Reklama

Polska

Abp Michalik: prawdziwi prorocy zawsze są za życiem

O tym, że należy odróżniać fałszywych proroków od prawdziwych i że prawdziwi zawsze są za życiem, mówił 8 września w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej abp Józef Michalik, podczas uroczystości z okazji Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W odpuście wzięło udział około 5 tysięcy wiernych z diecezji i z kraju.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Archiwum Kurii

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Wszystkich gości, wiernych i licznych pielgrzymów witał w Skępem biskup płocki Piotr Libera. Zaznaczył, ze w święto Matki Bożej Skępskiej należy dziękować Bogu za spełnienie Jego obietnic, za Jezusa Chrystusa: „Zawierzmy Matce Bożej nasze potrzeby osobiste, społeczne, także potrzeby Ojczyzny, by nasza Królowa umocniła nas w prawdzie Ewangelii, umacniała naszą wolę i umysł w rozeznawaniu dobra” – prosił zgromadzonych.

Homilię wygłosił abp Józef Michalik, który zaznaczył, że święto Narodzenia Matki Bożej jest okazją do wspólnej modlitwy. Jej rodzice mieli takie same obawy, co rodzice współcześni. A przecież dziecko które się im narodziło, zostało przez Boga wybrane na Matkę Jego Syna. Bóg jako pierwszy zaufał Maryi.

Reklama

„W tym miejscu, w Skępem, czczona jest Matka Boża Brzemienna. Z poczętym dzieckiem zawsze wiąże się nadzieja. Dziś widzimy, jak niektórzy rodzice bardzo boją się potomstwa: że zniszczy karierę, pokrzyżuje plany. To dramat naszego myślenia. A przecież Bóg jest z tymi, którzy Go miłują, współdziała z nimi we wszystkim, błogosławi im. Dziecko jest przedłużeniem życia rodziców” – zaakcentował hierarcha.

Podkreślił też, że Bóg zawsze pomaga człowiekowi zrealizować jego cel, jeśli jest on dobry. Pomaga też wszystkim, którzy w szczególny sposób czczą Maryję jako Matkę Bożą Siewną: rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, bo zależy mu, aby „owoce ich trudu było dobre”.

Arcybiskup senior prosił, aby ludzie umieli odróżnić dobro od zła, a fałszywych proroków od prawdziwych, tych, którzy naprawdę są za życiem, od tych, dla których większe znaczenie ma życie zwierząt niż ludzi. „Ekologia mówi o szacunku do stworzeń, ale jednocześnie mówi, że poczęte dziecko, to, które ma się urodzić, można zabić, że to jest wróg, że można odnieść się do niego z agresją. Głosi się humanizm, ale dla starych ludzi jest coraz mniej miejsca w rodzinach. Brakuje miejsce dla ojca i matki, którym często wystarczyłoby już tylko jakieś łóżko” – ubolewał abp Michalik. Odniósł się także do wypowiedzi papieża Franciszka o „kolonizacji ideologicznej” pod postacią gender, narzucaną przez osoby, które finansują wydawanie podręczników czy realizowanie programów szkolnych: „Pan Bóg nie przekreśla człowieka, który ma inne skłonności, nie potępia, ale i nie mówi, że ma on realizować zło” – stwierdził gość z Przemyśla. W czasie Mszy św. odbył się akt odnowienia ślubowania tzw. kompanii, czyli 165. Pielgrzymki Pieszej z Płocka, na ręce biskupa płockiego Piotra Libery. Poza tym poświęcone zostały figurki dla tych, którzy w sanktuarium skępskim modlą się o potomstwo.

Reklama

W uroczystościach odpustowych w Skępem wzięło udziały udział około 5 tysięcy wiernych. Przybyli w licznych pielgrzymkach, w tym wielu pieszych m.in. z Gostynina (po raz 408), Płocka (po raz 165), Sierpca, Dobrzynia n. Wisłą, Rypina, Włocławka i Lipna. Zgodnie z wieloletnią tradycją przyszli do Matki Boskiej Skępskiej w ludowe święto Matki Bożej Siewnej.

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej od 520 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie parę lat później powstała kaplica i została poświęcona w 1496 r.

Kustoszem sanktuarium i proboszczem parafii pw. Zwiastowania NMP jest o. Dobromił Godzik OFM Bern.

2016-09-08 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: spotkanie kościelnych zwierzchników świadectwem wiary

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

CTV

Papież Franciszek i Raul Castro rozmawiają w Hawanie

Papież Franciszek i Raul Castro rozmawiają w Hawanie

Spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem jest wyrazem wiary w obecność łaski Bożej i działania Bożego w ludzkich sercach – powiedział w rozmowie z KAI abp Józef Michalik. Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że to wydarzenie jest świadectwem otwartości chrześcijan, którzy umieją się ze sobą spotkać i rozmawiać.

Metropolita przemyski wyraził radość ze spotkania w Hawanie papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego Cyryla. – Docenić trzeba, że Kościół katolicki i Kościół prawosławny w Rosji, czyli można powiedzieć, że chrześcijaństwo w ogóle ma światu wiele do powiedzenia. Zwłaszcza to, że Kościoły potrafią ze sobą się spotkać i rozmawiać – powiedział KAI abp Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. VII

[ TEMATY ]

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Zastanawiam się, dlaczego w polskich kościołach śpiewa się kolędy do początku lutego, skoro liturgicznie okres Bożego Narodzenia już się zakończył. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Ekumenia w Kleszczowie

2022-01-18 23:34

[ TEMATY ]

ekumenizm

Marian Florek

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego w Kleszczowie

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego w Kleszczowie

18 stycznia o godz. 17:00 w kościele ewangelicko-reformowanym w Kleszczowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

Świątynia zgromadziła wiernych nie tylko z miejscowej wspólnoty. Spotkanie zainaugurowała znana kolęda „Mędrcy świata, monarchowie”. Przed Ewangelią wg św. Mateusza o Mędrcach ze Wschodu, odczytaną przez gospodarza spotkania ks. Krzysztofa Michałek-Górala, odmawiano modlitwy i śpiewano. Wspólnie wybrzmiały słowa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję