Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Modlitwa przy pomniku Menora, uczczenie pamięci Ireny Snedlerowej i Jana Karskiego oraz projekcja filmów poświęconych problematyce ratowania Żydów i pogromu kieleckiego – złożyły się na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbyły się dziś w Kielcach.

[ TEMATY ]

Żydzi

Kielce

Holocaust

BOŻENA SZTAJNER

Grupa kielczan razem z pastorem Januszem Daszutą z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego modliła się pod Menorą w intencji zamordowanych 20 tys. kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczystości przewodniczył prezes Stowarzyszenia Jana Karskiego Bogdan Białek.

W swym wystąpieniu prezes Bogdan Białek przypomniał, że ustanowiony w 2005 r. przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest po to m.in., żeby wszyscy uznali, iż zagłada była faktem historycznym.

- Trudno uwierzyć, że latach ubiegłych, a nawet i obecnie, zagłada jest negowana. Nawet neguje się istnienie komór gazowych w Auschwitz. Ten dzień jest także po to, by nas ostrzegać przed nienawiścią, przed uprzedzeniami, które prawie zawsze i prawie wszędzie prowadzą do przemocy fizycznej, do chęci wyeliminowania tych, którzy są nieprzyjmowani, nieakceptowani, odrzucani. Warto się w takim dniu zastanowić nad tym, ile od 2005 r. było na świecie, przemocy, wojen i ofiar – podkreślał prezes Bogdan Białek.

Po modlitwach oraz zapaleniu zniczy przy Menorze uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą Irenę Sendlerową, gdzie oddali cześć osobie, która uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Przy ławeczce Jana Karskiego przy ul. Sienkiewicza zapalono znicze i wspominano zasługi patrona organizatorów, który przeszedł do historii jako świadek Holocaustu.

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7) zostały wyświetlone dwa filmy. Pierwszy pt. „Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Andrzeja Wolfa to dokumentalny obraz, który zrealizowany został w ciągu 4 lat na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. Pani Irena opowiada w nim o swojej działalności w czasie II wojny światowej, którą było uratowanie ponad 2,5 tys. najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Drugi film pt. „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey” – tytuł angielski) w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrenca Loewingera realizowany był przez blisko 10 lat w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Opowiada o pogromie kieleckim, który miał miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach i kieleckiej drodze do pojednania. Dokumentuje on kilkunastoletni wysiłek wykonany przez Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i jego przyjaciół w Kielcach.

Reklama

Organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Kielcach było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2005 roku. Upamiętnia on miliony Żydów zgładzonych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

Podczas wojny życie straciło około 6 milinów europejskich Żydów. Ludzie ginęli w gettach, obozach śmierci, obozach koncentracyjnych , z głodu i chorób, w  wyniku zbiorowych i pojedynczych egzekucji.  W prawie 20-tysięcznej społeczności Żydów kieleckich Holocaust przeżyło ledwie 500 osób.

2017-01-27 19:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: pięciuset rowerzystów pojedzie w pielgrzymce na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Kielce

cunnon/pixabay.com

Peleton pięciuset rowerzystów wyruszy z Kielc do Częstochowy na Jasną Górę w V Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej, która potrwa od 16 do 19 sierpnia. Pielgrzymi mają do przejechania 280 kilometrów. Jest to obecnie prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa do jasnogórskiego sanktuarium.

Pielgrzymi wyruszają z Kielc - początek i błogosławieństwo w kościele św. Maksymiliana Kolbego, aby przez Chmielnik, Busko-Zdrój, Wiślicę, Pińczów, Mnichów, Dzierzgów, Lelów, dotrzeć do Częstochowy. Chętnych nie brakuje, ale, jak tłumaczy rzeczniczka pielgrzymki, Aneta Winiarska–Syska, ze względów logistycznych i zachowania bezpieczeństwa, nie można zwiększać liczby pielgrzymów. Ich liczba – 500 osób - przekłada się na peleton 5 km, przemieszczający się w grupach po kilkanaście osób, z zachowaniem odstępów i czasem przejazdu co najmniej półgodzinnym. Powoduje to konieczność rozwiązań logistycznych, pomocy odpowiednich służb, utrudnienia na drodze. W tym roku z racji małego jubileuszu – pięć lat wydarzenia – organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału rodziny, dając ulgi preferencyjne dzieciom i młodzieży. Uczestnicy do 15. roku życia są zwolnieni z opłat, młodzież starsza płaci 30 zł, pozostali – 60 zł. To zachęta, aby pielgrzymkę odbyć w sposób rodzinny i pozyskać nowe osoby.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję