Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do chorych: Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem

„Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem”- mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

chorzy

Ks. Mariusz Frukacz

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel” oraz chorzy i cierpiący.

Przed Mszą św. ks. Mariusz Sztaba, kapelan Katolickiego Ruchu „Betel” przybliżył licznie zgromadzonym na Mszy św. Orędzie Papieża Franciszka na 25. Światowy Dzień Chorego.

W homilii abp Depo podkreślił, że „Światowy Dzień Chorego uwrażliwia nas na posługę wobec chorych, która stała się integralną częścią misji Chrystusa”.

Nawiązując do tematu Światowego Dnia Chorych: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)” zaznaczył, że „te słowa są zaproszeniem nas wszystkich, abyśmy pochylili się nad tajemnicą człowieka, jego misją i cierpieniem”.

Metropolita częstochowski mówiąc o słowach Chrystusa: „Żal mi tego ludu” przypomniał, że były one programem posługi duszpasterskiej pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny - Wskazują one na element miłości współczującej. Jezus rozumie potrzebujących, solidaryzuje się z nimi i potrafi pomóc. Bóg jednak nie uczyni wszystkiego za ludzi. Potrzebni byli apostołowie, by rozdzielić chleb. Dlatego dzielenie stało się rozmnożeniem – mówił abp Depo.

„Solidarność Chrystusa jest wyrazem miłosiernej mocy Boga zanurzającego w nas moc nadziei, która podnosi nas i wspiera” – kontynuował arcybiskup i dodał, że „w Eucharystii musimy odnaleźć nowy impuls, aby przez modlitwę i cierpienie ocalić świat”.

Abp Depo wskazał również na konieczność budowania kultury życia i zaznaczył, że w ostatnich dniach znaleźli się w Polsce radni, którzy głosowali za życiem i przeciwko finansowaniu in vitro.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „in vitro to chodzenie w cieniu śmierci” i z bólem przypomniał, że kwestia dofinansowania zabiegów in vitro rozpoczęła się od Częstochowy i dodał: „Dobrze, że dziś Polska odpowiada obroną życia. Trzeba, aby także taki głos wyszedł z Częstochowy”.

Reklama

Arcybiskup na zakończenie wskazał na dwa obrazy. Pierwszy to obraz Maryi rodzącej Jezusa i wpatrującej się w Niego ze zdumieniem. Drugi to obraz piety, w którym Maryja przyjmuje na kolana ciało swojego Syna.

„Weźmy te dwa obrazy jako nasze dziedzictwo” – zaapelował do wiernych metropolita częstochowski.

Metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo zawierzył chorych i cierpiących Świętemu Bratu Albertowi, a także przypomniał postać abp Zygmunta Zimowskiego „jako przyjaciela świata chorych”.

Również dzisiaj odbędzie się całonocne czuwanie na Jasnej Górze w intencji chorych prowadzone przez Wspólnotę „Betel”. Początek czuwania o godz. 21.00.

Natomiast w niedzielę, 12 lutego, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie organizuje już po raz 17 przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych.

2017-02-11 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpusty z okazji XXI Światowego Dnia Chorego

[ TEMATY ]

odpusty

chorzy

TOMASZ LEWANDOWSKI

Penitencjaria Apostolska ogłosiła dekret w sprawie odpustów związanych z obchodami XXI Światowego Dnia Chorego w dniach 7-11 lutego. Ich zwieńczeniem będzie Msza św. w sanktuarium maryjnym w Altötting pod przewodnictwem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp. Zygmunta Zimowskiego, połączona z udzieleniem sakramentu chorych. Temat Dnia został zaczerpnięty z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie z Ewangelii wg św. Łukasza: „Idź, i ty czyń podobnie”.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję