duda

Prezydenckie nagrody promują postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Andrzej Duda dziękował laureatom i nominowanym, którzy dostrzegają potrzeby drugiego człowieka. Mówił, że nagrody „Dla Dobra Wspólnego” są kwintesencją tego, jakie powinno być państwo. – Obok tego, że powinno być sprawiedliwe, przede wszystkim powinno być państwem, które dostrzega każdego obywatela – zaznaczył Andrzej Duda. Wskazał, że nowoczesne państwo tworzą ludzie niosący pomoc potrzebującym. – Dzięki Bogu są osoby gotowe myśleć o innych, poświęcać się dla innych, są gotowe znaleźć czas, żeby dostrzegać ich potrzeby i nieść pomoc tam, gdzie ona jest potrzebna – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję