Reklama

Niemcy

Niemcy: wzrost zaufania społeczeństwa do Kościoła katolickiego

Mniej wystąpień, więcej powrotów i wstąpień oraz przede wszystkim ogólny wzrost zaufania do Kościoła katolickiego – tak przedstawia się obecny jego obraz w Niemczech w świetle najnowszych danych statystycznych. Komentując je włoska Służba Wiadomości Religijnych (SIR) wyraziła przekonanie, że tamtejsi wierni „szukają sposobów potwierdzenia, w warunkach nowych działań duszpasterskich i społecznych, swej centralnej roli w życiu Niemiec”.

[ TEMATY ]

Niemcy

karlherl/pixabay.com

Z przedstawionych kilka dni temu liczb wynika, że w 2015 wystąpiło formalnie z Kościoła „tylko” ok. 182 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było ich prawie 218 tysięcy. Ponad 23,7 mln katolików, czyli ok. 29 proc. mieszkańców kraju, są tam nadal największą procentowo wspólnotą wyznaniową. W ub.r. złożono 2685 próśb o przyjęcie do Kościoła katolickiego (o 124 mniej niż w 2014) a dalsze 6474 podania (o 160 więcej niż rok wcześniej) dotyczyło powrotu do Kościoła po wcześniejszym wystąpieniu. Według komentatorów świadczy to o dojrzałości tych, którzy przedtem zerwali z nim, głównie w następstwie skandali i nadużyć seksualnych, do jakich dochodziło w poprzednich latach w Kościele.

W ub.roku zmalała nieco liczba parafii – z 10911 w 2014 do 10817 w zeszłym roku – przede wszystkim z powodu decyzji reorganizacyjnych, podejmowanych w wielu spośród 27 diecezji, na jakie dzieli się Kościół katolicki w Niemczech. Podobne procesy zachodzą zresztą w wielu krajach zachodnich, np. we Francji. Spadła również nieznacznie liczba duchowieństwa – o 256, głównie w wyniku śmierci starszych księży, których nie są w stanie wyrównać ani tym bardziej spowodować wzrostu nowi kapłani.

Reklama

Znacząco zwiększyła się natomiast liczba diakonów stałych: z 3236 w 2014 do 3304 przed rokiem. Odgrywają oni coraz większą rolę w duszpasterstwie i administracji kościelnej, zapewniają sprawowanie Liturgii Słowa i udzielanie komunii tam, gdzie brakuje kapłanów.

Po raz pierwszy od wielu lat wzrosła, i to wyraźnie, liczba chrztów: dwa lata temu udzielono ich ok. 164,9 tys., a w zeszłym roku było ich już ponad 167,2 tys.; po wielu latach stałego spadku w 2015 zawarto też więcej ślubów kościelnych – 44298 w porównaniu z 44158 przed dwoma laty.

Duszpasterska i społeczna wartość statystyk kościelnych znajduje też pozytywne potwierdzenie w dorocznym raporcie nt. rodziny, ogłoszonym przez federalny urząd statystyczny w Wiesbadenie. Wynika z nich, że małżeństwa w Niemczech są trwalsze, a wskaźnik rozwodów zmalał o 1,7 proc.

Reklama

Komentując najnowsze dane na ten temat przewodniczący episkopatu niemieckiego kard. Reinhard Marx powiedział, że „nie tylko budzą one zainteresowanie, ale świadczą też o aktywnym pragnieniu wiernych przystępowania do sakramentów Kościoła”. Jego zdaniem jest to również zachęta do „trwania w naszych wysiłkach duszpasterskich” i pokazuje, że Kościół katolicki nadal stanowi „ważną siłę, a jego przesłanie jest słuchane i akceptowane”. Dlatego w dalszym ciągu „działać duszpastersko z pełnym zaangażowaniem", aby wyznawać wiarę „z przekonaniem”.

Według SIR liczby powyższe są też potwierdzeniem słuszności zakończonej we wrześniu ub.r. „Drogi dialogu Kościoła w Niemczech”, w której ramach cała wspólnota katolicka w tym kraju podjęła wyzwanie wstrząsu, spowodowanego nadużyciami seksualnymi oraz stopniowym rozchodzeniem się dróg duchowieństwa i świeckich. „Droga dialogu” była działaniem trwającym w latach 2010-15 i miała za zadanie odkrycie na nowo wartości ewangelicznych, duszpasterskich i wspólnotowych w Kościele.

2016-08-10 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pełna kasa, a kościoły puste

[ TEMATY ]

Niemcy

Georg Ganswein/facebook.pl

Kościołowi katolickiemu w Niemczech brakuje świadectwa wiary - uważa abp Georg Gänswein. "Podczas gdy kasa jest pełna, to Kościoły są niestety cały czas puste" - powiedział prefekt Domu Papieskiego w rozmowie z niemiecką stacją radiowo-telewizyjną Deutschen Welle.

Podkreślił, że "Kościół musi odważnie głosić wiarę a nie stawiać na wiarę light“. "Wierze brakuje gdzieś korzeni albo prawidłowego odżywiania korzeni" - stwierdził hierarcha, który równocześnie służy papieżowi Franciszkowi i jako prywatny sekretarz papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję