Reklama

Polska

Bratnia pomoc Rycerzy Kolumba

Zakon Rycerzy Kolumba, który powstał w USA pod koniec XIX w. obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności w Polsce. – Na początku XXI wieku Jan Paweł II spotkał się z naszym Najwyższym Rycerzem i powiedział, że gdy będą planowali rozwój w Europie, aby zrobili to przez Polskę – wspomina Dariusz Wolniak, Kustosz Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Tak się też stało. W 2004 r. odbyło się w Częstochowie spotkanie rady rektorów, a w 2006 r. powstały w Polsce pierwsze rady. Dzisiaj do Rycerzy Kolumba przynależy ponad 4,5 tys mężczyzn w 90 parafiach w 27 diecezjach.

Jak wyjaśnia Dariusz Wolniak, Rycerze zajmują się głównie dziełami miłosierdzia, a ich działalność opiera się na czterech filarach: miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. – Chcemy, jako mężczyźni-katolicy, aby nasza wiara wzrastała poprzez dzieła miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących, zarówno w poszczególnych parafiach, w których istnieją Rycerze Kolumba, jak i na skalę ogólnopolską. Działamy w wielu przestrzeniach. Rok Miłosierdzia, który niedawno się zakończył, rozpoczęliśmy przekazaniem 5 wózków inwalidzkich do Caritas Polska. Są rady, gdzie buduje się kościoły i gdzie automatycznie Rycerze angażują się w budowę i te kościoły powstają bardzo szybko. Prowadzimy także różnego rodzaju akcje charytatywne, np. w Chmielniku sponsorujemy protezę dla dziecka.

Polscy Rycerze są otwarci na świat. Przykładem akcja „<<Łuczniki>> dla Afryki”, dzięki której polskie siostry prowadzące w Afryce szkołę przygotowującą dla dziewcząt otrzymały wyremontowane maszyny do szycia i mogły je przekazać swoim wychowankom. Obecnie Rycerze organizują pomoc dla hospicjów w Wilnie i we Lwowie w formie zbiórki pieluch dla dorosłych oraz datków finansowych na rzecz placówek, których sytuacja jest bardzo trudna.

Okazją do dziękczynienia za 10 lat działalności i dokonane w tym czasie dzieła była III Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę, która odbyła się 25-26 listopada. Jak podkreślił Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy reprezentujący Częstochowę, tegoroczną pielgrzymkę wyróżniało także zorganizowanie ceremonii przyjęcia nowych rycerzy w sanktuarium na Jasnej Górze. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii Zakonu.

Rozwój dzieła w Polsce świadczy, że cele Rycerzy Kolumba są bliskie Polakom. Przypadające w tym roku dziesięciolecie było także zakorzenione w najważniejszych wydarzeniach tego roku: 1050-leciu Chrztu Polski oraz Światowych Dniach Młodzieży.

Reklama

- Byliśmy mocno zaangażowani w Światowe Dni Młodzieży – mówi Szymon Czyszek, przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba. – W Krakowie, zorganizowaliśmy centrum anglojęzyczne w Tauron Arenie, które przyjęło w ciągu 6 dni ponad 75 tys. pielgrzymów z USA, Kanady, Australii i innych krajów. Szczególnym wyróżnieniem była współpraca z Siostrami z Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia – poproszono nas o zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w kościele, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i gdzie spoczywa św. Faustyna. W czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedziło to miejsce 1,5 mln osób. Tych przykładów jest więcej. Chcemy podziękować Matce Bożej za wydarzenie, jakim były Światowe Dni Młodzieży i za współpracujących z nami wolontariuszy.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Na całym świecie gromadzi 2 mln członków. Zakon rozwija się w Polsce, a stopniowo także w innych krajach europejskich np. na Ukrainie jest ponad 600 Rycerzy, a we Francji ponad 100. Więcej informacji: 2016-11-27 23:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Rycerze Kolumba dziękowali za beatyfikację ks. Michaela McGivney`a

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

Karol Porwich/Niedziela

Dziękczynienie za beatyfikację założyciela Rycerzy Kolumba największego obecnie stowarzyszenia katolickich mężczyzn na świecie odbyło się dziś na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce abp Wacław Depo.

Wskazując w homilii na cud za przyczyną nowego błogosławionego, którym było uzdrowienie dziecka w łonie matki, abp Depo podkreślił, że to znamienny znak od Boga, a ks. Michael McGivney jest patronem na dzisiejsze czasy, w których na całym świecie trwa batalia o życie nienarodzonych. Rycerze Kolumba występują w obronie życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Ekspert: przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów

2023-02-02 07:12

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

"Na nerki choruje w Polsce już niemal pięć milionów Polaków. To osoby, które już mają przewlekłą chorobę nerek, a więc na tyle upośledzoną filtrację kłębuszkową, że straciły już jedną nerkę, albo w moczu obecny jest nieprawidłowy składnik. Jedna z tych dwóch sytuacji, trwających ponad trzy miesiące, wystarczy, żeby rozpoznać przewlekłą chorobę nerek" – przypomina prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Według niego aż 95 proc. Polaków z przewlekłą choroba nerek nie zdaje sobie z niej sprawy i nie leczy się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję