Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wigilia dla bezdomnych

24 grudnia 300 bezdomnych i samotnych wzięło udział w wigilii w Centrum Charytatywnym diecezji rzeszowskiej. Wieczerza tradycyjnie organizowana przez Caritas i rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta zgromadziła przy wspólnym stole także przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich.
Bp Edward Białogłowski życzył bezdomnym i opuszczonym życzliwych ludzi i lepszego jutra. „Życzę wam, by Pan Jezus, który się rodzi, podając wam rękę, wyprowadzał was z apatii, z różnych zagubień, by na drodze waszego życia stawiał mądrych i szlachetnych ludzi, którzy pomogą wam przetrwać ten trudny stan” - mówił Ksiądz Biskup. „To spotkanie dla tych, którzy na co dzień korzystają z kuchni Caritas, ale też dla tych wszystkich, którzy samotnie spędzają te święta” - podkreśliła s. Agata Jakieła z rzeszowskiej Caritas.

Spotkanie duszpasterstwa rodzin

27 grudnia w rzeszowskim kościele pw. Świętego Krzyża bp Kazimierz Górny odprawił uroczystą Mszę św. z udziałem przedstawicieli duszpasterstwa rodzin. Słowo do zgromadzonych skierował sekretarz biskupi ks. Wiesław Matyskiewicz, który podkreślił wielkie znaczenie duszpasterstwa rodzin dla Kościoła rzeszowskiego. Mówił też o znaczeniu rodziny w życiu człowieka i konieczności kształtowania w niej postawy chrześcijańskiej miłości.
Po Eucharystii w budynku Kurii Diecezjalnej odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele duszpasterstwa rodzin i bp Kazimierz Górny przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie opłatkowe

27 grudnia w domu biskupim przy ul. ks. Jałowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie Biskupa ordynariusza z księżmi profesorami i studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Na spotkaniu obecni byli: ks. prał. Wiesław Szurek, kanclerz ks. Jan Szczupak oraz rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Jerzy Buczek.

Obraz Świętej Rodziny

28 grudnia w parafii pw. Świętej Rodziny w Rzeszowie bp Kazimierz Górny poświęcił obraz Świętej Rodziny. Ikona zawisła w głównym ołtarzu. Tuż przed jej poświęceniem proboszcz parafii ks. Marek Winiarski mówił o wymowie i symbolice obrazu. „Ikona ukazuje misterium Świętej Rodziny, jest obrazem wzajemnych relacji niepozbawionych napięcia między osobą i wspólnotą” - podkreślał ks. Winiarski. Nawiązując do obchodzonej przez parafię uroczystości poświęcenia obrazu i obchodzonej przez kościół uroczystości Świętej Rodziny, Biskup ordynariusz życzył wszystkim radości płynącej z Bożego Narodzenia.

Reklama

Spotkanie rodzin wielodzietnych

29 grudnia w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie bp Edward Białogłowski odprawił Mszę św. i przełamał się opłatkiem z przedstawicielami rodzin wielodzietnych z diecezji. W wygłoszonym podczas Liturgii kazaniu Ksiądz Biskup zwracał uwagę zebranych na posłannictwo rodziny, jakim jest przyjęcie i wychowanie dzieci.
„Gromadząc się w gronie rodzin wielodzietnych, uświadamiamy sobie tajemnice ludzkiej miłości, która ma korzenie w Bogu. Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Życie jest najpiękniejszym darem Boga” - powiedział w kazaniu bp Edward Białogłowski.

Spotkanie opłatkowe władz województwa

29 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe władz województwa. Na zaproszenie wojewody Jana Kurpa w spotkaniu uczestniczył bp Kazimierz Górny, który składając wszystkim zgromadzonym życzenia, wezwał naszych samorządowców i parlamentarzystów do wiernej służby ojczyźnie. „Opłatek przypomina nam, kim jesteśmy i jakie posłannictwo mamy spełnić, wzywa nas do wzajemnej życzliwości. Dlatego dzielimy się opłatkiem przejęci troską o innych - mówił Ksiądz Biskup do zebranych. - Opłatek budzi nadzieję i tę nadzieje przekazujemy w życzeniach”.
Życzenia noworoczne złożył wszystkim także wojewoda podkarpacki Jan Kurp.

Warsztaty dla niepełnosprawnych

30 grudnia na zakończenie Europejskiego Roku Niepełnosprawnych w Ropczycach otwarto Warsztaty Terapii Zajęciowej. Uroczystość rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach. Nowe pracownie poświęcił bp Edward Białogłowski. Będzie mogło z nich korzystać 35 osób niepełnosprawnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Przygotowano dla nich siedem pracowni: wikliniarską, gospodarstwa domowego, ceramiczno-plastyczną, stolarską, gobelinu i haftu, ogrodniczą i komputerową. „Jednym z istotnych zadań Caritas jest pomoc niepełnosprawnym, dlatego cieszymy się, że powstały kolejne warsztaty” - powiedział podczas uroczystości ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas. Podobne placówki istnieją już m.in. w Rzeszowie, Gorlicach i Różance. Realizacja warsztatów była możliwa dzięki środkom PFRON, Starostwa, Caritas oraz darczyńcom.

Reklama

Pomoc dla chorych

30 grudnia w Rzeszowie został otwarty Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy Przychodni Rejonowej na ul. Lubelskiej. Obiekt uroczyście poświęcił bp Kazimierz Górny. W zakładzie będą mogły się leczyć 34 osoby. Pobyt w ośrodku (jego koszt będzie w części pokrywał sam pensjonariusz ze swojej renty lub emerytury) ma być dla pacjenta przedłużeniem leczenia szpitalnego. Wnioski o przyjęcie mogą składać także chorzy, którymi zajmuje się rodzina. Pomoc znajdą mieszkańcy Rzeszowa i regionu, którzy potrzebują stałej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Opiekę duchową nad chorymi będzie sprawował ks. Edward Niemiec, kapelan Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Zakończenie roku 2003

31 grudnia w katedrze rzeszowskiej bp Kazimierz Górny przewodniczył Mszy św. i nabożeństwu dziękczynno-błagalnemu na zakończenie 2003 r.
Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Mac, proboszcz parafii katedralnej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kapituły Katedralnej, kapłani, siostry zakonne, klerycy WSD i wierni. Dziękowano Bogu za błogosławieństwo i wszelkie dobro w minionym roku. Wśród najważniejszych wydarzeń Ordynariusz rzeszowski wymieniał kanonizację bp. Sebastiana Pelczara, patrona diecezji, obchody 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, a także pielgrzymkę kapłanów do Łagiewnik. Wierni przepraszali także Boga za wszelkie ułomności i grzechy. Sprawy trudne Ksiądz Biskup powierzył Maryi, by za Jej wstawiennictwem wypraszać u Boga potrzebne łaski. Podobne nabożeństwa odbyły się we wszystkich parafiach naszej diecezji.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. - Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Otwarto akta procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej

2024-05-09 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Dokonano urzędowego otwarcia akt procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję