Reklama

Polska

Ks. Emil Parafiniuk dyrektorem Biura Organizacyjnego ŚDM

Po 17 latach kierowania Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM, ks. Grzegorz Suchodolski przekazał obowiązki swojemu następcy, ks. Emilowi Parafiniukowi. Uroczystość odbyła się w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Mazur/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- W Polsce wyrosło nowe pokolenie duszpasterzy młodzieży, nowe pokolenie liderów duszpasterstwa młodzieży, bardzo wielu wolontariuszy, którzy są zaangażowani na szczeblu kościołów lokalnych. To jest wielki potencjał, który drzemie w każdej diecezji – podsumował ks. Suchodolski. Zdaniem dotychczasowego dyrektora KBO ŚDM, ten potencjał łatwo może ulec rozproszeniu, dlatego potrzebne są dalsze, konkretne projekty oraz zaangażowanie dotychczasowych duszpasterzy i liderów.

Przedstawiając swojego następcę, ks. Suchodolski zwrócił uwagę, że ks. Parafiniuk dotychczas działał nie tylko w strukturach duszpasterstwa młodzieży, ale też w krajowym i międzynarodowym duszpasterstwie powołań. Podkreślił, że jest to cennym doświadczeniem także w perspektywie zapowiedzianego przez Franciszka synodu poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Także nowy dyrektor KBO ŚDM zaznaczył, że chce łączyć te dwa obszary duszpasterskiej działalności, korzystając m.in. z doświadczeń Kościoła we Francji, gdzie połączono funkcje odpowiedzialnego za powołania, duszpasterstwo młodzieży i ewangelizację.

„Chcemy iść w tym kierunku, żeby duszpasterstwo młodzieży i powołań uzupełniały się. Trudno więc mówić o dwóch różnych działkach, jest to raczej integrowanie tak bardzo istotnych płaszczyzn” – zapowiedział ks. Parafiniuk.

Reklama

Dotychczasowy koordynator przygotowań do ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej zapowiedział też, że w swojej pracy chce kontynuować wieloletnią pracę ks. Suchodolskiego i czerpać z owoców ŚDM w Krakowie, które określił jako „bardzo konkretne doświadczenie Pana Boga, wiary i wspólnoty Kościoła”, w oparciu o które będzie konstruowany program duszpasterski na najbliższy rok.

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zostało powołane w kwietniu 1999 r. decyzją ówczesnego Sekretarza Generalnego KEP, bp. Piotra Libery. W latach 1999-2016 funkcję dyrektora biura pełnił ks. Grzegorz Suchodolski, obecnie proboszcz parafii katedralnej w Siedlcach.

Podczas 374. Zebrania Plenarnego KEP, biskupi przyjęli rezygnację ks. Suchodolskiego oraz zaaprobowali kandydaturę ks. Emila Parafiniuka na stanowisko nowego dyrektora KBO ŚDM.

Ks. Emil Parafiniuk jest kapłanem diecezji warszawsko-praskiej. Urodził się w 1983 r. w Węgrowie. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 17 maja 2008 r. z rąk biskupa Stanisława Kędziory. W 2014 r. ukończył studia licencjackie z zakresu teologii duchowości na UKSW w Warszawie.

Od 2009 r. pełni funkcję asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej. W 2013 r. został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. W latach 2010-2015 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. W latach 2013-2016 r. kierował Centrum Światowych Dni Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej. Od 2014 r. ks. Parafiniuk jest też konsultorem Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i referentem kurii diecezjalnej warszawsko-praskiej ds. jedności chrześcijan. Od maja 2016 r. pełni funkcję koordynatora Europejskiego Centrum Powołaniowego (EVS) i sekretarza Komisji CCEE ds. Powołań. We wrześniu 2016 r. przyjął funkcje diecezjalnego duszpasterza powołań i dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej.

2016-10-11 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć Wydarzeń Centralnych

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Semilla Luz / Foter / CC BY

Najważniejsze spotkania w czasie Światowych Dni Młodzieży nazywane są Wydarzeniami Centralnymi i gromadzą wszystkich pielgrzymów. W Krakowie przewidziano ich pięć.

ŚDM oficjalnie zostaną zainaugurowane 26 lipca. We wtorek popołudniu rozpocznie je Msza Święta na Otwarcie, której przewodniczył będzie biskup miejsca – kard. Stanisław Dziwisz. Ceremonię Powitania papieża Franciszka zaplanowano na czwartek a na piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
CZYTAJ DALEJ

Samarytanin otrzymuje od Jezusa misję: Idź!

2025-10-07 11:04

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Samarytanin otrzymuje od Jezusa misję: Idź! Znajdź tamtych, ciągle jeszcze zagubionych, pozbawionych wiary, którzy nie rozpoznali Dawcy życia, lecz zobaczyli we Mnie tylko zwyczajnego lekarza. Taką misję wyznacza Jezus także mnie.

Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!» Na ten widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: «Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?» Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: musimy odwołać Tuska i odbudować to, co rząd zniszczył

2025-10-11 15:58

[ TEMATY ]

Jarosław Kaczyński

odwołać Tuska

odbudować

PAP

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na sobotnim wiecu w Warszawie skomentował deklarację premiera Donalda Tuska w sprawie paktu migracyjnego. - Nie dajcie się oszukać, to są stare gry - powiedział do zgromadzonych na pl. Zamkowym prezes PiS.

Szef rządu zamieścił w serwisie społecznościowym wpis o polityce migracyjnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję