Reklama

Polska

Nagroda "Lux ex Silesia" dla prof. Jana Miodka

Prof. Jan Miodek otrzymał z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca nagrodę „Lux ex Silesia”. Wręczenie miało miejsce po Eucharystii z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

TOMASZ LEWANDOWSKI

Ogłoszenie tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia” miało miejsce 16 sierpnia podczas pielgrzymki stanowej kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Przypomniał o tym przewodniczący kapituły nagrody ks. Marek Spyra. – To już jest 23. edycja tej nagrody – zaznaczył.

Prof. Miodkowi została ona wręczona za konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia dla poznawania gwary Śląskiej jako źródła języka i kultury polskiej.

Reklama

Laudację pod adresem laureata nagrody wygłosiła prof. Helena Synowiec. Wskazała, że prof. Miodek jest cenionym językoznawcą, niekwestionowanym autorytetem w sprawach kultury języka, znawcą dialektu śląskiego. – Przyznana Profesorowi zaszczytna nagroda „Lux ex Silesia”, oraz uroczystość w której uczestniczymy, jest wyrazem najwyższego uznania dla Jego służby słowu ojczystemu, a zarazem przejawem doceniania wartości języka polskiego z całą różnorodnością jego odmian, jako nośnika kultury i naukowego dziedzictwa – mówiła.

Prof. Synowiec podkreśliła, że postać prof. Miodka jest dobrze znana wśród Polaków, zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia. Stwierdziła, że jest to „najbardziej rozpoznawalny Ślązak”. – Górnoślązak, bo urodzony w Tarnowskich Górach i Dolnoślązak, bo od ponad półwiecza mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest zatem Ślązakiem w dawnych, historycznych granicach regionu, swoistym zwornikiem między dzisiejszym Górnym i Dolnym Śląskiem – powiedziała.

W laudacji oprócz imponującego dorobku naukowego podkreślono jakimi wartościami żyje prof. Miodek. – W hierarchii wartości Pana Profesora, najwyższe miejsce zajmuje rodzina. Obecnie Jego wielką radością są wnuki (…). Profesor ceni więzi wspólnotowe (…). Zawsze akcentuje swoje uczuciowe związki z ziemią górnośląską. Mawia, że jest "synkiem z Tarnowskich Gór" (…), podtrzymuje koleżeńskie więzi, kibicuje Ruchowi Chorzów, podejmuje rozmowy z rdzennymi Ślązakami w rodzimej gwarze – mówiła prof. Synowiec.

Reklama

- Mam zaszczyt w imieniu Kościoła górnośląskiego i tu zebranych przekazać Panu profesorowi Janowi Miodkowi nagrodę „Lux ex Silesia” za wnoszenie trwałych wartości w kulturę duchową promieniującą z górnośląskiej ziemi – mówił metropolita górnośląski wręczając statuetkę. Abp Skworc podkreślił także, że prof. Miodek jest "lux ex Silesia".

Głos zabrał także sam nagrodzony. Podkreślił, że dzisiejszy dzień jest jednym z najpiękniejszych dni jego życia. Zauważył, że Śląsk postrzega jako zawsze otwartą i wielokulturową ziemię, dzięki czemu zrodziła ona najwspanialsze, bo najstarsze, zabytki językowe.

- Chciałbym powiedzieć (…), że w tej chwili palącym problemem społecznym jest próba pogodzenia nas w słowie. To mi spędza w tej chwili sen z oczu. „Tyle godności ma naród i każda społeczność ile potrafi drugiego człowieka uszanować” pisał Cyprian Kamil Norwid. Więc szacunek do drugiego człowieka przez słowo, w słowie: dobrym, przyjaznym; to jest coś co bym określił mianem „polityki językowej” na najbliższy czas. I chciałbym dożyć takiego momentu na Śląsku, w Polsce, że powiemy o sobie, że jesteśmy jedno (…). Żeśmy te straszliwe rowy zasypali. To jest moje marzenie i taka, jeśli będę żył, będzie moja praca w słowie – powiedział prof. Miodek, odbierając nagrodę.

Nagroda „Lux ex Silesia” jest przyznawana przez metropolitę katowickiego od 1994 roku. Jej inicjatorem jest abp senior Damian Zimoń. Obecnie to dzieło jest kontynuowane przez abp. Wiktora Skworca. Jest ona przyznawana tym, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

2016-10-10 18:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: szkoła nie może być kolejną areną walki politycznej i ideologicznej

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

KEP

W katowickiej katedrze zainaugurowano nowy rok katechetyczny 2018/19. Uroczystej Eucharystii z udziałem ponad tysiąca katechetów przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zwrócił uwagę na fakt, że szkoła nie powinna stawać się kolejną areną walk ideologicznych czy politycznych. Życzył także katechetom pokoju.

– Zadaniem szkoły jest przekazywanie wiedzy i wartości. Niech wychowuje zgodnie z wolą rodziców i społeczeństwa – mówił abp Skworc.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję