Reklama

Świat

USA: Rycerze Kolumba wzywają do budowania Kościoła w rodzinie

To, co robimy dziś w naszych rodzinach i parafiach, zmieni historię Kościoła i naszych społeczeństw – powiedział na otwarcie dorocznej, 134. już konwencji Rycerzy Kolumba 2 sierpnia w Toronto Carl Anderson. Od 1 października 2000 r. stoi on na czele tej największej na świecie organizacji świeckich mężczyzn. Mszę św. otwierającą to zgromadzenie pod przewodnictwem naczelnego kapelana Rycerzy, metropolity Baltimore abp. Williama Loriego, koncelebrowało 11 kardynałów, kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów oraz ponad stu księży.

Mówiąc o dokonaniach stowarzyszenia w ubiegłym roku, C. Anderson szczególną uwagę zwrócił na program Budowanie Domowego Kościoła. Była to odpowiedź na synodalny proces o duszpasterstwie rodzin. Rycerze Kolumba wyszli z własną inicjatywą, podejmując działania na rzecz wzmocnienia swych małżeństw, przezwyciężenia ich problemów oraz wychowania dzieci w wierze. W sposób szczególny skupiono się na młodych ojcach, aby pokazać im, jak mają zbliżać swe rodziny do Boga.

Otwierając obrady Najwyższy Rycerz przedstawił m.in. najnowsze statystyki. Wynika z nich, że liczba Rycerzy Kolumba wzrosła w ubiegłym roku do 1,9 mln. Szybki rozwój organizacji odnotowuje się między innymi w Polsce, na Litwie i na Ukrainie. Rośnie też zaangażowanie charytatywne Rycerzy. W ubiegłym roku przeznaczyli na to 175 mln dolarów i ponad 73 mln godzin pracy w wolontariacie. Szczególnym wsparciem otoczyli prześladowanych chrześcijan.

Anderson wskazał też na potrzebę jednoznacznego opowiedzenia się za życiem. Katolicy muszą skończyć z oddawaniem głosu na polityków, którzy popierają aborcję. Nie jest to tylko jedna z wielu kwestii politycznych, ale porządek prawny, który doprowadził do śmierci 40 mln osób – przypomniał Anderson. Dodał, że politycy manipulują katolikami. "Nie zbudujemy kultury życia, jeśli będziemy głosować na polityków, którzy popierają kulturę śmierci" – powiedział zwierzchnik Rycerzy Kolumba.

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą na świecie organizacją katolików świeckich o charakterze charytatywnym. Mogą do niego należeć wyłącznie mężczyźni, praktykujący katolicy. Założył ją 2 października 1881 w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven (stan Connecticut) miejscowy proboszcz, 29-letni wówczas kapłan pochodzenia irlandzkiego ks. Michael J. McGivney (1852-90; obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny).

Było to od początku stowarzyszenie mężczyzn, którzy chcieli działać w duchu rodzinnym i braterskim, a zarazem w solidarności, wspierając się wzajemnie. Łączyła ich wiara, której przysięgali bronić, podobnie jak ojczyzny i rodziny. Wspólny był im także ideał Krzysztofa Kolumba, który nie tylko odkrył Amerykę, ale też sprowadził tam chrześcijaństwo. Już 29 marca 1882 zarejestrowano nową organizację pod nazwą Rycerze Kolumba.

Reklama

Zakon bywa określany jako „silna prawica Kościoła”, ciesząc się uznaniem papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za wspieranie Kościoła na płaszczyźnie ewangelizacji i oświaty katolickiej, za zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym. Wizja założyciela obejmowała również system ubezpieczeń, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Program ubezpieczeniowy Zakonu rozrósł się, starając się jak najlepiej służyć coraz liczniejszej organizacji. Od wielu lat Rycerze Kolumba mają najwyższe notowania, gdy chodzi o wypłacalność z A.M. Best oraz Standard & Poor’s.

Zakon oferuje najwyższej jakości usługi w zakresie ubezpieczenia, rent i długoterminowych programów dla członków i ich rodzin, łącznie z wieloma innymi korzyściami wynikającymi z braterskiej wzajemnej pomocy.

Organem zarządzającym Zakonu jest Rada Najwyższa, odpowiedzialna za rozwój całej organizacji. Do jej obowiązków należą m.in.: rozpoczynanie działalności Zakonu na nowych terenach, powoływanie władz regionalnych, określanie i propagowanie zasad i celów organizacji, podejmowanie nowych inicjatyw, szerzenie informacji o misji Rycerzy w świecie oraz troska o dobro rodzin członków przez programy ubezpieczeniowe.

Na czele organizacji stoi najwyższy rycerz, którym od 1 października 2000 jest 65-letni obecnie prawnik Carl A. Anderson - 13. z rzędu zwierzchnik Rycerzy.

Od 1897 Zakon jest obecny w Kanadzie (dziś liczy tam 231 tys. Rycerzy), od 1905 - na Filipinach (ok. 250 tys.) i w Meksyku (7 tys.) oraz od 1909 - na Kubie (dziś w praktyce tam nie działa). W 2005, za namową Jana Pawła II oraz na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynałów Józefa Glempa i Franciszka Macharskiego, Rycerze Kolumba przybyli do Polski, a sześć pierwszych ich rad powstało pod koniec 2006 r. Obecnie jest w naszym kraju ponad 2 tys. członków tego Zakonu. Kapelanem Rycerzy w Polsce był zmarły niedawno kard. F. Macharski.

Rycerze Kolumba są mocno zaangażowani w działania na rzecz obrony życia, m.in. organizując wiece, marsze, wystawy, ale również akcje modlitewne pod „klinikami” dokonującymi aborcji.

2016-08-03 20:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda Rycerzy Kolumba dla kard. F. George'a

[ TEMATY ]

nagrobek

Rycerze Kolumba

www.fakty.chicago

Emerytowany arcybiskup Chicago kard. Francis George został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Rycerzy Kolumba - Nagrodą Gaudium et Spes (Radość i Nadzieja). W uroczystości jej wręczenia 30 stycznia wziął udział m.in. obecny metropolita tego amerykańskiego miasta abp Blase Cupich. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy tę ustanowioną w 1992 nagrodę wręczono Matce Teresie z Kalkuty. Opiewający na 100 tys. dolarów czek tegoroczny laureat przeznaczył na miejscową Caritas i wsparcie szkół katolickich.

„Rycerze Kolumba mają zaszczyt złożyć hołd wiernemu pasterzowi, wnikliwemu i głębokiemu nauczycielowi wiary za nieugiętość, wieloletnią, bezinteresowną służbę Kościołowi i jego wiernym” – powiedział zwierzchnik Rycerzy Kolumba, najwyższy rycerz Carl Anderson, wręczając nagrodę 78-letniemu purpuratowi.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję