Reklama

Polska

Kraków: bp Jan Zając odwiedził chore dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Jezus wziął na siebie wszystkie nasze cierpienia, dlatego żadna choroba nie jest sprawą beznadziejną – mówił bp Jan Zając w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w kaplicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którą odprawił z racji 25. Światowego Dnia Chorego. Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej udzielił sakramentu namaszczenia małym pacjentom szpitala. Odwiedził także najciężej chore dzieci na Oddziale Intensywnej Terapii.

[ TEMATY ]

biskup

chorzy

Episkopat.pl

Nabożeństwo odbyło się w szpitalnej kaplicy, w której znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. „Jesteśmy tu dzisiaj, pod okiem Matki Najświętszej, która patrzy na nas do głębi naszych serc. Tu nawiązuje się szczególna więź pomiędzy Matką a dziećmi” - mówił hierarcha w homilii. Podkreślał, że zatroskana Maryja widzi w oczach cierpiących dzieci i ich rodziców ból, czasem przerażenie, i dlatego wskazuje na źródło Bożego życia i Bożej miłości – Eucharystię. „Matka nie tylko widzi nasz ból i pragnienie, ale prowadzi nas do Jezusa i tak, jak w Kanie Galilejskiej, również dzisiaj mówi nam: cokolwiek Syn mój powie, tak czyńcie” - przekonywał.

„Jesteśmy tu po to, aby popatrzeć Matce Najświętszej w oczy, powiedzieć Jej wszystko, co kryje się w naszych sercach i usłyszeć: idźcie do źródła, czerpcie z niego siłę Bożą, która może podnieść z choroby, umocnić w niesieniu cierpienia, umocnić siły tych, którzy troszczą się o zdrowie i życie” - wyjaśniał bp Zając. Podkreślił, że Jezus wziął na siebie wszystkie ludzkie cierpienia, dlatego żadna choroba nie jest sprawą beznadziejną. „Ufamy, że On przyjdzie nam z pomocą w niesieniu krzyża” - dodał.

Kaznodzieja zwrócił się także do lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy, którzy opiekują się chorymi dziećmi. „Wy, którzy jesteście przedłużeniem Bożych rąk i niesiecie cierpiącym ulgę, zdrowie i umocnienie, przyciągajcie innych! Oby poszerzał się krąg tych, którzy służą człowiekowi cierpiącemu i Chrystusowi cierpiącemu w człowieku, zwłaszcza w bezbronnym dziecku” - prosił.

Po Mszy św. bp Zając spotkał się z pracownikami szpitala, a następnie razem z kapelanem ks. Lucjanem Szczepaniakiem SCJ odwiedził najciężej chore dzieci na Oddziale Intensywnej Terapii.

W kaplicy szpitalnej pw. NMP Nieustającej Pomocy odprawiana jest codziennie Msza św., po której Komunia św. zanoszona jest pacjentom na oddziały. Odbywa się tu też wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. „Kult Eucharystii również poza Mszą św. ma nieocenioną wartość dla budzenia nadziei wśród pacjentów i ich opiekunów” - podkreśla kapelan szpitala.

Reklama

W kaplicy, w której codziennie gromadzą się na modlitwę chore dzieci, ich rodzice, liczni pracownicy służby zdrowia oraz studenci medycyny, znajduje się także łaskami słynący obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy − Uzdrowicielki Chorych i Pocieszycielki Strapionych, ukoronowany przez kard. Franciszka Macharskiego 12 września 2001 roku. Codziennie odczytywane są, zapisane w specjalnych księgach, podziękowania i prośby do Matki Bożej, a ich liczba w ciągu roku osiąga 10-12 tys.

Małych pacjentów szpitala odwiedził w 1991 roku św. Jan Paweł II, a ćwierć wieku później, w 2016 – papież Franciszek.

2017-02-11 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Bóg kocha z czułością nawet największych grzeszników

[ TEMATY ]

papież

chorzy

lekarstwa

papież Franciszek

dusza

grzesznik

Niech Duch Święty sprawi, byśmy pojęli miłość Chrystusa do każdego z nas. Niech przygotuje nasze serca, by pozwoliły miłować się Panu. Prośbę tę Papież wyraził w czasie homilii na Mszy w Domu św. Marty. Nawiązał w niej do fragmentu Listu św. Pawła do Rzymian (8, 31b–39), gdzie Apostoł zapewnia, że nic nie może odłączyć nas od miłości Chrystusa.

Franciszek zaznaczył, że życiowe doświadczenie Pawła, począwszy od wydarzenia pod Damaszkiem sprawiło, że „zakochał się” w Chrystusie miłością silną, wielką, wspaniałą do tego stopnia, że nic nie jest w stanie go od niej odłączyć.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tymoteusz i Tytus

Niedziela Ogólnopolska 52/2006, str. 4-5

wikipedia.org

Św. Tymoteusz

Św. Tymoteusz

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję