Reklama

Polska

Nagroda "Lux ex Silesia" dla prof. Jana Miodka

Prof. Jan Miodek otrzymał z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca nagrodę „Lux ex Silesia”. Wręczenie miało miejsce po Eucharystii z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

TOMASZ LEWANDOWSKI

Ogłoszenie tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia” miało miejsce 16 sierpnia podczas pielgrzymki stanowej kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Przypomniał o tym przewodniczący kapituły nagrody ks. Marek Spyra. – To już jest 23. edycja tej nagrody – zaznaczył.

Prof. Miodkowi została ona wręczona za konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia dla poznawania gwary Śląskiej jako źródła języka i kultury polskiej.

Reklama

Laudację pod adresem laureata nagrody wygłosiła prof. Helena Synowiec. Wskazała, że prof. Miodek jest cenionym językoznawcą, niekwestionowanym autorytetem w sprawach kultury języka, znawcą dialektu śląskiego. – Przyznana Profesorowi zaszczytna nagroda „Lux ex Silesia”, oraz uroczystość w której uczestniczymy, jest wyrazem najwyższego uznania dla Jego służby słowu ojczystemu, a zarazem przejawem doceniania wartości języka polskiego z całą różnorodnością jego odmian, jako nośnika kultury i naukowego dziedzictwa – mówiła.

Prof. Synowiec podkreśliła, że postać prof. Miodka jest dobrze znana wśród Polaków, zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia. Stwierdziła, że jest to „najbardziej rozpoznawalny Ślązak”. – Górnoślązak, bo urodzony w Tarnowskich Górach i Dolnoślązak, bo od ponad półwiecza mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest zatem Ślązakiem w dawnych, historycznych granicach regionu, swoistym zwornikiem między dzisiejszym Górnym i Dolnym Śląskiem – powiedziała.

W laudacji oprócz imponującego dorobku naukowego podkreślono jakimi wartościami żyje prof. Miodek. – W hierarchii wartości Pana Profesora, najwyższe miejsce zajmuje rodzina. Obecnie Jego wielką radością są wnuki (…). Profesor ceni więzi wspólnotowe (…). Zawsze akcentuje swoje uczuciowe związki z ziemią górnośląską. Mawia, że jest "synkiem z Tarnowskich Gór" (…), podtrzymuje koleżeńskie więzi, kibicuje Ruchowi Chorzów, podejmuje rozmowy z rdzennymi Ślązakami w rodzimej gwarze – mówiła prof. Synowiec.

Reklama

- Mam zaszczyt w imieniu Kościoła górnośląskiego i tu zebranych przekazać Panu profesorowi Janowi Miodkowi nagrodę „Lux ex Silesia” za wnoszenie trwałych wartości w kulturę duchową promieniującą z górnośląskiej ziemi – mówił metropolita górnośląski wręczając statuetkę. Abp Skworc podkreślił także, że prof. Miodek jest "lux ex Silesia".

Głos zabrał także sam nagrodzony. Podkreślił, że dzisiejszy dzień jest jednym z najpiękniejszych dni jego życia. Zauważył, że Śląsk postrzega jako zawsze otwartą i wielokulturową ziemię, dzięki czemu zrodziła ona najwspanialsze, bo najstarsze, zabytki językowe.

- Chciałbym powiedzieć (…), że w tej chwili palącym problemem społecznym jest próba pogodzenia nas w słowie. To mi spędza w tej chwili sen z oczu. „Tyle godności ma naród i każda społeczność ile potrafi drugiego człowieka uszanować” pisał Cyprian Kamil Norwid. Więc szacunek do drugiego człowieka przez słowo, w słowie: dobrym, przyjaznym; to jest coś co bym określił mianem „polityki językowej” na najbliższy czas. I chciałbym dożyć takiego momentu na Śląsku, w Polsce, że powiemy o sobie, że jesteśmy jedno (…). Żeśmy te straszliwe rowy zasypali. To jest moje marzenie i taka, jeśli będę żył, będzie moja praca w słowie – powiedział prof. Miodek, odbierając nagrodę.

Nagroda „Lux ex Silesia” jest przyznawana przez metropolitę katowickiego od 1994 roku. Jej inicjatorem jest abp senior Damian Zimoń. Obecnie to dzieło jest kontynuowane przez abp. Wiktora Skworca. Jest ona przyznawana tym, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

2016-10-10 18:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej jednak nas łączy niż dzieli – rozmowa z abp. Wiktorem Skworcem

[ TEMATY ]

wywiad

abp Wiktor Skworc

BP KEP

Zależy nam na tym, by doprowadzić do spotkania, dialogu, rozmowy – podkreśla w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc komentując wydany wczoraj List Episkopatu "O ład społeczny dla wspólnego dobra". Metropolita katowicki podkreśla, że list ogłoszony w sytuacji społecznego rozbicia biskupi kierują nie tylko do wierzących lecz wszystkich ludzi zatroskanych o dobro Polski.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję