Kościół częstochowski raduje się, ponieważ abp Wacław Depo udzielił posługi lektoratu 193 ministrantom z archidiecezji częstochowskiej oraz poświęcił obraz św. Domina Savio. W ten sposób oficjalnie rozpoczął peregrynację relikwii tego świętego w parafiach naszej archidiecezji adresowaną do liturgicznej służby ołtarza oraz wiernych. To dzieło jest zorganizowane przez księży opiekunów Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej i pobłogosławione przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo.
Do nieba płynie więc modlitwa o nowe powołania kapłańskie i odnowienie rodzin i wspólnot. Wymienione akty liturgiczne miały miejsce 11 grudnia podczas uroczystej Mszy św. w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, a ołtarz Pański otoczyli dekanalni duszpasterze LSO, przygotowujący kandydatów podczas kursów lektorskich. Licznie zgromadzonych powitał proboszcz miejsca ks. prał. Stanisław Iłczyk, który ministrantów nazwał żywymi koronami Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Tym, którym pobłogosławił, przekazał egzemplarze Pisma Świętego oraz poświęcił krzyże lektorskie, abp Depo tak wyjaśniał ich posługę: – Macie być współpracownikami w przekazie Słowa Bożego. Dlatego tak ważne jest to, co czytamy, i to, co słyszymy. Wyraził radość, że w tej promocji lektorskiej towarzyszy święty patron św. Dominik Savio. Arcybiskup Wacław pozostawił nowo ustanowionych lektorów z pytaniami: – Czy ja umiem tak czytać Pismo Święte, aby czytając, wprowadzać je w życie, w siebie? Czy dzięki czytaniu Słowa Bożego staję się Jego świadkiem? Przypomniał, że Bóg żywy jest w nas i z nami. O doświadczenie Bożej światłości dla nich prosił Arcypasterz.
Promocję lektorską poprzedziły kurs lektorski i rekolekcje pod hasłem: „Św. Dominik Savio - bardzo bliski święty” odbywające się w dniach 9-11 grudnia w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” z udziałem kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej dzięki trosce rektora ks. Grzegorza Szumery. Ks. Paweł Wróbel, wiceduszpasterz liturgicznej służby ołtarza archidiecezji częstochowskiej, dziękował Bogu za czas rekolekcji i powołanie młodych do bycia ministrantem czy lektorem, a rodzicom za trud wychowania i troskę o życie syna. Najmłodszym lektorom gratulował decyzji uczestniczenia w kursie, który uświadomił im, do jakiej posługi powołał ich Chrystus. Stąd więc życzył im: – Miejcie w sercu postanowienia waszego patrona św. Dominika Savio. Niech posługa lektora jeszcze bardziej zbliży wam do żywego Boga. Do rodziców natomiast apelował: – Niech miłość matki i ojca oraz błogosławieństwo Boże dodają tym chłopcom sił do dalszego kroczenia z odwagą przez życie.
Kierunek peregrynacji, która jest połączona z modlitwą w intencji nowych powołań kapłańskich, wskazał ks. Sebastian Ciastek, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach, przypominając cztery zdania św. Dominika Savio umieszczone na obrazie: „Będę często spowiadał się i przyjmował do Komunię św. Będę święcił dzień święty. Moimi przyjaciółmi są Jezus i Maryja. Raczej umrę, niż zgrzeszę”. Świątynię licznie wypełnili rodzice, rodzeństwo oraz bliscy i przyjaciele nowych lektorów. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała schola dziecięca Skarby Maryi z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Częstochowie pod dyrekcją ks. Łukasza Dybowskiego.
Na zakończenie Eucharystii obraz i relikwię św. Dominika Savio Ksiądz Arcybiskup przekazał na ręce wikariusza parafii św. Antoniego w Częstochowie, opiekuna ministrantów ks. Tomasza Chrząstka oraz lektorów z tej wspólnoty. Tam peregrynacja rozpoczęła się 12 grudnia o godz. 18 Mszą św., a zakończy się 13 grudnia o godz. 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego.