Reklama

Polska

Abp Wiktor Skworc na Narodowej Pielgrzymce do Rzymu

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wraz z diecezjanami, powrócił z Narodowej Pielgrzymki do Rzymu. Duchowny rozpoczął pielgrzymkę do Rzymu w niedzielę 16 października, od uroczystej Eucharystii dziękczynnej w intencji abp Szczepana Wesołego, który świętował swoje 90 urodziny i 60 rocznicę święceń prezbiteratu.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Mazur/Episkopat.pl

W homilii hierarcha podkreślił wartość i siłę modlitwy. – Na świecie stworzonym przez Boga, nie ma nic bardziej pożytecznego, niż codzienna modlitwa, aby świat podtrzymywać i zachować w trudnych czasach, a takie są zawsze. Słusznie ktoś powiedział: „Świat trwa, bo zawsze są gdzieś ręce wzniesione w modlitwie.” – mówił abp Skworc nawiązując do postawy abp. Wesołego, który zawsze przed Mszą św. spędzał jakiś czas na modlitwie.

Podczas wizyty w Rzymie abp Wiktor Skworc spotkał się także z księżmi-studentami pochodzącymi z archidiecezji katowickiej.

Reklama

Oczekując na pielgrzymów, którzy mieli przybyć na narodowe dziękczynienie do Wiecznego Miasta, metropolita katowicki nawiedził Kongregację ds. Świętych, w której rozmawiał o sprawach dotyczących procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy oraz ks. Franciszka Blachnickiego.

Abp Skworc spotkał się także z abp. Georgiem Gänsweinem za pośrednictwem którego przekazał papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI 3 tomy dzieła ks. prof. Jerzego Szymika Teologia Benedicta. Abp Georg zapewnił, że „wzbogacą one zbiory opracowań na temat posługi i teologii kard. Ratzingera, papieża Benedykta”.

Metropolita katowicki złożył także wizytę w Kongregacji Nauki Wiary, gdzie spotykał się z jej prefektem kard. Müllerem. Nie zabrakło również wizyty u ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej.

W czwartek rano abp Skworc odprawił Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II, następnie spotkał się z wiernymi, którzy przyjechali na narodową pielgrzymkę do Rzymu.

2016-10-25 21:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Paweł Wysoki

Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyły się w archikatedrze lubelskiej. Stamtąd wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, a przy ostatnim z nich, na Placu Litewskim, abp Stanisław Budzik sprawował Eucharystię. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał metropolita lubelski.

Arcybiskup Stanisław Budzik rozpoczynając uroczystą Liturgię wzywał do modlitwy o pokój i jedność. - O to prosimy, o to wołamy sprawując tę Eucharystię, czyli sakrament jedności i miłość, w której w sposób szczególny Kościół jest wezwany, aby jak to przypomniał zakończony 50 lat temu Sobór Watykański II, Kościół stawał się sakramentem, narzędziem i znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego – zachęcał metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję