Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 6/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspomnienie św. bp. Pelczara

19 stycznia obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona naszej diecezji. Szczególnie uroczyście świętowały w tym dniu siostry sercanki, duchowe córki bp. Pelczara. Wspólnota zakonna uczestniczyła w uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. Po południu w kościele farnym w Rzeszowie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Ordynariusza rzeszowskiego. Słowo Boże wygłosił ks. inf. Józef Sondej. Uroczystości w kościele farnym połączone były z jubileuszem 650-lecia istnienia Rzeszowa.
W parafii św. Józefa w Rzeszowie Liturgii przewodniczył ks. Jerzy Buczek, rektor WSD. „Bp Józef Sebastian Pelczar budował swoją świętość na skale Bożych Przykazań. Dekalog powinien być dla nas fundamentem życia osobistego, rodzinnego i społecznego” - mówił ks. Buczek. W czasie Mszy św. siostry sercanki wniosły do kościoła relikwie Świętego, które po uroczystości wierni mogli ucałować. Warto także wspomnieć, że staraniem sióstr sercanek ukazało się kolejne wydanie największego dzieła bp. Pelczara, książki pt. Życie duchowe. Autor pisze w niej o celu życia ludzkiego i drodze prowadzącej do świętości każdego chrześcijanina. Książkę można nabyć w Wydawnictwie św. Stanisława w Krakowie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem Mój pokój wam daję od 18 do 25 stycznia obchodziliśmy 37. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. We wszystkich parafiach naszej diecezji wierni modlili się o jedność chrześcijan i pokój na świecie. 22 stycznia w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie została odprawiona ekumeniczna Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Józef Sondej. Uczestniczyli w niej m.in. wykładowcy i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Homilię wygłosił ks. Stanisław Kamiński, asystent diecezjalny ds. ekumenizmu. Podkreślał, że każdy z nas jest odpowiedzialny za budowanie pokoju. „Pokój jest darem, który otrzymaliśmy od Boga, na dar ten trzeba się otworzyć. (...) Pokój w sercu jest podstawą pokoju w rodzinie, narodzie i całym Kościele” - mówił ks. Kamiński. W intencji pokoju modlono się także w WSD w Rzeszowie. 23 stycznia w kaplicy seminaryjnej została odprawiona Droga Krzyżowa, a 24 stycznia nabożeństwo w duchu Taizé.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie noworoczne

22 stycznia w Domu Dziecka nr 2 w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe. Rozpoczęła je konferencja, którą wygłosił ks. Stanisław Potera, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Następnie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. W homilii Ksiądz Biskup podkreślał znaczenie miłości w wychowywaniu dzieci, w kształtowaniu rodziny. Zauważył, jak ważne jest rozwiązywanie trudnych spraw drogą dialogu opartego na miłości. Po Liturgii wychowankowie Domu Dziecka przedstawili jasełka. Były także życzenia i dzielenie się opłatkiem. Opiekę duchową nad placówką sprawuje ks. Paweł Samborski.

Przegląd kolęd, pastorałek i jasełek

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” - ta myśl Jana Pawła II towarzyszyła 11. Międzyszkolnemu Przeglądowi Kolęd, Pastorałek i Jasełek, który odbył się 22 stycznia w Teatrze „Maska” w Rzeszowie. Do konkursu zgłosili się uczniowie z 12 szkół podstawowych z regionu. Główny cel przeglądu to podtrzymywanie tradycji i obyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jury brało pod uwagę wartość tematyczną i muzyczną wykonywanych utworów, choreografię, scenografię, estetykę wykonania. W kategorii „jasełka” pierwsze miejsce ex aequo zajęły: SP w Malawie (klasa II a, opiekun Renata Fortuna) i SP nr 10 w Rzeszowie (klasa II, opiekun Elżbieta Wolan). Drugie miejsce - SP nr 28 (klasa II d, opiekun Krystyna Szurlej). W kategorii „kolędy” zwyciężyła SP nr 28 (montaż słowno-muzyczny Powitajmy Boże Dzieciątko śpiewem, tańcem, poezją), drugie miejsce zajęła SP nr 25 (Kolędować Małemu), trzecie SP nr 27 (Dziś gwiazda drogę nam pokaże). Konkurs zorganizowały SP nr 10 i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Reklama

Spotkania opłatkowe

22 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe dla pracowników, wykładowców i studentów Politechniki Rzeszowskiej. Gościem honorowym był bp Edward Białogłowski. Opłatek uświetniły kolędy w wykonaniu Zespołu „Połoniny”.
23 stycznia w Kurii Diecezjalnej odbył się opłatek dla prawników. Spotkaniu przewodniczył bp Kazimierz Górny. Obecny był również ks. Stanisław Bełza, duszpasterz prawników.
24 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym świętowali przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, gminnych i wojewódzkich. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. senator Mieczysław Janowski. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. Nie zabrakło też życzeń i dzielenia się opłatkiem.

„Kolędowanie - polski zwyczaj”

23 stycznia w Teatrze „Maska” w Rzeszowie już po raz czwarty odbył się koncert pt. Kolędowanie - polski zwyczaj. Młodzi wykonawcy, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali, zaprezentowali kilkanaście kolęd w nowoczesnej aranżacji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk patriotycznych, władze miejskie i samorządowe oraz młodzież. Gościem honorowym był bp Edward Białogłowski.

Sesja KSM

Od 23 do 25 stycznia w Zielonej Górze odbywała się Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci z całej Polski (prezesi i członkowie zarządów diecezjalnych oraz księża asystenci). Diecezję rzeszowską reprezentowała młodzież z ks. Pawłem Tomoniem na czele. Głównym celem zjazdu były wybory do Krajowej Rady i Komisji Rewizyjnej. W programie znalazły się m.in.: konferencje, wykłady, spotkania instruktorów KSM, a także codzienna Eucharystia. Przygotowano również całoroczny program pracy KSM. Sesję w Zielonej Górze zorganizowało Prezydium Krajowej Rady KSM.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

KEP

sekretarz generalny

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Bp Marczak podziękował bp. Mizińskiemu, który przez 10 lat pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, „za jego pracę, poświęcenie oraz oddanie dla Kościoła w Polsce”.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Jakieły. Oprawę liturgii uświetnili swoją czynną obecnością Rodzice uczniów oraz byli wychowankowie szkoły. W tym wyjątkowym dniu swoim przybyciem szkołę zaszczycili liczni goście z władz Powiatu Przemyskiego i Gminy Orły na czele z Wicestarostą panem Janem Januszem oraz Wójtem panem Bogusławem Słabickim. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod budynek szkoły, gdzie w scenerii ogrodu sensorycznego nastąpiło uroczyste odśpiewanie "Barki" i oficjalne powitanie gości przez Dyrektor panią Agatę Wydrzyńską - Lach. Następnie uczniowie z klas III - VIII zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przybliżający pontyfikat Ojca Świętego, jego słowa i przesłanie pozostawione młodym ludziom. Po części artystycznej Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Jana Pawła II oraz w jaki sposób placówka realizuje zadania wynikające z Jego nauczania. W dalszej części głos zabierali kolejno zaproszeni goście, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli okolicznościowe upominki. Niespodzianką - przygotowaną przez Rodziców - był tort, którego symbolicznego pokrojenia dokonała Pani Dyrektor Danuta Daniel - inicjatorka powołania patrona szkoły w 2014 roku. Był to moment, w którym jak w kalejdoskopie zaczęły się pojawiać wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat szkolnego życia. Po części oficjalnej nastąpił czas na pamiątkowe zdjęcia w ogrodzie, także z udziałem niepowtarzalnych person ze Stowarzyszenia Damy i Huzary. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad przygotowany przez Rodziców. Każdy jubileusz jest okazją do wspomnień, które - choć minione - zawsze pozostają w pamięci. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

CZYTAJ DALEJ

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Duszpasterz przypomniał doświadczenia zakonnic z Brazylii mieszkających w pobliżu kościoła św. Bonifacego: „Nagle zaczęły być opluwane na ulicy. W dużym szpitalu obok dopuszczono się profanacji tabernakulum i ołtarza w sali modlitewnej, która jest przeznaczona dla wszystkich religii, podczas gdy wszystkie akcesoria muzułmańskie pozostały nietknięte. Kiedy ktoś na sąsiedniej ulicy próbował zdjąć palestyńską flagę zawieszoną przed kościołem, zatrzymały się dwa samochody, a mężczyzna został pobity przez ich pasażerów. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się to w takiej formie" - stwierdza ks. Blum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję