Reklama

Niemcy

Nowe relikwie św. Jana Pawła II dla katedry w Kolonii

Kolońska katedra otrzymała nowe relikwie św. Jana Pawła II. Metropolita Koloni, kard. Rainer Maria Woelki otrzymał je z okazji 60. rocznicy urodzin od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza - poinformowała archidiecezja. Na początku czerwca nieznani sprawcy skradli z relikwiarza szklaną kapsułkę, w której umieszczony był fragment materiału z kroplą krwi świętego papieża Polaka. Dotychczas nie natrafiono na sprawców kradzieży.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

@bastique / Foter.com / CC BY-SA

"Jest to rzeczywiście nadzwyczajny prezent. Nadal trwa ból po starcie relikwii ale dar nowych w pewnym stopniu go łagodzi. Cała kapituła katedralna jest szczęśliwa, że kardynał w ten sposób wsparł katedrę" - powiedział proboszcz świątyni ks. Gerd Bachner.

Reklama

Jak poinformowała archidiecezja na zainstalowanie nowych relikwii potrzeba będzie jeszcze trochę czasu. Ich oficjalne przekazanie odbędzie się podczas uroczystej ceremonii.

W 2013 r. kard. Dziwisz ofiarował relikwie ówczesnemu arcybiskupowi Kolonii, kard. Joachimowi Meisnerowi. Były one umieszczone w relikwiarzu na jednej ze ścian świątyni obok tzw. Madonny w ozdobach – niewielkiej figurki Matki Bożej ubranej w płaszcz, na którym w podziękowaniu za doznane łaski wierni zwykli zawieszać kosztowne wota. 6 czerwca br. nieznani sprawcy skradli relikwie z gabloty. Kapituła katedralna wyznaczyła nagrodę w wysokości 1500 euro za ich odzyskanie. Na początku sierpnia policja zawiesiła dochodzenie. Również ks. Bachner nie liczy już na ich odzyskanie.

Około 40-centymetrowej wysokości relikwiarz jest wykonany z brązu pokrytego srebrem i bogato zdobiony. Przedstawiony jest na nim wsparty na krzyżu papieskim Jan Paweł II przed jednym z portali katedry. Ma on przypominać o wizycie papieża Polaka w kolońskiej świątyni w listopadzie 1980 roku. Autorem relikwiarza jest rzeźbiarz z Düsseldorfu, Bert Gerresheim.

2016-08-31 12:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dekalog

Adam Bujak/Biały Kruk

4 czerwca w Radomiu pod pomnikiem Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem 1976 r. Ojciec Święty odmówił „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi

4 czerwca w Radomiu pod pomnikiem Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem 1976 r. Ojciec Święty odmówił „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

Przez cały pontyfikat Jan Paweł II konsekwentnie ostrzegał przed zgubnymi dla człowieka i ludzkości skutkami nieprzestrzegania piątego przykazania Dekalogu. W tym stwierdzeniu nie ma krzty przesady, ponieważ o nakazie Bożym: „nie zabijaj” papież nie tylko mówił, odnosząc się bezpośrednio do tego przykazania, ale także apelował niemal codziennie o pokój w różnych regionach świata, o dialog jako metodę rozwiązywania konfliktów międzynarodowych i etnicznych oraz potępiał wojny pochłaniające niewinne ofiary. Zawsze w tle tych przemówień i orędzi był bezwzględny zakaz zabijania. Szczególnie mocno papieski głos przeciwko wojnie zabrzmiał w: Oświęcimiu w 1979 r., Hiroszimie i Nagasaki w 1981 r., Mauthausen w 1988 r. i Sarajewie w 1997 r.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję