Reklama

Polska

Abp Skworc: brak wzajemnego szacunku to największe zagrożenie dla Ojczyzny

O braku wzajemnego szacunku jako największym zagrożeniu dla Ojczyzny mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny w 98. rocznicę odzyskania przez nią niepodległości.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Bożena Sztajner/Niedziela

- Brak wzajemnego szacunku jest dziś największym zagrożeniem naszej ojczyzny. Brak wzajemnego szacunku tworzy i umacnia irracjonalne podziały. Prawdziwie irracjonalne! Podziały, których nawet wołanie o miłość ojczyzny i o dobro wspólne nie potrafi zlikwidować, przywołując do rozsądku tych, którzy je tworzą – powiedział abp Wiktor Skworc w katowickiej katedrze.

Metropolita katowicki w homilii zacytował słowa Cypriana Kamila Norwida, który pod adresem rodaków pisał, że "nadzieja jest z prawdy, z niej doświadczenie i wytrwałość – ale i sąd jest z prawdy". Odnosząc ten cytat do przeżywanej uroczystości, „która przemawia do nas językiem rzeczywistości doczesnej” i konfrontując go z fragmentem dzisiejszej Ewangelii, „która przemawia do nas językiem rzeczywistości ostatecznej”, abp Skworc zauważył, że „wspólną częścią tych dwóch wypowiedzi są dwa słowa: prawda i szacunek”.

Reklama

- Szacunek wyraża się przede wszystkim wypowiadanym słowem, które ma moc podnosić i poniżać, leczyć i ranić (...). Raz wypowiedziane słowo zaczyna żyć swoim życiem. Raniąc – rani na zawsze. Okłamując – wprowadza niepokój i zamęt. Niszcząc dobre imię drugiego człowieka, pozostawia trwałą rysę na obliczu jego człowieczeństwa – mówił metropolita katowicki.

Zwracając się do najwyższych władz polskich metropolita katowicki mówił: – Do wszystkich, którzy w nim (Sejmie – przyp. KAI) zasiadają z racji społecznego wyboru, mamy prawo, ale i obowiązek, wołać, by pamiętali kto ich tam delegował i w jakim celu. Mamy prawo wołać o szacunek do człowieka, dla którego stanowią prawo. Wołać o szacunek dla siebie nawzajem – apelował.

Abp Skworc wyraził też w homilii śląskie oczekiwania względem najwyższych władz państwowych: - My, obywatele Polski żyjący na Górnym Śląsku spodziewamy się ustawy o metropolii i ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podzielamy również oczekiwania przedsiębiorców, oczekiwania nowych, sprzyjających przedsiębiorczości regulacji dotyczących podatków, a właściwie ich kompleksowego i stabilnego uregulowania. Oczekujemy, podzielamy oczekiwania, wspieramy – mówił.

Reklama

Kończąc homilię metropolita katowicki zaznaczył, że „Cały nasz kraj jest przedmiotem naszej troski i modlitwy, trzeba wszak ubezpieczać jej przyszłość w opiekuńczych dłoniach Bożej Opatrzności”. Podkreślił również, że potrzebne jest mądre i pełne szacunku działanie dla drugich obywateli tego kraju. - Chleb niepodległości zawsze smakuje dobrze. Nawet jeśli czekając na niego trzeba poczuć głód. Ale kiedy już niepodległość staje się faktem, obowiązkiem jest dbałość o jej stan; dziś trzeba go wyrażać szacunkiem do współobywateli tej samej ojczyzny, którą patetycznie nazywamy Matką! A wszystkie jej dzieci oczekują i potrzebują szacunku! – zakończył hierarcha.

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny. Była ona sprawowana w 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W katedrze modlili się także: marszałek województwa, wojewoda śląski, prezydent Katowic oraz posłowie i samorządowcy śląscy.

Przy ołtarzu byli obecni także księża archidiecezji wraz z biskupami pomocniczymi: bp Markiem Szkudło oraz bp Adamem Wodarczykiem. Na Eucharystii obecny był także bp Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji katowickiej. Muzycznie liturgię animował chór Filharmonii Śląskiej pod dyr. Jarosława Wolanina.

Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku Józefa Piłsudskiego gdzie odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagi na maszt. Tam również miały miejsce oficjalne przemówienia, uroczysty Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Pod pomnikiem złożono także wieńce, a całość uroczystości zakończyła się defiladą przez ulicę Jagiellońską.

2016-11-11 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc w Watykanie o ekologii i przygotowaniach do szczytu w Katowicach

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

ekologia

KEP

O działaniach, jakie Kościół na Górnym Śląsku podejmuje na rzecz ekologii oraz o praktycznym wdrażaniu w życie encykliki „Laudato si`”, mówił w Watykanie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Spotkanie, któremu przewodniczył watykański sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Gallagher, dotyczyło też m.in. przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w Katowicach w grudniu br.

W międzynarodowym spotkaniu, które abp Gallagher nazwał „okrągłym stołem ws. ekologii” uczestniczyli w ub. tygodniu przedstawiciele różnych Kościołów, a także organizacji, w tym zajmujących się kwestiami ekologii.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję