Reklama

Franciszek

Papież solidaryzuje się z ofiarami huraganu „Matthew” na Haiti

Wyrazy smutku i współczucia przekazał Franciszek mieszkańcom Haiti, doświadczonym niszczycielskim huraganem „Matthew”. W depeszy przesłanej na ręce przewodniczącego episkopatu tego kraju kard. Chibly’ego Langloisa sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin zapewnił, że papież łączy się w modlitwie z bólem wszystkich, którzy stracili swych bliskich i swoje mienie w wyniku kataklizmu.

[ TEMATY ]

Haiti

The U.S. Army / Foter.com / CC BY

„Pozdrawiając i zachęcając do solidarności w działaniu w czasie tej nowej próby, której doznał Wasz kraj, Ojciec Święty powierza wszystkich Haitańczyków macierzyńskiej opiece Matki Bożej Wieczystej Pomocy i udziela im, jako gwarancji pociechy i nadziei, błogosławieństwa apostolskiego” – czytamy w depeszy z Watykanu.

Huragan „Matthew”, który kilka dni temu uderzył na Haiti, spowodował, jak dotychczas, śmierć 283 osób, ale liczba ta z pewnością wzrośnie, gdyż ekipy ratunkowe nie dotarły jeszcze do obszarów całkowicie odciętych od świata. Silne wiatry i towarzyszące im ulewne deszcze zniszczyły wiele domów, zrywały dachy i zalewały mieszkania, zmuszając ponad 14 tys. ludzi do opuszczenia swych domostw.

W sąsiedniej Dominikanie stwierdzono na razie 4 ofiary śmiertelne, ale tam również nie są to dane ostateczne.

Reklama

W rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides radca generalny redemptorystów br. Jeffrey Rolle zaznaczył, że najbardziej poszkodowane są domy i trzy wspólnoty ich zgromadzenia na południu kraju i jeszcze do 4 września można było dotrzeć do nich jedynie śmigłowcem.

Z kolei ks. Kénol Chéry, przełożony regionalny redemptorystów na Haiti, oświadczył, że południe jest w praktyce odcięte od reszty kraju. „Z braćmi w Les Cayes udało się zamienić jedynie kilka słów przez telefon, ale z tych krótkich rozmów wynika, że są tam powodzie, obsunięcia ziemi i wielkie szkody” – powiedział ks. Chéry. Dodał, że całkowicie zniszczony jest kościół parafialny w Château, a dachy tamtejszych domów „fruwały w kawałkach”. „Dzięki Bogu nie odnotowaliśmy zmarłych ani rannych” – podkreślił zakonnik.

W niektórych rejonach kraju zaczęto znajdywać ciała zatopionych ofiar, gdy wody opadły w prawie dwa dni po przejściu huraganu, dlatego liczba zabitych jest stosunkowo niska. Obecnie to najgwałtowniejsze od 10 lat w tym regionie tornado kieruje się w stronę wybrzeży amerykańskich.

2016-10-07 19:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Haiti: niektórzy bogacą się na plecach biednych

Haitańczycy wyszli na ulice, aby manifestować przeciw ogromnej biedzie i nieporadności władz. Doszło do poważnych starć z policją. Protestujący domagają się dymisji prezydenta kraju Jovenela Moise.

W stolicy kraju Port-au-Prince zamknięto szkoły, sklepy, urzędy państwowe. Na ulicach wzniesiono barykady, spalono samochody policji. Mieszkańcy wyspy są już zmęczeni ogromną biedą, brakiem paliwa i żywności, a także ogromną inflacją. Prezydent oskarżany jest o zatajanie nadużywania władzy przez poprzednika oraz o korupcję. Manifestanci domagają się także wyjaśnienia sprawy dotyczącej sprzeniewierzenia miliardów dolarów, które miały być przeznaczone na pomoc społeczną.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję