Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: bp Nitkiewicz wyświęcił sześciu nowych kapłanów

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w niedzielę, 19 czerwca udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom w katedrze sandomierskiej. Hierarcha przestrzegał nowo wyświęconych, aby nie podchodzili do posługiwania kapłańskiego jak do kolejnych umów o dzieło.

[ TEMATY ]

Sandomierz

święcenia

bp Krzysztof Nitkiewicz

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W Eucharystii, której przewodniczył ordynariusz, uczestniczyli: biskup senior Edward Frankowski, kapłani, alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa.

Ks. Jan Biedroń, rektor sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego po odczytaniu słów Ewangelii przedstawił kandydatów do święceń, zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi prezbitera.

W wygłoszonej homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązując do historii powołania diakonów mających przyjąć święcenia kapłańskie, wyraził nadzieję, że ich gorące pragnienie służenia Chrystusowi przez przepowiadanie Ewangelii oraz sprawowanie świętych misteriów będzie się umacniało i nie zostanie zdominowane przez inne pasje.

– Każdy duchowny ma swoje prawa i słuszne racje. Kapłaństwo nie jest jednak umową o pracę, w której ktoś stara się wytargować najkorzystniejsze dla siebie warunki. My umówiliśmy się z Chrystusem na całe życie i to On, głosem przełożonych, Ojca św. i biskupów powierza nam konkretne zadania – podkreślił bp Nitkiewicz.

Hierarcha przestrzegał kapłanów, cytując encyklikę „Evangelii Gaudium”, w której papież Franciszek, ostrzega kapłanów przed próbami „zachowania swojej przestrzeni autonomii, tak jakby zadanie ewangelizacji było niebezpieczną trucizną, a nie radosną odpowiedzią na miłość Boga”.

- Wierzę w szczerość waszych intencji. Wierzę i proszę nie uciekajcie nigdy od krzyża, a jeśli was ukrzyżują gwoździami odrzucenia, pogardy i niewdzięczności, zaakceptujcie to szczególne wywyższenie. Każdy z nas kapłanów, nie ma różnicy biskup, proboszcz czy wikariusz parafialny doświadcza tego niejednokrotnie, także od osób którym udzielił wsparcia. Taki jest nasz kapłański krzyż. Jednak właśnie wtedy jesteśmy najbliżej Chrystusa i możemy powtarzać razem z Nim słowa wypowiedziane podczas konania: "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego". Na tym polega prawdziwa miłość – wskazaał hierarcha.

Reklama

Zdaniem biskupa, kapłan, składający in persona Christi, Najświętszą Ofiarę, musi być gotowy poświęcić całkowicie swoje życie tym, którzy zostali mu powierzeni.

- Ma je ofiarować również za nieprzyjaciół oraz za obcych, spotkanych gdzieś na drogach świata. W waszej posłudze zwróćcie szczególną uwagę na osoby żyjące na peryferiach Kościoła i społeczności ludzkiej. Bądźcie blisko ubogich, uzależnionych od nałogów i więźniów. Mówcie o Chrystusie, a przede wszystkim ukazujcie Go przez własne życie niewierzącym i wątpiącym. Oni są spragnieni Dobrej Nowiny nawet jeśli odnoszą się w sposób agresywny do Kościoła i do kapłanów – zachęcił nowo wyświęconych biskup.

Ordynariusz zaapelował do przyjmujących święcenia oraz do księży obecnych w katedrze, aby skupiali się zawsze na posłudze, nie zaś na sobie samych i na tym, jakie robią wrażenie.

- Jeżeli nie zapomnimy o sobie, nie pomoże ani piękny głos, ani tytuł naukowy, ani modna fryzura w stylu undercut. Dobrze jest mieć oczywiście własne plany, gdyż to porządkuje życie ale należy poddawać je weryfikacji Ducha Świętego. Bądźcie posłuszni Bogu i przełożonym, przez których, pomimo różnorodnych słabości, On przemawia. Pozostańcie wierni ideałom, pielęgnujcie wartości wyniesione z domu i z seminarium duchownego. Chrystus jest i będzie z wami, aż do końca świata – apelował biskup.

Po homilii kandydaci do święceń złożyli ślub posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń.

Reklama

Uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi kapłani Kościoła sandomierskiego po raz pierwszy koncelebrowali Mszę świętą. Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy wyrazili swoją wdzięczność za dar otrzymanych święceń.

Nowi kapłani to: ks. Piotr Wilk z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim, ks. Łukasz Piotr Kołodziej z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem, ks. Krystian Olaf Kałuża z parafii pw. św. Mikołaja w Szewnej, ks. Dominik Hieronim Żelazko z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, ks. Mariusz Piotr Wasil z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Andrzejowie, ks. Daniel Paweł Sajdak z parafii pw. św. Stanisława w Modliborzycach.

Nowi kapłani otrzymali także nominacje do parafii w których podejmą pracę duszpasterską podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

2016-06-19 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętając o bohaterach

Niedziela sandomierska 47/2019, str. 3

[ TEMATY ]

Sandomierz

święto niepodległości

obchody

uroczystości

Ks. Wojciech Kania

Można było jakby cofnąć się w czasie

Można było jakby cofnąć się w czasie

Sandomierskie uroczystości w rocznicę odzyskania niepodległości rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Przewodniczył jej ks. prał. Czesław Murawski, a koncelebrowali duszpasterze sandomierscy

We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy, poczty sztandarowe oraz żołnierze i uczniowie z klas mundurowych sandomierskich szkół. W homilii ks. Murawski wskazywał na ważną rolę, jaką w życiu narodu odgrywa silna rodzina, która swoje korzenie ma w Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję