Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Codzienna adoracja dziękczynieniem za uratowanie katedry

W piątek w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zainaugurowana została codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest ona dziękczynieniem za ocaleniem gmachu świątyni przed pożarem, który dokładnie dwa lata temu zniszczył dach, część polichromii i wyposażenia obiektu. Straty dzięki ofiarności osób i instytucji z całej Polski udało się szybko odbudować. W większości przeprowadzono już konserwację zniszczonych polichromii.

[ TEMATY ]

katedra

Najświętszy Sakrement

Franciszek Rozmus

Modlitewne dziękczynienie za to, że straty nie były większe oraz za pomoc wszystkich, którzy ratowali bazylikę katedralną, rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W homilii przypomniał, że wyzwaniem są dla nas skierowane przez Jezusa do Apostołów w Ogrodzie Oliwnym słowa "czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie".

"Kiedy człowiek zwycięża pokusy do złego i wybiera dobro świat staje się lepszy" – mówił biskup. Przypomniał także objawienia św. Faustyny, w których Jezus zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu. "Czuwać z Jezusem to radość i słodycz oraz nadzieja dla człowieka, który przeżywa problemy i pogmatwał swoje życie" – zachęcał hierarcha. Z biskupem Mszę św. koncelebrowali kanclerz kurii ks. Mariusz Karaś oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik.

Reklama

Po Eucharystii bp. Kaszak uroczyście przeniósł Najświętszy Sakrament do kaplicy Matki Bożej Różańcowej. To także jedna z "ofiar" pożaru – mocno zniszczona i zalana została w całości zrekonstruowana. Odkryto zabytkowe polichromie, wyzłocono ołtarz i zamontowano w nim nowe, pancerne tabernakulum oraz wieczne lampki. Stanie się ono także miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu rozdzielanego wiernym w czasie Eucharystii.

Najświętszy Sakrament będzie w kaplicy Matki Bożej Różańcowej wystawiany do adoracji codziennie, z wyjątkiem niedziel i uroczystości. Modlić będzie można się tutaj w godzinach od 8.30 do 18.00, czyli wieczornej Mszy św.

"Co nas nie zabije, to nas wzmocni" – mówił proboszcz parafii, ks. Jan Gaik podkreślając jednocześnie, że "wieczysta adoracja to wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność dla całej parafialnej wspólnoty. Chcemy utworzyć grupę czcicieli Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy do niej każdego, kto ma dobrą wolę, by trochę wolnego czasu poświęcić na adorację".

Reklama

W kaplicy wiszą także pierwsze wota dziękczynne – w Wielkanoc bp Kaszak ofiarował Matce Bożej Pompejańskiej swój pierścień i krzyż biskupi, jako wotum za uratowanie katedry.

W katedrze obecnie prowadzone są prace konserwatorskie w kaplicach nawy poprzecznej, gdzie renowacji podlegają witraże, ściany, sklepienie i zabytkowe ołtarze. Niedawno zakończył się także generalny remont organów. Od czasu pożaru wyremontowano także m.in. ołtarz główny, ambonę i stacje drogi krzyżowej.

2016-10-28 17:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starachowice: profanacja Najświętszego Sakramentu

[ TEMATY ]

profanacja

Najświętszy Sakrement

lcb/pixabay.com

Do profanacji Najświętszego Sakramentu doszło w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Dwóch mężczyzn wyciągnęło mszalny kielich z tabernakulum, następnie pili z niego przyniesiony przez siebie alkohol. Zatrzymała ich starachowicka policja. We wszystkich świątyniach diecezji radomskiej, w niedzielę, 16 lipca, po każdej Mszy św., odbędzie się nabożeństwo wynagradzające.

Mariusz Bednarski z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji poinformował, że mężczyźni wyciągnęli z tabernakulum mszalny kielich, zaś do reklamówki przesypali komunikanty, a następnie pili z niego przyniesiony ze sobą alkohol. - Całość fotografowali i filmowali swoimi telefonami. Sytuację uwieczniła kamera zamontowana w kościele - mówił Radiu Plus Radom aspirant Mariusz Bednarski.

CZYTAJ DALEJ

Przystanek wart zatrzymania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 20

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?

Podchodzą do mnie studenci z Torunia – Marcin, Tomasz i Mikołaj, od których bije światło. Zapraszają do wspólnego wyjścia i proponują genialną metodę ewangelizacyjną: – Ojcze, będziemy myli ludziom nogi! – mówią. Na początku trochę mnie zatkało, ale wkrótce okazało się, że to przepiękny sposób, by pokazać woodstockowej młodzieży, jaki naprawdę jest Kościół i jaki jest Chrystus. Dialogi jak z Ewangelii: „Nie, nigdy nie będziesz mi nóg umywał”, potem nić życzliwości, kilka prostych, serdecznych pytań, otwartość, gotowość do słuchania, rozmowa na wydeptanej, wyschniętej trawie gdzieś między namiotami i... prośba o rozgrzeszenie, ogłoszenie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem, łzy szczęścia. Na facebookowym profilu Przystanku Jezus jeszcze przez wiele dni będą się pojawiać ogłoszenia typu: „Szukam księdza, który mnie spowiadał koło toi toi przy dużej scenie w piątek wieczorem. Chłopie, uratowałeś mi życie!” – opowiadał kilka lat temu Niedzieli o. Michał Legan, paulin.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję