Reklama

Polska

Na tydzień przed ŚDM trwają szkolenia dla 19 tys. wolontariuszy

W Krakowie rozpoczął się tydzień szkoleń dla wolontariuszy krótkoterminowych, którzy będą pełnić służbę podczas Światowych Dni Młodzieży. W trakcie ŚDM będzie pracowało łącznie 19 tys. wolontariuszy, w tym 4 tys. z 67 krajów świata, dalsze 8,5 tys. wolontariuszy Komitetów Parafialnych w całej archidiecezji krakowskiej oraz 3 tys. ze wszystkich polskich diecezji. Pozostali wolontariusze mieszkają na terenie Krakowa – tu studiują bądź pracują i tworzą grupę liderów wolontariatu.

[ TEMATY ]

wolontariat

ŚDM w Krakowie

Archiwum ŚDM - Bochnia Wschód

Podczas szkolenia wolontariuszy

Podczas szkolenia wolontariuszy

„Od dziś do soboty włącznie mamy za zadanie przeszkolić wszystkich wolontariuszy – zarówno w szkoleniach ogólnych, jak i szczegółowych” – poinformowała Katarzyna Kucik, koordynatorka sekcji wolontariatu ŚDM.

Szkolenia ogólne składają się z trzech bloków: bezpieczeństwo, pierwsza pomoc, organizacja i program ŚDM. Szkolenia szczegółowe przeprowadzają trenerzy z poszczególnych departamentów Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Reklama

„Policja Małopolski, wraz z innymi służbami, przeszkoliła do tej pory blisko 7 tys. wolontariuszy. Do 24 lipca przeszkolonych zostanie ponad 6 tys. wolontariuszy, w tym 3 tys. w językach angielskim i hiszpańskim” – poinformował kom. Grzegorz Gubała, p.o. rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jak dodał, wolontariusze ŚDM będą służyć nie tylko pielgrzymom, ale także mieszkańcom Krakowa i całego województwa.

Pierwsza grupa przeszkolonych przez policję wolontariuszy zajmuje się opieką nad pielgrzymami, którzy przybędą do krakowskich parafii. Obecnie trwają szkolenia dla wolontariuszy, którzy będą pomagać pielgrzymom w Krakowie i Brzegach.

Dziś w krakowskim Centrum Kongresowym szkoli się 1,6-1,8 tys. wolontariuszy informacyjnych, którzy będą służyć w centrach rejestracyjno-informacyjnych, wspierać punkty INFOKraków oraz działać jako tzw. lotni wolontariusze informacyjni.

Reklama

Ci ostatni będą rozlokowani w różnych miejscach Krakowa przy mobilnych stendach oznaczonych literką „i” oraz językiem, w którym można się z nimi porozumieć. „Będą także wyposażeni w duże „łapki”, którymi będą witać pielgrzymów a dodatkowo odróżniać się od innych wolontariuszy” – wyjaśniała Katarzyna Witkowska z sekcji wolontariatu.

W Auditorium Maximum UJ szkolą się dziś wszyscy wolontariusze mieszkający na terenie Krakowa.

Obecna na konferencji wolontariuszka z Peru powiedziała, że po raz pierwszy była wolontariuszką na ŚDM w Rio de Janeiro, co było dla mniej zarówno głębokim przeżyciem duchowym, jak i dobrym osobistym doświadczeniem. „Tym razem chciałam przyjechać do Krakowa, żeby pomóc innym i pokazać im, że na ŚDM można naprawdę spotkać osobiście Jezusa” – mówiła Lidia.

Wolontariusz z Brazylii był pielgrzymem w Rio de Janeiro, ale było to przełomowe wydarzenie w jego życiu, dlatego zdecydował się przyjechać do Krakowa. „Zobaczyłem, że Kościół może być żywy, że jest tak wielu chrześcijan, którzy naprawdę przeżywają swoją wiarę. Chcę pomagać przy tym wydarzeniu, by ci ludzie mieli możliwość przybliżenia się do Pana Boga. Ale ważne jest też dla mnie spotkanie się z otwartością i hojnością Polaków, o których dużo słyszałem” – mówił Neto.

Obszarów pracy dla wolontariuszy ŚDM jest kilkadziesiąt. Do najważniejszych należą obsługa Wydarzeń Centralnych, miejsc katechez, Festiwalu Młodych, centrum prasowego, sekretariatu generalnego. Podczas ŚDM będą pracować także wolontariusze logistyczni pomagający służbom porządkowym, przy transporcie, zakwaterowaniu, wolontariusze informacyjni, a także pomagający przy rejestracji pielgrzymów oraz w obsłudze samych wolontariuszy.

Wszystkich wolontariuszy ŚDM będzie łatwo rozpoznać po kolorze niebieskim – koszulkach (z literą „V” – od ang. volunteer), czapeczkach i plecakach.

Organizatorzy pytani o liczbę wolontariuszy odpowiadali, że ich liczba jest wystarczająca. „Od wielu lat pracuję z wolontariuszami i muszę powiedzieć, że nie ich ilość, a jakość się liczy” – podkreślił ks. Adam Parszywka SDB, odpowiedzialny za sekcję komunikacji w Komitecie Organizacyjnym ŚDM.

„Kropką nad i a także formą podziękowania dla wszystkich wolontariuszy będzie ich spotkanie z papieżem Franciszkiem na Tauron Arenie w Krakowie, które odbędzie się w niedzielę 31 lipca o godz. 17.00” – poinformowała Anna Muszyńska z sekcji wolontariatu. Od godz. 14.00 na Tauron Arenie będzie trwało pre-wydarzenie, w którego czasie wystąpią ambasadorzy ŚDM – Golec uOrkiestra oraz Gospel Rain.

2016-07-18 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystko, co uczyniliście jednemu

Niedziela łódzka 2/2020, str. VI

[ TEMATY ]

kuchnia

Łódź

wolontariat

wigilia

wolontariusze

Maria Niedziela

W małej kuchni krzątali się przygotowujący posiłki

W małej kuchni krzątali się przygotowujący posiłki

To przepiękni ludzie – Ewie, gdy opowiada o swojej posłudze w diakoni wśród bezdomnych i samotnych, szklą się oczy. – Mają ogromną wrażliwość serca – dodaje.

Jest niedziela. 8 rano. Teraz szczególna, bo poprzedzająca Wigilię. W salce setka osób. Przychodzą tu co tydzień. Dostają ciepły posiłek, paczki z jedzeniem, czasem z chemią, chleb, jest modlitwa, ktoś z nimi porozmawia. – I nawet jeśli nie chodzą do kościoła, to tu spotkają Boga – tłumaczy wolontariuszka.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję